Iga fotosessioon ei lähe lihtsalt. Iga fotosessiooni eeltöö ei kulge sujuvalt. Ning igat fotosessiooni ei toeta ilm. Eelmine nädal avaldatud Collari SS18 tootefotode suviselt soe õhkkond on üheks selliseks näiteks manipuleeritud tegelikkusest. Glamuurne pealispind, mille taga peitub pikk “ootamatuste” jada.
Antud artiklis räägin elulise näite baasilt, mida tähendab plaanimuutustega leppimine, adapteerumine ja uute lahenduste otsimine.

Kuumast Piusast +2 kraadisesse reaalsusesse – tere tulemast!

Esmalt teeme kõige olulisema selgeks. Häppeningi tiim on Collari intervjuu ja fotosessiooni lõpptulemusega väga rahul. Eksootilised kaadrid Eestimaa maalilisel maastikul – see on hüpnotiseeriv MAAGIA. Küll aga pakkus pildistamise protsess omajagu komistuskive.

Alustame algusest! Collari võimsa naiskonnaga kohtusin aprillikuus toimunud disainiturul. Naised, kes räägivad ebatraditsioonilisest ilust ja standardite murdmisest – meie mõttemaailmade klapp oli kohene. Seega…

Katse #1:
Kuna olin järgmisel päeval reisimas tule ja jää maale, Islandile, siis panime kiiresti A ja B kokku. Inspireeriv ujumisriiete bränd + Häppeningi intervjuu + fotosessioon Islandil. Kõlab kui ambitsioonikas ja visuaalselt võimas ettevõtmine. Kõik oli ka olemas: hea disain, Islandil elav fotograaf, muljet avaldav keskkond ning Collari kuvandiga kokkukäiv body-positive modell.

Kujutate juba ette, eks? Ürgselt võimsa ookeani lainetuse ja musta liivaga Vík’i rand, kontrastiks helesinine Collari trikoo? Reaalsus ei kujutanud seda ette. Mu fotograafist seikluskaaslane haigestus reisi teisel päeval ning fotosessioon sai ära jäetud. Mälestus reisist ja heast-haigest-võõrustajast jäi aga sõnuseletamatult sügav. Positiivne. Ja pilditu.

Katse #2:
Õnneks olen kiire adapteeruja. Eestisse jõudes suutsin sessiooni ümber planeerida ning meeskonna päeva-kahega komplekteerida. Suurepärase fotograafi Oliveri, professionaalse jumestaja Marlene ja modelli X. Lokatsiooniks valisime kodumaa oma Grand Canyon’i ehk Piusa. Ilusti sai ka ilmataati palutud, et ilm oleks soojem ja inimsõbralik. Ilmselt kirjutasin liiga hilja, ta ei vastanud.

Mis juhtus järgmiseks?
Päev enne pildistamist ütles modell, et ta ei saa osaleda. Põhjused olid igati mõistetavad. Ning isegi kui poleks, siis…

Kes tahaks lumesajuses aprillikuus nii madala temperatuuri juures bikiinides poseerida?

Taaskord oli tarvis langetada kiire otsus: kas leian kiiresti sobiva tüpaažiga modelli või lähen ise kaamera ette? Modelli ei leidnud. Lõpplahendust ei pea välja kirjutama.

Fotosessioonist:
Nagu eelpool mainitud. Lumesajud vaheldusid 10-30-minutiliste intervallidega ja temperatuur oli +2. Maapind oli niivõrd külm, et liiv tekitas liivapaberi efekti hõõrudes küünarnukid marraskile. Keha läbis reflektoorne ja kontrollimatu värisemine.
Enne visuaalse materjali jäädvustamist imiteerisime poose täisrõivastuses. Kui keskkond ja asendid hakkasid sümbioosis tööle, siis eemaldasin üleliigsed kehakatted ning püüdsin võimalikult madala füüsilise energiakulu ning ajalise investeeringuga soovitud tulemuse kätte saada. Nii mõnigi loodushuviline jäi seda kummalist häppeningi mõneks ajaks vaatlema.
Aga teate, mis? See ei morjendanud üldse. Vastupidi, tegu oli väga positiivseid emotsioone täis päevaga. Sest pärast kõike eelnevat ME olime LÕPUKS SIIN! Ja tulemused olid lõpuks SIIN. Loo moraal lühidalt.

Ükskõik, mida elu teele ka ei tooks, olukordade võtmeks oled sina ise ja sinu suhtumine. Fikseeri probleem, adapteeru ja keskendu lahenduste otsimisele.

Modelliks olemisest:
Üldjuhul eelistan olla kulisside taga kui kaamera ees. Eelistuse agenda on mitmetasandiline:
– Loovpoole üle puudub kontroll:
Ühtpidi on see professionaalne kretinism. Vastutades Häppeningi visuaalse keele eest, siis panustan nii modelli kui ka fotograafi loovjuhtimisse. Päeva lõpuks ajame taga kindlat tulemust. Olles ise kaamera ees, puudub mul võimalus juhendamiseks, pisidetailide lihvimiseks ja ülevaateks, kas saime vajaliku kaadri kätte.
– Kogemuslik agenda:
Minu professionaalne huvi peitub uute teadmiste ja kogemuste kogumises. Eelistatavalt juhtimise ja kreatiivse mõtlemise arendamises.
– Enesekriitika:
Nüüd tuleb see kõige magus-hapum lõik. Püüan teha lühidalt. Ma ei ole modell ja ma ei mahu tavapärasesse modellimõõdustikku. Mu puusad on naiselikult kurvikad, büst väike ja… Ma armastan süüa. Ühtlasi olen iseenda ja Häppeningi suurim kriitik. Eksponeerida oma ebatäiustega keha – see mõte tekitas erinevaid emotsioone.

Aga miks siis olin nõus?
Collar seisab sügavamate väärtuste – iluideaalide ja standardse naisekuvandi murdmise eest. Iseenda ja oma ebatäiuste armastamise eest. Need väärtused puudutavad mind. Need puudutavad iga naist, kes on kunagi sirvinud naisteajakirju, millest vaatavad vastu perfektse keha ja featuuridega modellid. Iga naist, kes on tundnud survet, et vastata normidele, millele… Ta ei vasta. Ning see, iluideaalile mitte vastamine, on okei. See on enam kui okei. See on KAUNIS. On au seista millegi tähendusliku eest.

Nõuanne naistele: Soovitan võtta ette bikiini või buduaari fotosessioon. Iseenda tähistamiseks. Olen 99% kindel, et üllatud positiivselt sellest, kuidas sa ise ja kuidas vastanduseks teised sind näevad.

Ujumisriided: Collar
Make-up: Marlene Altmäe (MU by MA)

Häppeningi tiim:
Intervjuu/loovidee/modell: Kaisa Tooming
Fotograaf: Oliver Vaagen Photography

NB! Fotode autoriõigused kuuluvad väljaandele Häppening. Häppening lubab kasutada fotosid AINULT juhul, kui meid informeeritakse ja terve tiimi referentsid märgitakse nähtavalt. Piltide kasutamiseks palun kontakteeruda: toomingkaisa@gmail.com.