Sel laupäeval, 27. jaanuaril toimub Kanuti Gildi SAALis ekstravagantselt meeleline üritus Odööride öö. Üritus toob läbi tantsu, muusikapoeesia ning läbi õhus mänglevate joovastavate odööride loo sellest, kuidas lõhnade silmale nähtamatu mateeria inimeste emotsioone mõjutab ning pikendab.

Tantsulised etteasted koos sensuaalse luule ning õhku paisatavate odööridega jutustavad lugu silmale nähtamatust mateeriast. Parfümeeritud õhtus tärkavad tantsulised seisundid: kehad liiguvad ja annavad edasi värve ning aeg-ruume, mida lõhnamolekulid kutsuvad esile läbi haistmismeele.

Muusikalisele reisile kutsuvad Sind Elektra ja Mari-Liis Rebane. Luulerännakutele viib Triin Tasuja ja erakordse kehaväljendusega täidavad ruumi tantsijad Arolin Raudva, Maarja Tõnisson ja Rene Köster. Erinevate kunstivormide sümbioosi ja parfümeeriamaailma meelelisi aistinguid ärgitab sündmuse peakorraldaja Sume Hara, kellelt palusime sündmuse eel mõned kommentaarid:

Tegu on esmakordse formaadiga Eestis. Kust/millest ammutasid inspiratsiooni Odööride öö loomisel?
Odööride öö idee sai alguse tegelikult juba 2.5 aastat tagasi. Nimelt sel perioodil tutvusin haruldase (nimetagem teda) lõhnakunstniku Sissel Tolaasi loominguga. Sissel Tolaas tegeleb kõikvõimalike lõhnade talletamisega. Näiteks, ta taaslõi Esimese Maailmasõja lahinguvälja kaevikute lõhna Dresdeni militaarmuuseumi näituse tarvis. Teises projektis on ta jälle kogunud kokku erinevate suurlinnade lõhnad. Kuna Eestis elame küllaltki lõhnavabas kultuuriruumis (selle all pean peamiselt silmas seda, et me ei ole keskendunud lõhnade teadvustamisele ning analüüsile), siis minus tärkas soov luua üritus, mis intrigeeriks inimesi lõhnade olulisusele mõtlema.

Lõhnadel on suurepärane võime meie fantaasiaid stimuleerida ning ajusopist välja tuua ammu unustatud mälestusi.

Prantsuse kirjanik Marcel Proust oli üks esimesi, kes selle nähtuse välja tõi oma suurteoses “Kaotatud aega otsides”. Võib öelda, et Odööride ööd inspireerisid Sissel Tolaas, Marcel Proust ning juba lapsepõlvest alguse saanud uudishimu lõhnamaailma vastu.

Tants, poeesia ja parfümeeria on kunstivormid, mis manipuleerivad osavalt alateadvusega. Kas jagad ka vihjeid, mis sõnumeid peaksime kontekstist otsima?
Olen esteet. Armastan ilu, küllust ning ülevoolavust. Õhtu märksõnaks on sensuaalsus ning indiviidi salajased fantaasiad.

Millisteks üllatusteks tasub tagasihoidlikumal eestlasel valmis olla?
Praktilisel tasandil ehk kõige harjumatum või ootamatum võib olla õhus levivate lõhnade kontsentratsioon. Kuid oleme värskenduse eest hoolitsenud. Kindlasti tasub valmis olla selleks, et üritusel esitamisele tulevad lõhnapahvakud võivad alateadvusest esile tuua ootamatuid assotsiatsioone ning joovastust.

Mida püüab Odööride öö kodumaisel kultuuriürituste maastikul saavutada?
Odööride öö on puhas meeleline kogemus. Haistmismeel areneb lootel välja enne nägemismeelt. Ükski meel pole minu jaoks teisest olulisem, aga sellegipoolest kipume vahel haistmismeele imelisust unustama.

Odööride öö tahab kunstiürituste paletile veel ühe tooni juurde lisada, tuletada meelde, et on veel üks tasand, mida kunsti loomisel kasutada.

Miks soovitaksid 27. jaanuaril Kanuti Gildi SAALi tulla?
Odööride öö saab olema vaba meeleoluga üritus, mis sobib kõigile, kes naudivad ilu ja on uudishimulikud meid ümbritseva maailma mitmekesisuse vastu. Lisaks tasub tulla juba seepärast, et midagi sellist pole meil varem korraldatud.

Kohtume laupäeval!

Tutvu üritusega Facebook’is
Uksed avatakse kell 19.30
Pilet: saab osta kohapeal €7
Saabujaid ootab tervitusjook ning parfüümidest küllastunud atmosfäär

Dress code: nosy chic
Baaris temaatilised kokteilid