Hertta Võido ilmus mõned aastad tagasi minu huviorbiiti oma põnevate kudumitega ning aastate progresseerudes kulmineerus ka andeka disaineri looming uute väljakutsetega. Kui ligi aasta tagasi lõi naine autorinimelise rõivabrändi HERTTA, siis sel sügisel oli põhjust rõõmustamiseks veel enam – meid, Hertta ideede ja loomemaailma austajaid, pandi ahhetama uue sügis-talvise mantlikollektsiooniga. Põhjust selleks oli enam kui küll! Nimelt brändi HERTTA põhjamaiselt minimalistlikke vorme armastav looming teeb kummarduse ausale toormaterjalile ning looduse ürgsele poeesiale. Kuigi Hertta elab nüüdseks Norras, siis oli meil suur rõõm kohtuda temaga kodumaiste sügistuulte meelevallas, panna ritta mõned sisulised küsimused ning jäädvustada üks esteetilis-visuaalne fotosessioon.

Tutvugem põhjamaiselt magneetilise loojaga – tutvume Hertta Võidoga!

Kes on Hertta, kes on see inimene disainibrändi HERTTA taga?
Disainibränd HERTTA ei ole minust endast eraldiseisev üksus. Disaini, tootmisprotsessi ja teavitustöö taga olen mina ise ja sõprade abistavad käed. Suurema osa vabast ajast tegelengi selle arendamisega.
Erialast tausta tuvustades – olen õppinud Kuressaare Ametikoolis kunstilist kujundamist. Tartu Kõrgemas Kunstikoolis tekstiilikunsti ja Tallinna Tööstushariduskeskuses rätsepaks. Novembrist osalen veebipõhises arendusprogrammis PESA, kus ekspertide ja kontsultantide toega oma ideed elujõuliseks muuta püüan. Mul on päevatöö ühes toredas saami perekonnale kuuluvas kudumisettevõttes Norras, kus saan rakendada oma oskusi ja loovust. Paar kuud tagasi kolisin aastaks põhja elama. Üürin siin poolt maja, kus mul on stuudionurk ja aega ka isikliku loominguga tegelemiseks.

_mg_9037

Disainer Hertta Võido. Foto: Triin Rebane

Mis Sind inspireerib?
Mind inspireerivad vestlused südamlike kutsumusele pühendunud inimestega. Eesotsas perekond Gravenid, kellega koos töötan.

Loodus on lõputu inspiratsiooni allikas, samuti reisidelt kogutud kogemused, muljed ja ideed ärgitavad looma. Materjalidest on ajatu lemmiku villane kangas.

Liigumegi materjalide peale. Kust sai alguse Su armastus tekstiilide ja rõivadisaini vastu?
Armastus ja huvi materjalide ja disaini vastu tärkas ja kinnistus keskkonnas, milles veetsin esimesed viis eluaastat. Elasime perega ruumikas majas Viljandi linnas, kus oli kasutuses lai valik tekstiile. Meie kodus valmistati riideid ise. Vanaema nõelus sokkide auke, ema õmbles ja kudus, ringi kõndisime isa tehtud kingades. Kõrvalhoones, sauna seintel kuivasid pargitud nahad ja pööningul, kus me mängida armastasime, vedeles kottidesse pakitud kanga -ja nahajääke. Isa valmistas tellijatele nahast riideid ja Ugala teatri näitlejatele jalanõusid. Varakult sain selgeks mõlemad – nii butafooria mõiste kui ka kvaliteetse ja kestva toote kriteeriumid. Alates neljandast eluaastast olen käinud loomeringides ja midagi teha nokitsenud. Aastaid kestnud impulsiivsete lustimiste tipuks on imeline seada siht ja selles suunas tegutsema hakata. Tuleb tõdeda, et teadmiste ja vilumuse täienedes minu kiindumus aina süveneb.

Panustad palju personaalsust ja hinge oma töösse. Iga mantli loomisprotsessis paned käed külge. Kuidas kajastub Su olemus ja hool lõpptulemuses?
Hool seisneb jätkusuutlike põhimõtete rakendamises. Kvaliteedi eelistamises kvantiteedile, tähelepanelikkuses klientide soovide osas, oskuste/teadmiste täiendamises jne.

Minu olemus peegeldub disaini ja tootmise protsessis, materjalis, vormis ja värvis. Minu looming on minu nägu.

hertta_voido_happening_5Öeldakse, et inimene reflekteerib ka keskkonda, milles ta viibib. Sul on suur õnn elada põhjamaises Norras. Kas see maaliline keskkond on kuidagi Su käekirja mõjutanud?
Tunnen ennast Norras kodus. Mulle sobib avarus, puhas vesi ja elu rahumeelse rahva keskel. Saamide kultuur soosib individuaalsust, mis on erakordselt vabastav ja avardav kogemus. Armastan pikki öiseid matkasid suvistel polaarpäevadel. Peale paari tundi metsaradadel hulkumist võid olla peaaegu kindel, et kilomeetrite raadiuses ei viibi teisi inimesi, süüdata mäe tipus lõke, juua sooja teed, nautida vaadet ja kuulata mägede vaikust. Fjördid, eriline valgus, kohalikud inimesed, kunst, kombed ja üleüldine eluolu on muljet ja mõju avaldanud küllaga. Leian, et ei ole paremat paika loometööks, kui boreaalia.

Liigume romantilisest poeesiast Su materjalide juurde, HERTTA mantlid on kõik villasest lõngast kootud ja vanutatud. Milline näeb välja ühe mantli loomisprotsess?
Iga kollektsiooni ja mantli loomise protsess on erinev. Tavaliselt on mõte, tunne või küsimus, mis käib kaasas ja ei anna rahu. Avastused, taipamised, tugevad painavad tunded või elu müsteeriumid, mida tuleb lähemalt uurida ja lahendada või läbi mängida, et kasvada ja olla õnnelik.

Minu jaoks on kollektsiooni loomine või toote disainimine rännak, mille jooksul tuleb võtta vastu otsuseid, valmis olla muudatusteks ja hoida avatud meelt. Joonistan, jalutan, loen, kuulan muusikat, vestlen, visandan siluette ja detaile, kauneid vaateid. Kogun infot, millest vorm saaks moodustuma hakata.

Kui kollektsioon on paberil läbi mõeldud, siis modelleerin detailid, milleks mantli puhul on seljaosa, hõlmad, kaheosalised varrukad, sallkrae ja taskud, kavandan moekohased läbilõiked ja õmblen esimese proovitöö materjalist, mille olen eelnevalt kudunud. Proovin selle istuvust ise ja palun sõpradel seda teha. Teen lõikeid ümber ja kohandan, kuni olen lõpptulemusega rahul. Ühe mantli tegu kestab umbes 15-17 tundi.

Kasutad väga teadlikult toormaterjali, kuuldavasti teed villa tootmiseks koostööd isegi Tallinna Loomaaiaga. Räägi sellest palun lähemalt!
See oli juhuslik, päris koostööst ei saa rääkida. Nägin Laste Loomaaias pügatud alpakasid ja küsisin, et mis loomaaed villaga teeb? Lahkelt paluti see kuurist kaasa võtta ja vestluse käigus selgus, et kaamelivill on ka omanikuta. Üldiselt oleks tuus, kui loomaaed oma kaamelite kasukast lõnga laseks valmistada. Kaamel viskab ise oma karvkatte seljast, nii et see oleks loomasõbralik ja kindlasti põnev suveniir.
Aga mis siis villast sai? Saaremaal on kaasaegse villatöötlemistehnikaga villavabrik. Saatsin tooraine sinna ja sõitsin ise ka kohale.

Töötasime kolm pikka päeva, mille tulemusena valmis 10 kg Eesti kaameli ja alpaka lõnga. Vaimustav kogemus!

Sõrva Villaveski on inspiratsiooniks ja eeskujuks! Tartus kooti kangas ja mina valmistasin ühe mantli. Esimene from the scratch kogemus vabrikus ja tootmises. Ülejäänud kanga viisin loomaaeda tagasi, lastele katsumiseks ja õppematerjaliks.

hertta_voido_happening_6Sinu loomisprotsess on väga kreatiivne nagu Sa isegi. Milline on selle protsessi lõpptarbija –kes on HERTTA kandja?
Hertta kliendid on säravad isiksused, kes hindavad mugavust ja kvaliteeti, kelle garderoob on hoolega valitud ja harmoniseerub elustiiliga. Mul on hea meel tõdeda, et HERTTA rõivaste kandjaks on naelapea pihta just see tüpaaž, kellele mõeldes riided disainisin!

Oma viimase kollektsiooniga tegid lühikese ajaga väga olulise sammu edasi. Lisaks, käisid sügisel Londonis oma loomingut moelaval näitamas. Kuidas on Su emotsioonid pärast reisi?
London kostitas küllusliku disaini-, moe- ja muusivalikuga. See linn on erinevate ideede kihav segu, kus on ruumi kõigele ja kõigile. Mind võeti hästi vastu, nägin huvi tärkamas. See motiveerib tegutsema.

Oled oma mantlid väga kiiresti välja müünud ja tellimuste number aina kasvab. Kas oskasid aimata, et inimestele Su töö nii korda võiks minna?
Ei osanud loota. Esimese nädala jooksul peale Londonis käiku sain mitmeid kirju sisuga:

„Hertta, ma olen armunud!”.

Tunnustus ja edu on minu jaoks uued kogemused. Arvasin, et see vaimustus vaibub, aga seni ei ole seda juhtunud. Ma olen väga tänulik oma toetajatele ja fännidele. Aitäh teile!

Kui vaatad tagasi viimase poole aasta tegemistele, siis kas tunned, et tegu on olnud loomuliku/ootuspärase progressiga?
Päriselt loomulikuks sai minu tegevus alles siis, kui ma taipasin, et võiksin õnnelikult siin Norras tootmisliinil töötada. Palk on piisavalt suur tundmaks, et minu aeg ei ole raisatud, vaid võimalused on väljateenitud. See mõte sai minu turvavõrguks ja vabastas survest leida väljapääs ahelast, mis näiteks Eestis palgatööd tehes rõhus. See omakorda viis loomingulise vabaduseni, julguseni suuremalt mõelda ja algatas protsessi, mis nüüd lumepallina kasvab.

Kuulujutud räägivad, et Su töid saab näha ka sel kevadel Londonis. On see tõsi?
Jah, kuulujutud vastavad tõele. Organiseerime showroom’i, kus esinevad peale minu veel paar Eesti ja Inglise disainerit. Nii palju võin praegu jagada, et see toimub veebruaris ja kõik osalejad on käsitöömeistrid. Näha saab seljakotte, jalanõusid, ehteid ja mõni üllatus on veel varuks.

hertta_voido_happening_1

Rääkides kaasloojatest. Kelle tööd Sa hindad ja kellele kaasa elad?
Mul ei ole kujunenud nimekirja disaineritest, keda jälgin. Vaatan suurimate koolide lõpetajate kollektsioone, uurin põnevusega trende ja uusi tehnoloogilisi lahendusi. Paljud kollektsioonid on mingis hetkes värskendavalt mõjunud.

Mood on kaleidoskoobina pidevas muutumises ja moelooming täna võiks peegeldada väärtuste kogumit, mis juhiks ebaeetilised ja aegunud rõivatootmise mudelid uude ajastusse.

Rõivadisaineritel tuleb seista silmitsi faktiga, et rõivatööstus hävitab meie elukeskkonda ja inimelusid. Kuidas seda moetööstuse ökoloogilist jalajälge vähendada, loodusele tagasi anda ja luua jätkusuutlikud ettevõtted? Mul ei ole üheseid vastuseid ja eks neid mooduseid ongi mitmeid. Mõjukamatest ja valjematest moeaktivistidest on eeskujuks sellised brändid nagu Patagonia, Adidas, Stella McCartney ja Vivienne Westwood.

Lõpetuseks, väike sõõm fantastikat ja fantaasiat. Kui sa poleks valinud enda erialaseks kutsumuseks rõivadisaini ning läinud maagilist Norrat avastama, siis kus Sa praegu oleksid ja mida teeksid?
Ma arvan, et oleksin kingadisainer ja valmistaksin käsitöökingi. Kaheksandas klassis teadsin kindlalt, et pean tegema loomingulist tööd. Sellel ajal sain eeskujuks seada väikestes töökodades tegutsevad õmblejannad. Nendes valgusküllastes töökodades valdas pühalik rahu. Sama emotsiooni leiab ka savikojas või maaliateljees.

Saa osa HERTTA pildistamise telgitagustest.

Tutvu pildistamise inspiratsiooniga.

Disainer: Hertta Voido

Häppeningi tiim:
Fotograaf: Anni Viskus Photo
Loovidee: Kaisa Tooming
Stilistika: Kristin Liias
MUA by Liisa Tooming
Hair by Evelin Mitt
Modellid: Maia Vahtramäe, Nele Aunap
Riided: ZARA, erakogu
Aitäh abi eest: Keio Vutt ja Mirjam Süldre

hertta_voido_happening_3

hertta_voido_happening_2

hertta_voido_happening_7

hertta_voido_happening_8NB! Fotode autoriõigused kuuluvad väljaandele Häppening. Häppening lubab kasutada fotosid AINULT juhul, kui meid informeeritakse ja terve tiimi referentsid märgitakse nähtavalt. Piltide kasutamiseks palun kontakteeruda: toomingkaisa@gmail.com.