Iga viie aasta tagant imetleb kodumaa rahvas Üldlaulupeo siirast ilu ja ühe rahva lugu. Sealjuures ka lauljate, pillimängijate ja tantsijate dominantsetes toonides rahvarõivaid. Oleme rikas riik oma südantliigutava pärandiga. Olles mineva ja oleva produkt, on rahvuslik pärand oluline osa ühe kultuuriruumi identiteedist.

Inspireerituna Eestimaa rahvuslikest motiividest ja Eesti Vabariigi 100ndast sünnipäevast, on kaks silmapaistvat noort moedisainerit võtnud ette moerännaku mineva ja oleva perifeersesse olemusse. Sel laupäeval toimub Eesti Rahva Muuseumis moeshow “ENNE”, mis tutvustab noorte disainerite Sirli Pohlaku ja Kertu Kivisiku nägemust etnograafilisest pärimusest tänapäeva moes.

Ühtlasi on Kertu ja Sirli nii ürituse peakorraldajad kui ka peadisainerid. Moeshow eel vestlesime naistega natuke lähemalt sündmusest ning katalüseerivast inspiratsioonist.

Tutvuge moeshow “ENNE” taustaloo ja inspiratsiooniga läbi  Sirli Pohlaku ja Kertu Kivisiku nägemuse!

Alustame natuke kaugemalt, alustame meediumitest. Moeshow “ENNE” raames sulatate üheks nii mineva kui ka oleva.  Millest tekkis idee ühendada kaasaegsed meediumid ja ajatu rahvuspärand?
SIRLI: Kuna meil tekkis imeline võimalus korraldada oma üritust just Eesti Rahva Muuseumis, kus tehnoloogiatase on kõrge ning kogu hoone on väga kaasaegne ja innovaatiline, samas olles Eesti suurim rahvapärandi arhiiv, tahtsime need kaks vastandlikku aspekti tugevalt välja tuua “ENNE” moeshowl. Samuti meie kollektsioonid on täiesti uudne ja modernne lähenemine etnograafiale, seega tundus see samm ja valik ainuõige.
KERTU: Miks ei võiks olla etno mood trendikas ja äge? Nõnda nagu meie esivanemad panid oma loomingusse endast maksimumi nendele võimalike vahenditega, tahame seda teha ka meie. Praeguses hetkes on kättesaadav nii palju erinevaid lahendusi, sh tehnoloogilisi.
Inspireerumine ei tähenda visuaalsete joonte kopeerimist, vaid alusmaterjali tõlgendamist pakkudes juurde midagi värsket. See, mis loome praegu, võib olla tulevikus kellegi jaoks “rahvuspärand”.

Kertu Kivisiku kollektsioon “gemma”. Foto: Mark Raidpere

Nõus. Olete esmakordselt Eestis toonud moeetenduse osaks virtuaalreaalsuse. Millist lisandväärtust pakub tehnoloogia ühendamine moeetenduse formaadiga?
SIRLI: See, et tehnoloogia on seotud moekunstiga, pole enam üllatus. Küll aga meie lähenemine on Eestis esmakordne. Nimelt pakume vaatajatele võimalust kogeda show lõpus meie kollektsioonide konseptuaalset moevideot ka virtuaalselt. Meil kui disaineritel on võimalus publik viia täiesti teise keskkonda ERMist lahkumata.
KERTU: Minu kui disaineri vaatenurgast on see võimalus jutustada lugu mitme infokanali kaudu. “ENNE” virtuaalreaalse video kontseptsiooni taga ongi enne ja enne.

Kui keeruline väljakutse see oli?
SIRLI: Ei ole väga keeruline. Me Kertuga saime omale tiimi suurepärased inimesed, kes on oma ala spetsialistid ning samuti ERMi poolt on olnud kõik uksed avatud, st nendega koostöö on olnud suurepärane.
KERTU: Tehnoloogia ühendamisel etendusega on olnud meil väga sujuv ning loomulik koostöö nii virtuaalvideo meeskonnaga kui ka ERMiga.

See on olnud väga põnev teekond.

Milliseid üllatusi pakub etendus lisaks?
SIRLI: Kõige suurem üllatus saab ilmselt olema meie vaheshow, kus erinevate noorte disainerite loomingud on pandud kõik ühte ühiskollektsiooni. Samuti võimalus kogeda virtuaalmaailma on ka väga ootamist ja Tartusse tulemist väärt!
KERTU: Üritus pakub võimalust kogeda korralikku moeprogrammi, mis saab teoks väga vägeva meeskonna poolt. Korraldame seda kõike enda vabast ajast eesmärgiga midagi ägedat teha.

Just see ongi olnud “ENNE” suurimaid üllatajaid – kui palju on tegusaid ja lahedaid, kellel silm lööb särama mõttest teha eesti moemaastikul midagi värsket!

Loodan siiralt, et ENNE pakub publikule uut vaatenurka etno moele.

Rahvuslik pärand on sellel aastal eriliselt kõrgendatud tähelepanu all. Millist olulist rolli või tähendust omab see teie jaoks?
SIRLI: Rahvuslik pärand ja selle uurimine algas meil juba 2016. aasta suvel seoses EKA etnograafia kursusega. Seoses sellega, käisime Anu Raua juues Heimtalis ning sealne olustik ja võimalus arhiivides uurida ja uudistada andis meile hoo sisse, et teha etnograafiast inspireeritud kollektsioonid. See omab suurt olulist rolli, kuna tahame Eesti rahvale näidata, et meil on kodumaal nii palju huvitavat ja ilusat millest inspireeruda. Soov on tuua see rahvani täiesti uues võtmes.
KERTU: Väga olulist rolli. Lisaks on ju ka kogemuslik pärand. See võib olla nii vanaema pai kui ka vanaisa õpetussõnad. Täpselt, kuidas keegi seda enda jaoks mõtestab. Ma arvan, et EV100 raames võiksid inimesed loobuda sini-must-valge nänni ostuhullusest ning võtta hetke mõtlemiseks, et hinnata oma kodumaad päriselt. Olen tänulik, mida on andnud mulle eesti loodus, eesti keele mõistmine ja pere (juured).

Millest inspireerusite etendust ja kollektsioone luues?
SIRLI: Kõik algas siiski kollektsioonide loomisega. Mina inspireerusin Eesti naiste peakatetest ja tanudest. Lähemal uurimisel leidsin, et need vormid, kujud ja õmblustehnoloogia on nii põnevad. Lausa uskumatu, et tekkis tahtmine seda kõige võimendada ja tuua maksimaalselt välja kollektsioonis.
“ENNE” ürituse inspiratsiooniks oli suuresti ERM ise. Hoone ja selle väärtus on ilmeline, ning tahtsime seda rõhutada oma üritusel.
KERTU: Rõivakollektsioon seob endas nii minu vanavanemate sünnipaiga rahvariietelt visuaalseid vihjeid kui ka emotsionaalse pärimuse ja suhestumise sellega. See tõstatab küsimuse:

“Kas on võimalik pärida tunnetuslikku?”



Etenduse kontseptsiooni inspiratsioon on seotud tihedalt ürituse nimega – enne ja enne. Siduda minevikku, olevikku ja kübeke tulevikku.

Enne ennet. Kui suurt väljakutset pakkus teile rahvuslikke motiivide ühendamine loominguga?
SIRLI: Kuna minu kollektsioonis on rõhutatud just vormile, mitte mustritele, siis see ei olnud sugugi nii keeruline. Kuna eesti naine oli (ja on!) väga leidlik ja praktiline, siis neid variatsioone ja detaile millest kinni võtta ja inspiratsiooni saada on tohutult palju. See kõik tuleb kuidagi loomulikult.
KERTU: Meie rahvariided on sündinud läbi töömahuka ning detailse käsitöö. Ka minu kollektsioon sisaldab rohkelt käsitsi õmblemist, leiutamist ja aega. “gemma” loomisprotsessi ajal olen mõelnud palju meie esivanemate kannatlikkusele ning ilumeelele.

Kertu Kivisiku kollektsioon “gemma”. Foto: Laura Knipsael

Kahe disaineri loomingu ühendamine tervikuks eeldab päris suurt sünenergiat ja koostööd. Kuidas teie koostöö välja nägi?
SIRLI: Kuna meil on koostöö alati väga hästi välja tulnud, siis see otsus, et korraldada ühe suuremat üritust ei tulnud üldse raskelt. Me mõlemad hindame ja usaldame teineteise vaistu. Koos samal laval näidata oma kollektsioone ei ole olnud samuti keeruline protsess. Meie inspiratsioon ja tahe midagi sellist teha tuleb samast kohast, ning see, et meie disainiesteetikad on erinevad, annab moeshowle ainult lisaväärtust juurde ning ka vaatajal on põnevam.
KERTU: Oleme Sirliga varemgi koostööd teinud (2016 näitus EBAMAINE Tallinna Teletornis, 2017 Tallinn Fashion Week ühiskollektsiooni “The art club” esitlus). Seega meil meeskonnana töötamine sujub mahedalt! Suureks plussiks on sarnane huumorimeel.

Mida saab näha 27. jaanuaril?
SIRLI: 27. jaanuar on täis moodi! Programm algab MoeKunstiKinoga, kus linastub imeline ja inspireeriv moedokumentaal “Yves Saint Laurenti visandid”, seejärel toimub moeshow, kus siis meie Kertuga esitleme oma kollektsioone ja lisapalana tuleb ka vaheshow. Samuti pärast moeshowd on meil üles seatud eraldi ruum virtuaalmaailma jaoks ning pärast kõike seda toimub ametlik afterparty Genialistide Klubis, kus saab tantsida hommikuni!

Sissepääs üritusele: TASUTA

Moeshow “ENNE” lisainfo Facebook’is.
Järelpeost uuri lisainfot Facebookist.
Moeshow “ENNE” on osa Eesti Vabariik 100 juubeliprogrammist.
Sündmuse leiab ka kultuuripärandiaasta programmist.