Kolmapäeva õhtu, saabun Kalamajas asuvasse disainipood TALI ja mind tervitavad naeratavad näod. Olen siin tihe külaline, võib isegi öelda, et poekese fänn. Võtan istet KesselHaus’i laua taga ning minuga liitub Triinu – TALI disainipoe süda ja hing ning ehtesarjade by Kirju ja  t r i i n u  t i i s e l  jewellery looja. Triinu pole üleliigse jutu inimene, ta on aus ja ehe naisterahvas, kelle teekond tänasesse päeva on olnud siiralt inspireeriv. Tutvuge Triinu Tiiseliga – naisega, kes lõi oma ehtesarjad Kirju ja  t r i i n u  t i i s e l  ning asutas elukaaslasega disainipoe TALI.

Kõik sai alguse lapsepõlvest…
Teadsin tegelikult juba lapsena, et tahan saada arhitektiks. Läksin õppima arhitektuuri ja töötasin arhitektina 7 aastat. Kuigi mul oli meeletult kiire ja palju tööd, siis tundsin üks hetk, et tahan ise midagi oma kätega teha! Nii hakkasin vaikselt ehtekunstiga tegelema. Minu üllatuseks läks mu looming inimestele korda. Disainipood TALI tekkis seejuures paralleelselt. Oli võimalusi ja mõtlesime elukaaslasega, et miks mitte proovida. See tundus huvitav väljakutse.

triinu_2011_091

Triinu Tiisel. Foto: Heidi Mänd

Tegid päris suure kannapöörde ja võtsid vastu palju julgeid otsuseid – lõid oma ehtesarjad ning avasite mehega disainipood TALI. Kas need otsused on olnud õiged?
Need on olnud ainuõiged. Kindlasti!

Mis on Sind ehtekunsti ja TALI vedamise juures inspireerinud ja motiveerinud?
Inimesed ja positiivne tagasiside, mida on meeletult palju. Tänu positiivsele tagasisidele tekkis ka julgus avada teine TALI Kalamajas.

Inimesed motiveerivad!

Oled olnud väga viljakas oma ideedega ja loonud lausa 2 ehtesarja:
by Kirju ja  t r i i n u  t i i s e l  jewellery. Räägi, kust Su ideed tulevad?

Vahel tulevad ideed täiesti tühja koha pealt. Teinekord, kui kuulan muusikat või vaatan filmi. Haaran lennult mingi detaili kaasa ning ei pruugi hiljem üldse idee päritolu seletada. Elu ise inspireerib.

Ma olen meeletult rahul, et just arhitektuuri õppisin. Arhitektuuriõpingud annavad väga tugeva põhja puutudes kokku erinevate valdkondadega – joonestamine, konstruktsioonid, graafika, materjalide tundmine, makettide ehitamine, erinevad programmid, 3D mudelite konstrueerimine jne. Arhitektuuris põimuvad tugevalt kunst ja materiaalne maailm, mis karastab.

Miks otsustasid just ehete loomise kasuks, miks mitte rõiva- või tootedisain?
Tegelikult toimus mul esimene klikk ühel reisil Helsingisse. Sel ajal ma ei teadnud üldse, kuidas ja kus noored saavad oma loomingut realiseerida või, et on olemas üldse selliseid poode, kuhu disainerid ja kunstnikud saavad viia oma töid müüki.

Nägin Soomes ühte sellist disainipoodi ning siis mul käiski esimest korda peast läbi mõte:  “Tahaksin ka midagi sellist teha.” Ehtekunst oli esimene ja kõige loogilisem samm selle poole.

Milline oli Sinu esimene ehte katsetus?
Esialgu imponeeris mulle taaskasutus. Saagisin mööblitehase puidu ülejääkidest kujundeid, lõikasin vanadest ajakirjadest pilte ja sobitasin kokku detaile. See oli mu kõige esimene katsetus.

Sealt läks asi juba tõsisemaks. Kuidas sai alguse Sinu esimene ehtesari Kirju?
Kirju loomisel oli esialgu plaan teha ehtesari suurema grupiga, sest mul oli mõttekaaslasi veel. Nimi Kirju saigi alguse sellest, et kui sarja taga on mitu erineva käekirjaga inimest, siis on ka tulemus kirju. Kokkuvõttes jäin siiski üksi Kirjut vedama.

5

Pildil (vasakult alates): by Kirju sinised kõrvarõngad, kollased kõrvarõngad ja kaelakee “molecules”

Kuidas iseloomustaksid Kirjut?
Kuidas erineb Kirju  t r i i n u  t i i s e l  ehtesarjast?

Kirju ehtesari on efektne lisa igapäevase tänavastiili juurde. Kirju kasvab ja areneb koos ehte kandjaga. Uued mudelid valmivad suuresti klientide tagasisidest lähtuvalt ning soovist sarja värskena hoida. Kirju sarja tooted on kättesaadavad ja taskukohased kõigile.

t r i i n u t i i s e l  sarja ehted on eneseväljenduse visuaalne vorm. Ehete tegemisel ei mõtle ma lõpptulemusele, vaid naudin protsessi.

Kellele on Su looming mõeldud?
Kirju on mõeldud  julge iseloomuga inimesele. Kirju alla kuulub seejuures mitu kollektsiooni. Näiteks peeglitega kollektsioon on pidulikum. Kõige hiljutisema kollektsioonina lisandusid kaelakeed “molecules”.

t r i i n u   t i i s e l  sarja iseloomustavad arhitektuursed, geomeetrilised vormid ja graafilised jooned. Ehe on mõeldud inimesele, kes on olnud loomeprotsessil minuga ühel lainel ning keda see ehe kõnetab.

B-2

Kõrvarõngad sarjast  t r i i n u t i i s e l

Kasutad  t r i i n u  t i i s e l  sarjas palju hõbedat, vaske ja kivisid. Räägi natuke lähemalt oma materjalide valikust.
Vask on soe ning hõbe on külm ja minimalistlik. Mulle väga meeldivad need materjalid. Samuti kasutan ma kivisid ja kristalle. Enamasti on ehted inspireeritud toormaterjalist ning sünnivad kivide ümber.

Ja disainipood TALI, pead seda koos oma elukaaslasega, kuidas selleni jõudsite?
Hakkasin tegelema ehtekunstiga ning disainimaailmaga aina enam kokku puutuma. Üks päev otsustasime hüpata pea ees vette ja hakkasime pinda otsima. Üksi poleks ma suutnud TALI alustada, mul on elukaaslasega meeletult vedanud.

Ning kui selline idee tuleb, siis ära jää mõtlema- tee see kohe ära!

tali sissepääs

TALI Kotzebue 33, Kalamaja, Tallinn. Foto: Sigrid Peterson

Kuidas sündis nimi TALI?
TALI nimi tekkis täiesti proosalistel põhjustel. Nimi oli vaja valida NÜÜD ja KOHE. Panime lauale 3 nime ja TALI oli parim.

TALI on tabav, lühike ja eestlaslik.

Ja tootevalik. Mille baasilt valite poodi disainereid?
Sisetunde ja sünenergia baasilt. Meil ei ole kirja pandud mingeid kriteeriumeid. Loeb inimese ja tema töö kooslus. 🙂

tali2

TALI. Foto: Sigrid Peterson

Kes teie poodi enamjaolt satuvad?
Kalamaja poodi külastab pigem teadlik klient, kes juba teab, mida otsib. Vanalinna poodi külastab lisaks eestlastele ka palju turiste.

Külla on oodatud kõik!

Nüüdseks on TALI-l lausa 2 poodi. Kuidas see juhtus?
Andekaid inimesi on eestis nii palju, et vanalinna pood jäi üks hetk väikeseks. Positiivne tagasiside klientidelt ja disaineritelt andis tõuke ka teine pood avada.

Mida tahate TALI poega edasi anda ja jagada?
Tahame kodumaist disaini tuua eestlastele lähemale. Meil on põhjamaisust, puhtaid värve ja loomulikult need inimesed, kes seisavad kogu selle loomingu taga. Paljud disainerid, nende looming ja olemus on koos niivõrd sümpaatsed, et see väärib jagamist.

Kuhu tahad jõuda TALI-ga?
Meie missioon on pakkuda disaineritele ja kunstnikutele inspireerivat keskkonda, kus realiseerida oma loomingut. Lisaks, soovime, et kodumaine disain oleks eestlastele piisavalt kättesaadav ja taskukohane.

Mis on eesti disain Sinu jaoks?
Eesti disain on väga armas, oma ja südamelähedane!

Kui Sa poleks hakanud ehtekunstnikuks, siis kus Sa oleksid praegu?
Päris kindlasti oleksin ma endiselt arhitekt.

Mis kodulehti jälgid inspiratsiooni kogumiseks:
Indre (DUE) blogi The Idea of Simplicity
Wallpaper 

Kiika kindlasti TALI disainipoodi Tallinna vanalinnas või Kalamajas. Sealt saad by Kirju ja  t r i i n u  t i i s e l  loomingut soetada!

Suured tänud Triinu loomingu jäädvustamise eest Santino Calvole! 

Intervjuu: Kaisa Tooming (Häppening)
Fotograaf: Santino Calvo
Loovidee/stilistika: Kaisa Tooming (Häppening)/ Santino Calvo
Käe modell: Kaisa Tooming (Häppening)
Moodboard 1: Detailid ja käed
Moodboard 2: Presentatsioon
Behance’i presentatsioon: Santino Calvo

by Kirju

4362-12-012

t r i i n u  t i i s e lB-1B-2

NB! Fotode autoriõigused kuuluvad väljaandele Häppening. Häppening lubab kasutada fotosid AINULT juhul, kui meid informeeritakse ja terve tiimi referentsid märgitakse nähtavalt. Piltide kasutamiseks palun kontakteeruda: toomingkaisa@gmail.com.