Seekordne intervjuu saabub teieni erakordse ajalooga taustsüsteemist. Viljandis tegutseb juba neljandat põlve pereettevõte, mille ajalugu ulatub aastasse 1928. Anna ja Eigo Siimu on abielupaar, kes on selle perekondliku pärandi, kudumibrändi Woolish, eestvedajateks.

Tegu on kvaliteeti pakkuva ettevõttega, mis ühendab naturaalse toormaterjali moodsate mustrite ja lõigetega.
Seda kõike oma – woolishiliku – vimkaga.

Lisaks sellele, et bränd kannab endas varasemate põlvede väärtuseid, on nende aktiivsus ka imetlust väärt – iga hooaega on tervitatud uue kollektsiooniga, loodud on kodusisustus tooted ning uued projektid on peagi kulmineerumas. Juba lähinädalatel lansseeritakse koostöös disainipood Taliga erikollektsioon “TALI+Woolish”, mis võlub oma minimalismi ja universaalsusega.

Tegusate aegade kajastamiseks võtsime ühendust Annaga ning veeretasime mõttelõnga nii minevast, olevast kui ka tulevast. Tutvugem!

Alustame algusest. Woolish on tänaseks juba neljandat põlve tegutsev ettevõte, see on muljet avaldav. Räägi palun natuke lähemalt Woolishi ajaloost?
Woolish’i ajalugu ulatub mitmesse põlve. Eigo vanavanaema asutas 1928. aastal ateljee, kus võttis vastu eritellimusi kudumitele. See oskus pärandus edasi ning Eigo vanaemast sai samuti kuduja. 90ndatel asutas Eigo ema oma ettevõtte, mis tegi suveniiriks mõeldud kudumeid.
2014. aastal otsustasime Eigoga jätkata perekondlikku pärandit ja asutasime brändi Woolish. Ajendeid selleks oli mitmeid: tahtsime edasi viia vanavanemate poolt alustatut ning panustada uute ideede ja hingamisega Eigo ema tegemistesse.

Anna ja Eigo. Foto: Jaana Süld

Kes on ikkagi teie mustrite, värvivalikute ja lõigete taga?
Ideede pesa on meil kodus Tallinnas, tootmiskodu asub aga hoopis Viljandis. Õhtuti istume koos ja mõtleme firma uute toodete peale. Kui idee on ilmavalgust näinud, siis algab testimine – kavandatakse muster, lõige, kootakse esimene proovitöö ja siis näeb, kas teostus läks täkkesse. Oluline roll on tootmise juhtimisel ja lõigete konstrueerimisel. Nende osade eest hoolitseb meil tootmisjuht Tairi Pakkas.

Kumb on raskem – ideede genereeririmine ja tootearendus või tiimi juhtimine?
Ideede genereerimine tundub nendest kõige lihtsam, see käib kuidagi lainetega.

Kõige keerulisem osa protsessist on kindlasti tootearendus, kuna me tahame teha kvaliteetseid ja lihtsaid asju oma touch’iga. Woolish’i touch’iga.

Katsetame ja muudame väga palju, et lõpptulemus saaks selline, mis kõnetaks meid ennast, meie olemasolevaid kui ka potentsiaalseid kliente.

 

Kasutate väga naturaalseid materjale, lõiked on puhtad ning värvid stiilselt põhjamaised, vahel väikese vimkaga. Kust ammutate inspiratsiooni?
Inspiratsiooni ammutame igapäevasest elust. Meile meeldib toidukultuur ja arhitektuur, reisime palju ning suhtleme palju sõpradega. See kõik loob ühtse terviku. Kindlasti mingis osas jälgime ka trende. Peamiselt püüame teha selliseid asju, mida ise kannaks või kasutaks.

Mille baasilt langetate materjalivalikuid?
Oleme püüdnud jääda oma liistude juurde ja kasutada ainult naturaalseid materjale. Alustasime 100% villasest lõngast, see oli olemas ning sellega oli varem ka Eigo ema tööd teinud. Uus kollektsioon flirdib aga veel pehmema ja siidisema toormaterjaliga, kasutame 50% meriinovilla ja 50% inglise villa.

Vill on vastupidav toormaterjal – see on jätkusuutlik ressurss, mida on lihtne hooldada ning selle töötlemine mõjutab keskkonda väga vähe.

Ja toormaterjal. Massipoodides on tihtipeale kudumid küll väga atraktiivse välimusega, aga lähevad kiiresti topiliseks. Mille järgi eristada kvaliteetset toodet ebakvaliteetsest, milliseid materjale eelistada?
Soovitan eelistada naturaalseid materjale. Need on kvaliteetsed, ajale vastupidavamad, väiksema ökoloogilise jalajäljega ning nahasõbralikud. Naturaalne materjal on kvaliteetne, see hoiab külma ilmaga sooja ja sooja ilmaga ei lase üle kuumeneda. Ostuotsuseid langetades soovitan alati lugeda silte ja uurida, mis materjaliga on tegemist. Lisaks, tasub uurida seda, kus toode on toodetud.

Mida tahate edasi anda ja kanda oma valikute ja väärtustega?

Pärandi ja peretraditsioonide edasi kandmine ja andmine on meie jaoks väga oluline.

Eestis on väga vähe jäänud selliseid ettevõtteid, kus mitmes põlvkond toimetab sama rada. Selles on midagi püsivat ja väärtuslikku.
Teiseks tahaks Eestit näidata ka välismaailmale, siin on põnev ja kvaliteetne disainimaastik. Tahame näidata, et Eestis on võimalik toota väga kvaliteetseid kudumeid.

Kudumeid seostatakse ikka talvega. Teie aga tulite just uue kudumikollektsiooniga välja. Kas Woolish’i tooted on siis ikkagi külmemaks ajaks või sobivad ka suveõhtuid soojendama?
Eesti kliimas sobib kanda kudumeid aasta ringi. Talvel on külm, villane soojendab. Suvel on õhtud jahedad, on ju mõnus endale midagi naturaalset peale tõmmata.
Ja tead, kannan ka ise meie tooteid – nad ei ole mind kunagi alt vedanud. Eelmine aasta reisisin Hispaanias, nüüd käisin just Milanos.

Villast kudum on kõige õigem asi, mida reisile kaasa võtta. Ilmad võivad olla küll soojad, aga vill on hingav, ei aja higistama ja soojendab sumedal õhtul. See on palju mõnusam kehakate kui nahk- või kilejope.

Lisaks ei lähe kampsun reisides kortsu ning on kerge. Tegu on ideaalse reisikaaslasega.

Woolish’i uuest kollektsioonist on näha palju pastelseid värve ja minimalistlikke lõikeid. Räägi palun lähemalt, millest sai kollektsioon alguse?
Woolish’i uus kollektsioon on kummardus sumedatele Eesti suvedele: suhkruvati karva taevale ning kordumatutele päikeseloojangutele.

Mille poolest erineb uus kollektsioon Woolish’i varasematest kollektsioonidest?
Meie viimane kollektsioon on tehtud eritellimusel valmistatud uutest värvidest. Uut kollektsiooni luues panime palju rõhku ka materjalivalikule. Tahtsime luua midagi, mis sobiks Eesti suvega – kollektsiooni esemed koosnevad 50% meriinovillast ning 50% inglise lambavillast, tagades rõivaste kõrge kvaliteedi, pehmuse, hingavuse ja soojuse. Peatselt lisandub meie kollektsiooni ka puuvilla ning villa segu, mis peaks sobima ka väga tundliku nahaga inimestele.

Olen kuulnud, et paljud inimesed ei suuda 100% villa paljal nahal kanda. Mainisid, et suvetoodete koostis on 50% meriinovillast ning 50% inglise lambavillast. Kuidas soovitaksid vastavalt aastaajale materjale valida?
Kõik sõltub inimesest endast. Villa kandmisega harjub ära. Alguses tundub veidi torkiv või sügelev, aga kandes muutub lõng pehmeks. Kuna tegu on ka naturaalse materjaliga, siis on ta tegelikult palju nahasõbralikum, kui tööstuslikud materjalid.
Meie viimased kaks suvehooaega on näidanud, et Eestis saab ka suvel väga hästi kanda villaseid tooteid. Tegelikult ei pea materjali valima vastavalt aastaajale, vill sobib nii suvesse kui ka talvesse.

Millal saab uut kollektsiooni laivis lähemalt näha?
Kollektsioon on saadaval meie stuudiopoes Veerenni 24, e-poes ning edasimüüjatelt Tallinnas: Tali, Les Petites, Must Pop-up ja Tartus: Noos Pärnus: Kolme Karu Kaubamaja ja Siluett

Mis on teie järgmised suuremad plaanid?
Meil on käimas praegu mitu põnevat projekti.
Koostöös disainipoega Tali oleme loomas kollektsiooni “TALI + Woolish“, mille fookuses on minimalistlikud kevad-suvised naiste jakid ja meeste pullover. Kollektsioon koondab pikaajalise kudumite valmistamise traditsiooni ja modernse inimese eelistused. Kindlasti annab see uue vaatenurga ka meie senisele loomingule – saab näha uusi lõikeid ja põnevaid mustrimotiive. Hoidke silma peal, sest see kollektsioon tuleb müüki limiteeritud koguses ning on müügil ainult meie esinduspoes ning Tali disainipoes.
Lisaks, suvel püüame tuua turule puuvillase kollektsiooni ning sügisel on kindlasti ka plaan esitleda uut kodutekstiilide kollektsiooni.

Lõpetuseks natuke inspiratsiooni – millistel 5 disaineril soovitad hoida silma peal?
NULKU by Kristiina Nurk, loe intervjuud…
KarlKorsar, loe intervjuud…
Craftory
Uncle Paul
Mimi

Jälgi Woolish’i tegemisi:
E-pood
Facebook
Instagram