25. mail toimub Eesti Kunstiakadeemias moedemonstratsioon ERKI Moeshow, mis on kasvulavaks noortele andekatele moekunstnikele. Kodumaa pikima ajalooga moesündmusel astuvad ülesse 17 eriilmelist kollektsiooni. Panime silma peale selleaastastele kavanditele ja toome esile oma 4 lemmikut.

1. “Prosta Kapusta” Katrin Aasmaa
Kollektsioon “Prosta Kapusta” on inspireeritud Katrin Aasmaa vana-vanatädi Naadi aiamaal olevast kapsapõllust. Autor annab kapsapeale semantilisi tähendusi, sidudes juurvilja kolhoseerimise ja põllumajanduse kui ka raske aja üleelamise tähendustega. 40ndatest inspireeritud lõiked, erinevate tekstiilide kombineerimine ja toodete pastelne värvigamma on selle kevade lemmikud. Intrigeeriv!

Foto: Kertin Vasser

2. “Näkimadalad” Karolin Kärm
Selle noore disaineri kollektsioon jäi mulle koheselt silma. “Näkimadalad” on oskuslik interpreteering rahvuslikust pärandist. Kollektsioon on inspireeritud Saaremaal asuva Koimla küla vanimast talust ja mütoloogilistest olenditest, näkkidest. Rahvasuu räägib, et näkk meelitab oma ohvrid veekogu või kaevu äärde ja püüab neid sinna uputada. Kollektsiooni lõiked ongi inspireeritud kaevu ruunimärgist ning rõivaesemete erkpunane värvus on pilkupüüdev. Kanna või ise!

3. “DUST” Annika Kiidron
Kiidroni kollektsiooni tahan esile tõsta oskuslike visandite poolest. Autori moejoonised on elus – need annavad vaataja fantaasiale ruumi lennata ning tutvustavad kollektsiooni loovideed. Sõnadeta. Just oma idee ja näidisfoto tõttu on tegu minu silmis ühe põnevaima kollektsiooniga, mille nägemis ootan pikisilmi. Saan vaid loota, et autor suudab kollektsiooni realiseerida sama professionaalselt nagu ta oskab visandeid luua.

4. “EXTRUDE” Kristiina Jeromans
Jeromans on disainer, kelle tegemistel olen juba paar aastat silma peal hoidnud. Disaineri selleaastane kollektsioon üllatab oma leidlike lahendustega. Rõivaesemeid kaunistavad pilkupüüdvad 3D prinditud tikandid ja helmed, mis on omaette innovaatiliseks nähtuseks ning mille lähemat uurimist ootan pikisilmi!
Ent pean tunnistama. Kuigi autori kavandid on väga korralikult teostatud, jäid need mu jaoks esmapilgul elutuks. Kuniks ma nägin Ringvaates Liisi Eesmaad Jeromansi mantliga – rabav! (Vaata Eesmaa intervjuud siit)

 

 

Kui Kiidroni puhul avaldas mulle muljet kavand, siis Jeromansi puhul tegi seda toode ja selle kantavus. Siit ka mõned olulised õppetunnid kõigile, kes saatsid oma kavandid ERKI Moeshowle. Nii edasipääsenutele kui ka eelžürii sõela mitte läbinud tegijatele:

• Palun näe vaeva oma moekavanditega. Ma tahan mõista su ideed.

• Kollektsioon on tervik. Üks äge näidis ei vii sind lavale, kui kavanditest pole terviklikkust tajuda.

• Palun kasuta kvaliteetseid tekstiile. Nii mõnigi moevisand oli ideetasandil sümpaatne, aga tekstiilinäidised olid nii ebakvaliteetsed, et need ei läbinud filtrit.

• Palun näe vaeva oma esimese prototüübi loomisel. Kui idee on hea, aga reaalne teostus näeb välja nõrk, siis sa ei pääse lavale.

• Palun tee korralik tootefoto. Nii, et näeksin toote iseloomu, tajuksin tekstiili istuvust ja näeksin detaile. Kui teed foto mobiilikvaliteedis suvalises trepikojas, siis on tulemus samuti suvaline.

• Palun ära kopeeri maailmakuulsaid disainereid, sa oled sellest parem!

• Palun trüki oma kavandid kvaliteetselt välja. Nii saad tagada, et fotode värvid on paigas ning paber ja tint ei tee su kavanditele liiga. Avalda muljet!

Kõik, kes edasi pääsesid – raputage vaatajaid oma ideede, perfektse teostuse ja tervikliku lavašõuga.
Kohtume 25. mail.

Hoia sündmusel silma peal Facebookis ja Instagramis.
Piletid: €20 Ticketerist