3. veebruaril 2021 avatakse Eesti disainiparemikku tutvustav näitus ‘‘Eesti Disainiauhinnad 2020‘‘ Eesti Rahva Muuseumi püsinäituse „Kohtumised“ keskel asuvas filmisaalis. Ruum täitub mänguliste värviliste kuubikutega ning tutvuda saab Eesti viimase kahe aasta parimate disainitöödega. 

Eesti Disainiauhinnad (EDA) konkursi ja näituse eesmärk on tunnustada Eesti võimekamaid disainereid ja disainibüroosid, parimaid disainikasutajaid ning erilisemaid disainitegusid, millega tuuakse avalikkuse ette disainivaldkonna viimase kahe aasta edulood.
 “Tahame EDA 2020 näitusega tuua näited heast disainist inimestele lähemale, et tekitada rohkem huvi ja diskussiooni disaini vastu ja ümber. Samuti soovime tutvustada hinnatud kodumaiseid disainereid ja nende poolt disainitud tooteid ja teenuseid, mis meid igapäevaselt ümbritsevad,” selgitab Eesti Disainikeskuse juht Tiia Vihand.

EDA 2020 näitus on valminud koostöös disainibürooga BYNEW, sisearhitekti Tõnu Kalpuse ja Eesti Disainikeskusega ning on inspireeritud Rubiku kuubiku motiivist, mis on osa Eesti Disainiauhinnad 2020 identiteedist. 

‘‘Olen alati tundnud suurt naudingut, kui saan osaleda sellises protsessis, kus lõpptulemus ei piirdu ainult ühe lahendusega ehk siis asjad saavad uue kasutuse või hooned uue elu. Antud näituse puhul võtsime disainibüroo BYNEW ja Eesti Disainikeskusega kohe eesmärgiks, et see peab toimima ka rändnäitusena, et poleks tegemist ühekordse projektiga ja lõpuks võiks näituse eksponaadid deformeeruda ümber näiteks mööbliks. Seetõttu sai materjalivalikuks puit (vineer ja puitprussid), mis on samuti taastuv vara,” kommenteeris näitust sisearhitekt ja disainer Tõnu Kalpus.

‘‘ERM on varemgi näidanud disainerite uudisloomingut ja näiteks SÄSI auhinnatud töid kuna kultuuripärandi varasalvest võib leida inspireerivaid ja värskeid ideid ka moodsa aja loomingu jaoks ent nii suures mahus pole Eesti disaini hetkeolukorda kajastavat näitust ERMis kunagi olnud,‘‘ sõnab elevil Eesti Rahva Muuseumi näituste juht Kristjan Raba.

Ühtlasi saab ERMis tutvuda Eesti disaini aastaraamatuga, mis koondab endas kahe aasta parimaid disainereid, disainibüroosid, parimaid disainikasutajaid ning erilisemaid disainitegusid, millega tuuakse avalikkuse ette disainivaldkonna viimaste aastate edulood. Kõigil huvilistel on võimalik raamatut endale ERMi poest ka soetada. Tänavusele Eesti Disainiauhinnad 2020 konkursile esitati kokku 235 tööd, millest 49 saab näha Eesti Disainiauhinnad 2020 nominentide näitusel. Kõikide EDA 2020 nominentidega saab tutvuda EDA veebilehel.

EDA 2020 näitusel saab tutvuda järgmiste disainikategooriate parimate töödega:
– Graafiline ja digitaalse disain;
– Teenusedisain;
– BRUNO tootedisainiauhinnad;
– Disaininihariduse auhind;
– Valdkondadeülesed kategooriad (Disainimuutja, Aasta Disainitegu)
– Eriauhinnad (Noor Püss, SÄSI, Prillitoos ja BRUNO elutööauhind)

EDA 2020 rändnäitus on olnud eksponeeritud juba Tallinnas Viru Keskuse aatriumis, Võrus Vana-Võromaa Kultuurikojas ja osaliselt ka TÜ Delta maja galeriis. Edasi rändab näitus Narva.

Näitusega saab tutvuda:
Eesti Rahva Muuseumis
K-P 10.00–18.00.
Näitus jääb avatuks 31. märtsini.

Foto: Aron Urb