Alates 18. detsembrist saab Fotografiska Tallinnas ja Loomelinnaku Väligaleriis näha Bobby Sager’i näitust “Invisible Sun”, mis toob fookusesse eri piirkondade haprad elutingimused keskendudes kogukonnale ja selle inimestele.

Näitus „Invisible Sun“ (Nähtamatu päike) alustas oma maailmaturneed aastal 2007, mil seda eksponeeriti kahel järjestikusel aastal ansambli The Police‘i sajast kontserdist koosneval turneel. Kontserdeid külastas üle nelja miljoni inimese.

Stingi laul „Invisible Sun“ oli 1980ndate alguses ansambli The Police suur hitt, kuid nüüd tekkis Stingil selle lauluga uus seos ja põhjus selle esitamiseks. “Need fotod annavad laulule uue tähenduse, uue vapruse,” ütles maailmakuulus muusik. “Ma kirjutasin metafoori laulule „Invisible Sun“ juba ammu enne seda, kui Põhja-Iirimaal algasid rahuläbirääkimised. See oli lihtsalt unistaja fantaasia, et midagi nähtamatut ja väljaspool meie tavapärast teadlikkust ikkagi toetab meie tulevikulootusi. Mu sõber Bobby Sager on pildistanud lapsi sõjast räsitud piirkondades nagu Afganistan, Iraak, Rwanda ning Põhja-Pakistani ja Palestiina põgenikelaagrites. Nende näod on minu loo jaoks ideaalne visuaalne analoog. Nende vägivalla ja ebaõigluse, pommide ja kuulide seas üles kasvanud laste silmis on selgelt näha ahastus ja piin, aga ka mingi tabamatu lootus. See ongi nähtamatu päike, mille Bobby on läbi oma fotode nähtavaks teinud.”

Seekordne näituse turnee käivitus eelmise aasta novembris Berliinis. Linnas, mille kahte kogukonda eraldas kivimüür. Nüüd on seda müüri meenutavad tohutud paaritonnised kiviblokid näituse ühe osa elementideks. Berliinist mitme veoautoga Tallinnasse veetud blokid, millele on kinnitatud osa näituse fotodest, ongi näituse sissejuhatavaks osaks. Lisaks väligaleriile saab näitust vaadata ka Fotografiska siseruumides.

Tallinnat mitmeid kordi külastanud Bobby Sager ütleb, et Tallinna valik näituse järgmiseks sihtkohaks sündis üsna kergelt. Ta lisab: „Eesti ja selle pealinn Tallinn on eredaks, ehk isegi parimaks näiteks, kuidas ühest poliitilisest elukorraldusest teise liikunud ühiskond on võimeline muutuma ja arenema selliselt, et saada väärikaks eeskujuks kõigile teistele.“

Robert “Bobby” Sager on Ameerika Ühendriikide ettevõtja, ühiskonna aktivist, filantroop ja fotograaf. Ettevõtjana oli Bobby Gordon Brothers Groupi liikumapanevaks jõuks tõstes väikese Bostonis asuv kaubandusettevõte edukaks ülemaailmseks finantsteenuste firmaks. Aastal 2000 loobus Bobby aktiivsest ärijuhtimisest ning asutas heategevusorganisatsiooni Sager Family Traveling Foundation and Roadshow (SFF). Viimase 20 aasta jooksul on Bobby Sager reisinud, elanud ja töötanud konfliktidest ja vaesusest räsitud kogukondades kogu maailmas. Bobby on alati näinud fotograafiat kui vahendit, millega suurendada maailmas teadlikkust sõjakonfliktide tagajärgedest ja kannatada saanud kogukondade probleemidest ning iseäranis ülemaailmsest pagulaskriisist ning selle mõjust lastele. Alates 2001. aasta 11. septembrist on ta jäädvustanud Sager Family Foundation’i sotsiaalabitööd ülemeremaades oluliste ja üha arenevate maailmasündmuste kontekstis. Selle tulemusena on kogunenud tähelepanuväärne hulk fotosid erinevate abiprojektide algatustest. Paljud organisatsiooni projektid, sealhulgas märkimisväärne „Invisible sun“ („Nähtamatu päike“), saavad alguse just sellest pidevalt täienevast fotoarhiivist. Sarnaselt humanistliku dokumentaalfotograafiaga on Sager’i fotode keskmes inimesed. Kuigi tema fotod paljastavad eri piirkondade hapraid elutingimusi, kujutavad need harva vaid maastikku ning keskenduvad pigem kogukonnale ja selle inimestele.

Näitus „Invisible Sun“ jääb avatuks Fotografiska Tallinn 1. korrusel kuni 21. veebruarini ja Telliskivi Loomelinnaku Väligaleriis kuni 7. märtsini. Uutele tingimustele vastavalt näitus vaadeldav ka projekti kodulehelt.