Selektsioon “100 albumit kuulamiseks” jätkub. Enesele märkamatult kogunes sellekuiseks soovituste listiks valdavalt suvise tunnetusega muusika. Huvitav, kas peaks ilma selles süüdistama? Positiivne ja valdavalt päikeselise või tantsulise rütmiga kogum, mis ei olnud eesmärk omaette, vaid alateadvuse teene. Head kuulamist ja avastamist!

Aprill ja rütmikad albumid, 11-20:

11. Ivan Ave “Low Jams”, 2014
“Low Jams” on Jakarta Recordsi plaadifirma alt välja antud ja täielikult Mndsgni produtseeritud džässine ja hiphopine EP. Ivan Ave on Oslos kasvanud noor MC, kellel on hästi unenäoline ja pehme flow ning aus lüürika. Esitluses hästi tagasihoidlik, hingeline ja rahulik. EP mõjus on ilmselge roll džässiil, aga ka 90ndate aeglasel rnb’l. Kõlab tagasihoidlikult ja koduselt, ent on väga artislikult kokku pandud. Inspiratsiooni oma stiili kujundamisel on saanud artist Rakimilt, kes on õpetanud, et räppima peaks nagu saksofonimängija – räägi, nagu mängiksid pilli. Ta on öelnud, et leiab džässil olevat räpi olulisim element – see miski, mis hoiab hiphopi värskena. Ivan Ave on lühend MC eelmisest artistinimest Ivan Average, mille võttis endale, kuna oli enda silmis tavaline kutt, kes räpib tavalistest asjadest. Hiljem lühendas, kuna mõtles, et ehk tahaks oma karjääris kuhugi jõuda ka.

12. Sola Rosa “Magnetics”, 2014
Alguse saanud tagasihoidlikust iseseisvast ühemehe projektist, kasvanud laiahaardeliseks collab-projektiks erinevate andekate muusikute vahel. Sulatab ühte elektroonilist tantsumuusikat, hiphopi, reggae’t, ladina muusikat, soul’i ja funk’i. Kaasa on teinud teiste hulgas Olivier Daysoul, Noah Slee, Tall Black Guy ja DJ Vadim. Mees kardinate taga on Andrew Spraggon, pärit Uus-Meremaalt, ning seal leiabki põhilooming aset. Tegemist on tohutult tööka artistiga. 20-aastase karjääri sisse mahub 7 täispikka albumit, 4 EP-d ja käpatäis singleid. Muutus ajas on loogiline, ent läbi karjääri on baas olnud sama – esindada müriaadi žanreid džässist elektroonikani ja teha head muusikat. Itunes valis albumi 2014. aastal parimaks rnb albumiks, mis ei ole üllatav – see võiks jääda repeat’ile ja iga ringiga leiab kuulaja midagi uut, millele keskenduda.

13. BMB Spacekid “Take It Like A Soldier”, 2012
Idanaabrist biidimeister BMB SpaceKid, kes on sündinud, kasvanud ja kujunenud Peterburis. Väga noor, kuid küps produtsent, kes on silma jäänud paljudele tugeva maitsega kriitikutele, kes armastavad kasutada tema puhul terminit biidi-prodigy. Teiste hulgas Soulectioni liikumise lemmiklaps, kelle muusikat on nende raadios juba aastaid tutvustatud. On välja andnud ka beat-tape’i koostöös Soulectioni uue-muusika liikumisega “The Sound Of Tomorrow”. Tugevalt kujunenud stiil ja käekiri, voolav eksperimentaalne soulful heli, energilise elektroonilise hot soul’i ja hiphopi taustal. Originaalne ja julge. Tal on võime mingit erilist astraalset-kosmilist energiat tantsumuusikasse võluda.

14. GAIKA “Security”, 2016
Ilmselt nimistu üks süngemaid projekte, tulevikusuunaga ja kultuuriliselt olulise sõnumiga uue musta muusika eestseisja. Sünge ja kergelt häiriva esteetikaga, aga alati aus. Gaika on UK artist, kes loob asjadest, mis loevad – ultramaskulliinsusest ja haavatavusest, rassist, surmast, hirmust ja poliitikast. Teeb seda läbi neo-etno, dancehall’i ja grime’i. Kunstnik, kes teadvustab, et tänapäeva muusikamaasilmas ei ole tema loominguga midagi teha – liiga raske sõnum raadioks, liiga kunstiline klubile, ent ideaalne kuulajale. See viimane panebki ta veel enam tööle, tegemata kompromisse. Oluline roll loomingus on ka visuaalsel stimulatsioonil, esinedes sukeldub rolli, mis on kaetud kostüümide, peidetud sõnumite ja esteetiliselt äratavate detailidega.

15. Electric Mantis “Braincase”, 2015
Helisev, õnnelik ja raske elektrooniline muusika. Ise ütleb, et tahab teha midagi, mis loeks ja murraks žanreid. Täpselt seda ta teebki. Noor elektrooniline artist, pärit Alaskalt. Viljeleb rõõmsat elektroonilist tantsumuusikat. Justkui tulevikumuusika – äkiline reis läbi tilkade, krabinate, kriginate ja helide, mis on oskuslikult harmooniasse seatud. Ühtlase positiivse joonega. Tugevalt äratuntav stiil, ehkki iga lugu EP’l on omavahel erinev. Mulle jäi kõrvu tänu suvisele ja helgele meistriteosele, träkile “Pacific”. Kogu EP on ideaalne taust ujumaks läbi päikesepaistelise nädalavahetuse.

16. Raiza Biza “Summer”, 2013
Kongos sündinud, maailmas rännanud ja Uus-Meremaal tegutsev räppar. Muusikas on tunda maailma näinud ja kuulnud inimest. Reisimine on ilmselgelt äratanud meeled teistmoodi. Voolavus räpis on pärit klassikalisest hiphopist, mis ta üles kasvatas. Madal vokaal ja sügav loo jutustamine. “Summer” EP on rohkem elektrooniline, energiline ja jah – suvine, kui ta teised tööd. Produktsiooni kuuleme Crime Heatilt, Jay Knightilt, Soulchefilt ja teistelt. Uus, aga klassika.

17. Gavin Turek “Good Look For You”, 2017
Kui igatsed diskot ja mõtled liiga tihti, et oled sündinud vales ajastus, siis on pääsetee Gavin Turek. Naine on Diana Rossi ja Donna summeri tänapäevane kehastus. Suitsune diskoglamuur, tumesügav heli, sära ja nostalgia – kõik läbi tänapäevase filtri. Tantsuline, unenäoline ja sära täis pehme pop-elektro. Imeline lisan 21. sajandisse. Muusika on energiline skapismi tööriist. Satud helidest sõltuvusse, unustad end kuulama ja tantsima. Autor armus muusikasse läbi tantsu. Käis tantsukoolis Ghanas, kus tutvus kohaliku kultuuri, muusika, kostüümide, värvide ja maailmaga, mis eksisteerib tema nüüdisaja loomingu kardinate taga.

18. Ravyn Lenae “Moon Shoes”, 2015
“Moon Shoes” on Ravyn Lenae Monte Bookeri poolt produtseeritud debüüt-EP, mille andis välja olles vaid 16. aastane. Rahustav, pingevaba, peaaegu sosistav-hingav vokaal. Toimub üle unenäolise popi, elektro-soul’i ja bassi tausta. Omapärase esteetika, värvi ja meloodiaga. Helis on krabinad ja nüansid, mis mõjuvad peaaegu nõiduslikult. Tagasihoidlikud ja hingelised armastuslood. Kuu temaatika on tema loomingus kesksel kohal. Selgitades ise, et teda paelub idee kuust, kui valgusest keset pimedust. Sellise romantilise metafoori kõrvale on kerge tõmmata paralleeli tema muusikaga – õdus õrn pehme valguskiir, keset tumedamat bassist muusikat.

19. J. Views “Rivers And Homes”, 2011
Kuum, suvine ja nostalgiline. Raske on kuulata albumit ilma, et kujutaks end ette kuhugi vee äärde tuule ja päikese kätte kruiisima. Musikaalselt väga kaunilt kujundatud scenery. Tegemist on väga intelligentse ja sügava muusikuga, kes astub üle piiridest erinevate meediumite vahel. Alati otsib kaugemat ja rohkemat. Tegemist on crowd-fun albumiga, mis on toodetud nii, et kuulajad said olla loomeprotsessi kõrval. Lisaks, 2011. aastal pälvis Grammy nominatsiooni kategoorias “Best Recording Package”.

20. Moonchild “Be Free”, 2012
Džässi taustaga trio, kes kohtusid muusikakoolis ja tegid koos plaadi. Tegu on moodsa soul’iga. Hüpnootiline ja unine, pehme ja ehe. Rikkad helid ja oskuslik produktsioon. 2014. aastal sai grupp Stevie Wonderi käest pakkumise teda kontserdil soojendada. 24-tunnise etteteatamisega. Wonder oli kuulnud nende muusikat päev varem ja palus, et nad kindlasti oleksid osa ta kontserdist. Sellise kvaliteeditempli juures ei olegi midagi rohkemat lisada.

Kuula albumeid Spotify pleilistist: https://goo.gl/GSN21T

Tutvu 1-10 albumivalikuga siin:
http://anditshappening.ee/girti-suun-100-albumit-kuulamiseks-1-10/

Artikli ja pleilisti autor: Girti Suun