Jazzkaar toob kohale tõelise maiuspala elektroonilise- ja klaverimuusika austajatale – reedel, 28. aprillil kell 18.00 esineb Vabal Laval duo GrandBrothers . Šveitslane Erol Sarp ja sakslane Lukas Vogel loovad sel õhtul ainulaadse heliruumi täidetud kaasaegse klassikaga kombineerides klaverimängu klubi- ja technomuusikale omase heliproduktsiooniga. Kooslus, mis viib rändama tekstuurides ja kõlas.

Meeste ühine loometee sai alguse 2013. aastal Düsseldorfis muusikaõpingute ajal, kui erinevad taustad ning maailmapilt kulmineerusid värske helikeelega duo loomisega – alguse sai Grandbrothers. Džässpianisti taustaga Erol Sarp loob klaveril tundlikud rütmiread ning Lukas seob need omakorda elektrooniliseks helipildiks.

Press photo: Mischa Lorenz

Bändi saatis edu juba alates esimesest avaldatud loost “Ezra Was Right”, mis pälvis tunnustust ka džässispetsialisti Gilles Petersoni poolt. Lugu algab võrdlemisi staatiliselt, peenete minimalistlike klaverinootidega, mis kasvavad pehmelt aga järjekindlalt tundlikuks tervikuks ühes bassi ning Lukase poolt produtseeritud luupivate helikõlksudega. Lukas manipuleerib kõlanud nootidega reaalajas launchpad’il. Minimalistilik klaverisaade liigub edasi The Bad Plusilikuks käiguks ning ratsutab sama biidi saatel helimanipulatsioonidest tekkinud glitch’ide ja kajadega võiduka lõpuni. Õigemini, tagasi alguses kuuldud helipilti. Loo minimalistlikkus ning perfektne lihvitus on ühtaegu nii võluv kui ka janutekitav – tahaks kuulda rohkem ning veel võimsamalt.

Duo debüütalbum kannab nime “’Dilation”, mis tähendab eesti keeles paisumist (dilateerima, laienema, kasvama). EP nimel on mitmes mõttes tähenduslik roll, kuid eelkõige sümboliseerib nimi väljakutset klaverile – kui kaugele on võimalik viia klaverimuusika, kui suureks paisutada? Kooslus ise on kirjeldanud plaati järgnevalt:

“Dilation” is a physical term for expansion and widening. We see the project as an experiment: how far you can go with a piano? How much you can get out of it, soundwise?”
Erol Sarp

“Dilation” on nende jaoks samm edasi elektroonilisema heliloome poole. Palju on kasutatud minimalistlikku, kohati isegi monotoonset luupimist, mis loob ühtaegu rikkaliku ja staatilise heliruumi. Meeste loomeprotsessi teeb eriliseks ka klaver, mille lisasaundi loovad klaveri külge ehitatud haamrid, mis löövad pilli keeli. Lukas manipuleerib haamrikesi oskuslikult, luues nii hea kompromissi naturaalinstrumendi ja elektroonika vahel.

Üheks minu lemmiklooks on “Rotor”, kus võrreldes teiste lugudega jookseb elektrooniline biit üsna kiiresti sisse klaverimuusikasse. Akordide poolest on tegu minimalistliku, rütmilise ja konkreetse looga, liigseid vimkasid pole.

Viimasena tahan teiega jagada loo “Studie V” remiksi, mille leiate “Dilation” plaadi eriväljaandest “Dilation Remixes”. Sellelt plaadilt leiate lood, mis tekitavad läbi pealeloetud tekstide ja ambientse kõla filmiliku helimaastiku. “Studie V Grand Optimist Remix” hakkab koheselt kasvama atmosfääriliselt ja võimsalt, erinevalt “Rotor” loost leiate siit igatsetud vimka sämpeldamise näol.

“Have you ever had a dream… you wanted, you could, you wanted to do something… Have you ever had a dream you could do anything?”
vaata originaalvideot

Olles plaadi “Dilation” korduvalt ribadeks kuulanud, siis pani uudis Grandbrothersi Eestisse saabumise kohta südame kiiremini põksuma mitmel põhjusel. Esmalt, tegu on kaasaegse muusikaelamusega, mis seob peeneks tervikuks kalverimuusika, maitsekad efektikäsitlused ja helitöötluse. Teisalt, Grandbrothersi laivid on arvustustele vastavalt kvaliteetsed ja lood kõlavad reaalsuses paremini kui plaadil – esitlus ja improvisatsioon on hüpnotiseerivad.
Oma kõrv on kuningas, saa osa kontserdist.  

Grandbrothersit saate näha ja kuulda Jazzkaar 2017 raames:
Kuupäev: 28. Aprill kell 18:00
Asukoht: Vaba Lava, Tallinn
Piletid: €25-30 Piletilevist
Lisainfo leiad: Facebookist

Press photo: Mischa Lorenz