7. juunil toimus Eesti Rahva Muuseumis Antoniuse Moeetendus, mis on platvormiks tärkavatele moevaldkonna talentidele ja juba tegevatele disaineritele. Oma loomingut esitlesid 14 moeloojat nii Eestist kui ka väljapoolt. Eriliseks tegid etenduse mitu uuendust: esmakordselt oli Antoniuse Moeetendus üheks osaks suuremast moenädalast, mida korraldas Estonian Fashion Festival. Lisaks andis omanäolisust ning lõi kontektis festivali vägagi päevakajaline peateema – aeglane mood. Käisime sündmust oma silma ja kõrvaga vaatamas ning toome teieni värsked emotsioonid kohapeal kogetust.
Ambientlik atmosfäär
Antoniuse Moeetendus leidis seekord aset Tartu ühes legendaarseimas uusehituses – Eesti Rahva Muuseumis. Lokatsioon oli lavašõu jaoks äärmiselt hästi valitud – ruumi oli piisavalt, ERMi maast laeni aknad lõid ambientlikku atmosfääri ja arhitektuuri minimalistlikkus andis lavale ning modellidele võimaluse särada.
Nii praktiliselt kui ka metafoorselt panid korraldajad kohavalikuga väga täppi – ühendati minev ja tulev.
Lisaks interjöörile oli etenduse oluliseks osaks heliruum. Sel aastal omas sündmus ebatavalist muusikalist kontseptsiooni. Moeetenduse ajal andsid kontserti Mick Pedaja ja Angeelia Maasik, kes esinesid oma tuntud kvaliteetses headuses. Disainerloome kohanes heliloojatega, kuid muusikapaladel puudus kollektsioonidega suur seos. Võiks lausa öelda, et kollektsioonidel puudus muusikaline identiteet, mis toetaks rõivaste olemust. Tajusin püüdlust luua ühtne ambientlik heli- ja kunstiruum, kuid midagi jäi selles terviku loomises rabedaks.
Austusavaldus jätkusuutlikule moedisainile
Antoniuse Moeetendusele valitud kollektsioonid eristusid teistest EFFi moeetenduste kollektsioonidest just oma kantavuse ja pragmaatilisuse poolest. Rõivaste ja aksessuaaride loomise juures olid fookuses kvaliteetsed materjalid ja töövõtted, mis väärtustavad aeglase moe põhimõtteid ning ready-to-wear printsiipi. Kõige rohkem sümpatiseerisid meile Sabine Viksne, Raine Tossi, Angel A ja disainiduo LAYK tööd:
Sabine Viksne ülerõivaste ja aksessuaaride kollektsioon “SPIID” pööras tähelepanu liiklusohutusele. Komplektide oversized lõiked ja põhikangaga sama tooni helkivad trükimustrid pakuvad alternatiivi neile, kes tahaksid helkuri kandmise asemel midagi uut proovida.
Raine Tossi brändi k u u l kollektsioon “11:11” andis edasi minimalistlikku muretust ja moodsaid printe. Kollektsiooni unisex tooted on valmistatud looduslikest materjalidest ja sobivad hästi vabaajarõivasteks.
Õhtu põnevaima stilistikaga kollektsiooni tõi lavale Peterburi disainer Angel A, kelle musta värvi komplekte ilmestasid kontrastsed valged jalanõud ja modellide silmadele seotud mustad sidemed. Iga komplekt mängis faktuuridega ja pakkus avastamiseks põnevaid lõikelahendusi.
Disainiduo LAYK ja nende soome-ugri maagiast inspireeritud kollektsioon “Summer Heat” mängis klassikalise linase kangaga tuues traditsioonilise materjali moodsalt fookusesse. Minimalistlikud lõiked ning linase kanga ootamatud värvitoonid mõjusid värskendavalt.
Kuigi laval sai näha 14 erinevat kollektsiooni oleks tahtnud näha veel julgemaid ning innovaatilisemaid lahendusi.
Noored disainerid, oleme valmis, et raputaksite meie maailma!
Antoniuse Moeetendus on saanud juurde palju jõudu ja värsket hingamist. Selle eest saab tänada Estonian Fashion Festivali, mis ühendas esmakordselt Lõuna-Eesti kolm suurimat moeetendust: Antoniuse Moeetenduse, Mood-Performance-Tantsu ja OmaMoe ning lõi tervikliku programmi, mis pakkus põnevat kuulamist-vaatamist nii lihtsalt huvilistele kui ka oma valdkonna professionaalidele. Esimese aastaga suutis EFF ennast tugevalt kinnistada Eesti moeskeene orbiidile – erinevate diskussioonide, seminaride ja etendustega tõestati, et EFFil on värvikust ja teadmisi, mida kohalikule moemaastikule lisada.
Artikkel: Kaisa Tooming, Liisbet Saue
Fotod: SADU Photography