MIS:
Projekt 333 on algatus, mis innustab inimesi minimalistlikku garderoobi omama ning 3 kuud kandma 33 rõivaeset.

MILLAL:
START:
10. juuni 2019
LÕPP: 10. september 2019

KUIDAS ehk Projekt 333 reeglid:
1) 3 kuud tuleb kanda 33 rõivaeset. Nende 33 rõiva alla kuuluvad: igapäevased riided, ehted, kotid, jalanõud, sallid, päikeseprillid, vihmavari jne.
Kommentaar: Projekti alustades jätsin endale veidi “mänguruumi”, ehk panin kirja 30 eset, et saaksin vajadusel garderoobi täiendada 3 eseme võrra.
2) Vali välja 33 rõivaeset ja ülejäänud riided eemalda oma vaateväljast. Näiteks pakid kokku.
Kommentaar: Projekti looja soovitab projektist välja jäänud riided silma eest ära kastidesse paigutada, kuid mina seda ei teinud. Hiljem sain ka aru, miks oleksin võinud nõu kuulda võtta – vähem kiusatusi.
3) 33 riideeseme alla ei kuulu trenniriided, pesu, magamisriided, kihlasõrmus/abielusõrmus.
Lisasin omalt poolt ka ühekordseks kasutamiseks “laenutatud riided”..

Täpsemate reeglitega tutvu siin.

***

Minu 30+3 rõivaeset:

Ülerõivad ja sooja hoidjad:
Beež mantel
Hall pikk villane kimono-jakk
Must bomber
Valge villane kampsun

Püksid:
Mustad teksad
Beežid ¾ püksid
Mustad ¾ püksid

Pluusid:
T-särk
Valge soliidne pluus
Valge turtle-neck pluus
Beež suvine top
Must suvine top

Kleidid/seelikud:
Must seelik
Suvekleit
Helelilla pidulik kleit
Sinine pidulik kleit

Kotid:
Käekott
Seljakott
Ridiküli

Muud aksessuaarid:
Õlgkübar
Punane müts (külmadeks ilmadeks)
Siidist sall
Päikeseprillid mustad
Päikeseprillid pruunid

Ehted:
Pärlid
Hyrv kõrvarõngad

Jalanõud:
Mustad lahtised kingad
Valged tennised
Mustad tossud, mitte veekindlad
Mustad tossud, veekindlad

+3:
Mustad kontsakingad
Hyrv lõpetamiseks kingitud sõrmus
Kummikud

***

PÄEVIK:

START:
Projekt 333 tundub esmapilgul lihtne, kuna riideid ostan harva ning armastan kanda samu esemeid. Nii vähemalt arvan. 33 rõivaeset tundub üleliia palju ning kaalun projekti limiteerimist numbrile 22. Lisades nimekirja aksessuaare ja jalanõusid mõistan, et olen üleliia optimistlik. 33 hakkab tunduma vägagi realistliku numbrina.
Kokku lisasin nimekirja 30 rõivaeset, mänguruumiks jätsin 3 kohta vabaks. Juhuks, kui peaksin oma põhigarderoobist mõnda eset juurde vajama või kui mõni eluline üllatus tekib.

1. nädala kokkuvõte: 10.06.-16.06.
Mõtted:
Siiani on projekt olnud lihtne. Tõenäoliselt, kuna mul on väljakujunenud lemmikud, mida kannan regulaarselt. Küll aga paneb projekt mind mõtlema Instagramist alguse saanud trendile, et igal pildil “peab olema uus rõivakomplekt”. Tulge mõistusele! Üks laigitav pilt pole väärt suurtööstuse toetamist ja planeedi reostamist.

2. nädala kokkuvõte: 17.06.-23.06.
Projekt 333 nimekirja lisandus: kontsakingad lõpetamiseks; Hyrv sõrmus, mis kingiti lõpetamiseks.
Erand: laenutasin oma magistrantuuri lõpuaktuseks kleidi disainer Karolin Kärmilt.

Mõtted:
Sel nädalal lõpetasin ülikooli. Erandlike sündmuste esilekerkimisel tajun pinget ja garderoobi piire. Kas päriselt pean nimekirja mahutama üheks korraks kandmiseks mõeldud kleidi, mille jätan ülejäänud katseks kapinurka seisma?! Raiskamine. Siinkohal tuli appi projekti alguses seatud erandreegel: laenutatud riided ei kuulu 33 eseme alla. Nii kandsin lõpetamisel noore disaineri Karolin Kärmi punast kleiti.
Enne kleidivaliku lõppotsuse langetamist kaalusin ka Fankadelik Vintage’ist rõivaste laenutamist. Jah, pood laenutab oma eredamaid pärleid mõistliku summa eest välja.
See on suurepärane võimalus, mida inimesed võiksid oluliselt tihedamini kasutada. Valus on vaadata, kuidas iga kevad-suvi lõpetajad jooksevad meeleheites mööda poode ning ostavad kokku riideid, mida nad tõenäoliselt tulevikus enam ei kanna. Laenutades rõivaeseme annad sellele uue elu ja suuremat lisandväärtust.

3. nädala kokkuvõte: 24.06.-30.06.
Mõtted:
Sel nädalal algas 3 nädalat puhkust. Ühtpidi muudab see projekti järgimist lihtsamaks, kuna lahkun pealinnast ning kogu mu põhigarderoob jääb Tallinnasse.
***
Update: Ilmade halvenedes tunnen taaskord puudust nimekirjast välja jäänud esemetest, eriti kummikutest, vihmamantlist. Eesti kliimas on keeruline riietuda ainult ühele aastaajale vastavalt. Ilm on siin tujukas – ühe päeva jooksul võid kogeda popurriid kõigist aastaaegadest.
***
Update: Taaskord kerkib esile pidulikum sündmus, millega ma pole arvestanud. Lähen kohale oma igapäevase kleidi, valge kampsuni ja parfüümipilvega. Selleks, et näha välja šikk, ei pea sa igal sündmusel presenteerima uut rõivakomplekti. Tunnen ennast täpselt sama hästi kui siis, kui garderoob pakub suuremat valikut. Vähem asju, vähem stressi, vähem reostust.
Muide, intrigeeriv parfüüm on mu jaoks muljet avaldavam “kehakate” ja “statement” kui riideese.

4. nädala kokkuvõte: 01.07.-07.07.
Mõtted:
Piiratud garderoob teeb riiete valimisele kuluva aja oluliselt väiksemaks.
Ärkan hommikul, riietun eelkõige vajadusest ehk ilmale kohaselt ning aega jääb kõigeks muuks. Oluliseks!.

5. nädala kokkuvõte: 08.07.-14.07.
Mõtted:
Festivalile minek. Kui ma ei teeks Projekti 333, siis ilmselgelt valiksin pikemalt oma garderoobi eelseisvaks sündmuseks. Kuigi seekord riietun mängulisemalt, suudan seda siiski teha olemasolevate reeglite sees. Piiratud valik ei mõjuta kuidagi enesekindlust ning kingib aega juurde, et minna varem festivalile ning selle võrra kauem nautida elu ilu.
Kuid pean tunnistama, et korduvalt leidsin end mõtte eest: “Jah, ma ei vaja midagi uut. Aga tundub ebaratsionaalne juba olemasolevaid rõivaid mitte kanda.”

6. nädala kokkuvõte: 15.07.-21.07.
Mõtted:
Pealinna tööle naasmine paneb mind silmitsi seisma oma terve garderoobiga. Saabub kuumalaine Euroopast. Hakkan mõistma, miks projekti looja soovitas kõik projekti mitte kuuluvad riideesemed panna silma alt ära – vastasel juhul tekib kiusatus kanda rõivaid, mis projekti ei kuulu. Nii lükkan kurvastusega oma kleidikollektsiooni riidekapi nurka. Salaja flirdin mõttega, et täiendada oma nimekirja ühe suvekleidi võrra. Ei teinud seda.

7. nädala kokkuvõte: 22.07.-28.07.
Mõtted:
Olen tänaseks nii harjunud projektiga, et ei taju seda kuidagi limiteeringuna. Pigem kingib minimalism mulle juurde aega, valikute tegemine käib kiiresti. Ühtlasi ei kuluta ma oma aega poodlemise peale.

8. nädala kokkuvõte: 29.07.-04.08.
Mõtted:
Täna tegin pikema analüüsi, et miks ma seda projekti üldse teen ning miks eetiline tarbimine ja minimalism mulle üldse korda lähevad? Mida sügavamale tekkepõhjuse tuumani läksin, seda rohkem jõudsin arusaamisele, et vastutustundlik tarbimine pole vastus kliimakriisile. Vastus on mitte tarbimine. Kasuta ja hoia seda, mis sul juba olemas on. Kui vähegi võimalik, siis ära osta juurde asju, mida sa ei vaja. Iga kord poes viibides teadvusta endale, et sinu ost defineerib ja kujundab meie ühist maailma. Kas hääletad meie laste tuleviku, elamisväärse planeedi ja keskkonna poolt või ootad piinarikast lõppu? Muide, kliimapõgenikud on a real thing ja see toimub juba täna. Titanic on uppumas meie endi silme all ja me lihtsalt vaatame seda naeratades, vett juurde kühveldades ja selfie‘sid tehes laevatekilt pealt. Enekas on päris kohane sõna siinkohal.
Ahjaa. Enesereflektsiooni tulemusena loobusin liha söömisest, kuna selle teekond söögilauale omab niivõrd suurt ökoloogilist jalajälge.

9. nädala kokkuvõte: 05.08.-11.08.
Projekt 333 nimekirja lisandus: kummikud
Mõtted:
Nädal täis vihmasadusid. Olen harjumuste ori – ei igatse rõivaid, mis ei kuulu projekti.

Update: Jah, jäin täna paduvihma kätte. Ei, mu Projekt 333 nimekirjas polnud varupükse, et saaksin midagi kuiva selga panna. Raskel südamel tegin erandi, kuna tööle oli ju vaja jõuda kuivalt. Ühtlasi murdusin kummikute osas ja lisasin need oma projekti nimekirja. Kummikud päästsid mitmel vihmasemal päeval mu külmakartlikud jalad.

10. nädala kokkuvõte: 12.08.-18.08.
Mõtted: Garderoobi piiratus on niivõrd iseenesest mõistetav osa elust, et häirib vaid eksklusiivsemate olengute eel. Sel nädalal toimus ka Häppeningi sünnipäev. Üheti tundsin, et 33st esemest koosnev garderoob piirab mu võimalusi. Teistpidi sain aru, et see on hea võimalus olla loominguline olemasolevaga. Paradoksaalsel kombel osutus mu lõppvalik klassikaliseks, mitte loominguliseks.

11. nädala kokkuvõte: 19.08.- 25.08.
Mõtted:
Enne Siber, nüüd Amazonas. Aina enam mõistan, kui oluline on, et igaüks meist muudaks oma harjumusi. Lihast loobumisest on möödas 1 kuu. Korduvalt on küsitud, et miks? Vastus: “Sest, et CO2!” Mulle läheb korda, millise planeedi me jätame oma järglastele. Mulle läheb korda, millise jalajälje jätan mina. Kuidas ma saan vaadata oma lastele otsa teades, et ma ei teinud midagi, et tagada neile elamisväärne planeet. Ma ei saakski.
Esimene ja kõige olulisem muutus algab sinust enesest. Palun ole eeskuju ja muuda kapitalistliku ühiskonna konsumerismi – turg sõltub nõudlusest ning suur süsteem peab muutuma.

12. nädala kokkuvõte: 26.08.-01.09.
Mõtted: Ootusärevus kasvab teadmisest, et võin peagi kanda kõike, mis mu garderoobis olemas on.

13. nädala kokkuvõte: 02.09.-08.09.
Mõtted:
Projekti lõpp on lähedal.
Edaspidi kavatsen kindlasti kasutada oma eksisteeriva garderoobi võimalusi teadlikumalt. Väga oluline õppetund, mille sain: KASUTA OMA GARDEROOBI TÄIT POTENTSIAALI. Sa ei vaja juurde ühtegi uut asja. Ühtlasi jätkan lihavaba elu. Selles osas oli tegu igas mõttes elumuutva projektiga.