Saabun oma vanasse lemmikpaika – Viru Keskuses asuvasse Crème de la Crème’i parfüümibutiiki, mille luksuslikus interjööris tervitab mind parfüümistilist Kai Laidla. Šampanjapudeli kork avatakse graatsilise kergusega ning parfüümipudelitest vabanevad pahvakad täidavad ruumi ja meeled imponeeriva stimulatsiooniga.

Olen saabunud avastama iseenda ja kõrgparfümeeria nostalgilis-emotsionaalse väärtusega narratiive.

Crème de la Crème’i puhul naudin kogu miljööd – väärikas Carrara marmor, Michael Anastassiades’e minimalistlik-luksuslikud valgustid, vormirõivastus kodumaiselt slow fashion põhimõtet toetavalt Studio Augustilt, muusikavalik RTS.FM’ilt – kõik kinnitamaks ja toetamaks seda, et see nähtamatu mateeria, mis parfüümipudelitest meile teadvuse teisi tasandeid tutvustab, on kunst ja kvaliteet. Muideks, butiik on esindatud ka maailma jaekaubanduse disaini paremikku koondavas Powershop 5 raamatus. Lisaks peaks lähitulevik tooma põnevaid projekte ka eesti kunstnike ja illustraatoritega.

Kes on Häppeningi tegemistel pikemalt silma peal hoidnud teab juba, et üheks mu suureks nõrkuseks on eksklusiivparfümeeria. Haistmismeel on üks meeltest, millele omistatakse kahetsusväärselt vähe tähtsust. Ometigi on haistmismeel meie üks esimesi meeli, sest areneb ema üsas välja juba enne nägemismeelt. Me otsime ilu visuaalses kunstis ja looduses. Käime kontsertidel ja eksootilistel õhtusöökidel. Kõige selle juures unustame tihti kui tähtis ning kui palju naudinguid pakub meile haistmismeel – parfüümeeria on kunst.

Crème de la Crème’i parfüümistilistide käe all olen selles maailmas eksperimenteerinud, intrigeerinud ja studeerinud. Täna kutsun teid lõhnade maailma ühes minuga avastama – tutvustan teile Nose parfüümitesti läbi isikliku kogemuse.

Crème de la Crème Viru Keskus Kai Laidla Häppening

Viru Keskuse Crème de la Crème. Foto autoriõigused kuuluvad Crème de la Crème’ile

Mis on Nose test?
Nose testi käigus nuhutatakse erinevaid parfüüme, mis näitavad Su maitse-eelistusi ning lõpptulemusena pakub aplikatsioon välja viis parfüümi, mis võiksid Sulle sobida.

Tegu on mitmetunnise rännakuga läbi mälestuste ja emotsioonimaailma.

Parfüümistilist keskendub järgneva paari tunni jooksul ainult Sulle, tutvustab Sind parfüümimaailma põneva ajalooga. Personaalsele lõhnakonsultatsioonile ja testile registreerumise eelduseks on see, et lõpptulemusena soetad endale uue lemmiku (ehk konsultatsiooni eest tasu ei võeta, kui ostad parfüümi).
Meeleolu perfektseks täiendamiseks on pokaalides kihisemas hoolikalt valitud šampanja, mis on valitud vastavalt sellele, et intensiivsete parfüümide keskel ei domineeriks parfüümid joogist üle ning mullijook pakuks värskendavat turgutust. Siinkohal on abiks olnud parfüümistilistidele
Bestwine’i ja Enoteca Lucca sommeljeed. Kai ütleb, et haistmine moodustab ligikaudu 95% meie maitseelamusest ja seetõttu on olnud mõlemale osapoolele – nii parfüümininadele kui sommeljeedele – harivaks kogemuseks koostööd teha. Naistepäev peaks endaga kaasa tooma ka ühe olfaktoorse maitseelamuse – parfüümitud õhtusöök, kus ühendatakse toit, vein ja parfüüm.

Pean tegema ülestunnistuse – poputan ennast selle testi tegemisega mitmel põhjusel. Lisaks sellele, et aeg-ajalt tasub iseendale lubada natuke luksust, on Nose’il mu jaoks analüütiline väärtus – ma saan teada oma lõhnakomponentide eelistused ja eelistuste muutumise ajas. Sealjuures, need muutused kõnelevad minevast, olevast ning natuke ka ihaldatavast tulevast.

Parfüümid räägivad lugusid Sinust endast.

Nose testi olen varasemalt läbinud üks kord. Lemmikparfüüme öökapil leidub mul tänaseks kuus – omamoodi armud lihtsalt kõigisse sõelale jäänud isenditesse ning nende ajaloosse. Esimese testi sooritamisel selgus, et mulle sümpatiseerivad tsitruselised, värsked ja magusamad parfüümid.

Olenemata tulemusest soetasin tookord hoopis tubakas-nahkse Prantsuse parfüümimaja Caron’i parfüümi “Tabac Blond”.

Parfüüm “Tabac Blond” loodi aastal 1919 ning seda peetakse üheks selleaegseks naiste liberaalsuse, ambitsioonikuse ja provokatiivsuse sümboliks. “Tabac Blond”’i peetakse ka üheks parfüümimaailma klassikaks, sest see odöör pani aluse nelgiõie kasutamisele parfümeeriatööstuses. Parfüümis leidub nahkseid lõhnanoote, mis olid sel ajastul revolutsioonilise tähendusega.  20ndatel aastatel sümboliseeris see parfüüm tõelist vabadust ning prantslaslikku elegantsi. “Tabac Blond” on muide olnud legendaarse Chaneli parfüümi “Cuir de Russie” inspiratsiooniallikaks.

Läheme tuuma juurde – kuidas näeb välja Nose test ja mis on 1,5 aastaga mu eelistustes muutunud!?

Kuidas tehakse Nose testi, millised on etapid:
Nagu eelnevalt juba mainisin, siis on tegu rännakuga, mis on jaotatud kahte-kolme etappi. Kokku nuhutatakse ligi 60 lõhna. Parfüümid on piserdatud testlõhnapaberitele ehk blotteritele. Nuhutades ei tea Sa, millise parfüümi või parfüümimajaga on tegu ning hakkad lõhnadele andma hindeid meeldivuse järgi vahemikus -5 kuni +5. Nuusutad, selekteerid ja järjestad. Ainsad parfüümid, mis finaali pääsevad, on need, mis said kõrgeimad hinded. Minu kolme ringi tulemusena olid lemmikuteks:

1. Ring:
Nomenclature “Iri_del” – kuiv iiriselõhnaline parfüüm, mille noodid on puudrised, puidused ning kergelt rohekad. Tegemist on läbinisti sünteetilise parfüümiga. Parfüümimaja Nomenclature ongi ood tänapäeva tipp-sünteetikale – põnevaimad keemikute loodud lõhnamolekulid, mida on aastaid kasutatud lõhnades pigem toetavate ja kõrvaliste osakestena, on toodud lõhnas esikohale. Iga selle parfüümimaja lõhn on pühendatud ühele lõhnakeemia sünteetilisele komponendile. Mind rahustab teadmine, et kõik sünteetika polegi halb või ebakvaliteetne. Kui poleks selliseid sünteetilisi lõhnakomponente nagu aldehüüdid või etüülvanilliin, siis poleks ka selliseid parfüümiajaloo meistriteoseid nagu Chanel No 5 või Guerlain’i Shalimar.

Diptyque “Oud Palao” – orientaalne parfüüm, millest kumab läbi suitsusus, nahksus, idamaine roos ja tummised puidused noodid.

The Different Company “Oud for Love”  –  puidune ja orientaalne parfüüm, milles on tunda ka viski noote.

Fueguia 1833 “Jacarandá” – jätkame puidunootide lainel. Lisaks leiad sellest parfüümist maalähedasi ja tsitruselisi lõhnakomponente, millele lisab isuäratavust šokolaadine-kohvine patšuli.
Mulle on sümpaatne, et tegemist on nn ökoluksusbrändiga. Parfüümipudelite puidust karbid on valmistatud Patagoonia puukooli õpilaste poolt, lõhnapudelite sildid on FSC paberist ning nimed neil kirjutatud käsitsi sojatindiga. Lisaks annetab see Argentiina päritolu bränd osakese oma tulust ka ühele sealsele kohalikule heategevuslikule organisatsioonile nimega Help Argentina.

Jusbox “Beat Cafe”  – jällegi üks puidune parfüüm, mida täiendab mu vana favoriit, tubakas. Lõhnas on tunda ka nahka ning konjakit. Parfüüm on inspireeritud äsja lõppenud aastal Nobeli laureaadiks kuulutatud Bob Dylanist ning biitnike põlvkonnast.

Esimese ringi lõpetuseks oli juba selge, et mu eelistused kalduvad tugevalt orientaalsete parfüümide poole. Lemmik komponentideks on puit, nahk, tubakas ja alkohoolsed lõhnaakordid (viski, konjak, brändi, rumm). Kõlab nagu ood pahelisusele.

2. Ring:
MEMO Paris “Italian Leather” – nagu nimi juba reedab, siis on tegu nahkse parfüümiga, mis peidab endas ühte looduslähedast ja magusat lõhnaelamust. Üllatavaks komponendiks on lõhnas tomati leht. Kuna olen nahksete parfüümide ning esteetiliste elamuste armastaja, siis on see Pariisi parfüümimaja mulle ammu tuttav. Nende ekstravagantsed kuldsed pudelid lihtsalt tõmbavad pilku. Lisaks antud parfüümile imponeerib mulle ka “Irish Leather” ning “African Leather”.

3. Ring:
Minu neljaks lemmikuks jäid:
Nomenclature “Iri_del”
Jusbox “Beat Cafe”
MEMO Paris “Italian Leather”
Diptyque “Oud Palao”

Parfüümistilist Kai Laidla lisasoovitused:
Caron “Secret Oud” – seda parfüümi domineerivad oud’i, puidu ja roosi kokkumängud. “Secret Oud” lõhnab kui sügisene vahtrapuude allee.
Caron on mulle väga tähenduslik parfüümimaja. Lisaks, sellele, et olen tugevalt kiindunud parfüümi “Tabac Blond”, olen kinkinud oma õele sama parfüümimaja sõsarlõhna. See žest oli tähenduslik mitmel moel.

Histoires de Parfums “1875 Carmen Bizet” – orientaalne parfüüm puiduste vihjetega. Selle lõhna kirglik iseloom ja disainikeel on imponeerivad. Disaini iseloomustab sügavpunane kabareelik klaasitoon, kuldsed detailid ning art déco‘lik fontikeel.  Raamatusõbrana ei saa ka tähelepanuta jätta, et pudelite kuju on inspireeritud raamatutest. Parfüüm on inspireeritud Georges Bizet ooperist “Carmen”, mis esietendus 1875ndal aastal. Pean ära märkima, et mulle pakub tõelist rahulolu, et luksuskaup nagu parfüüm ei arenda vaid mu meeli, vaid annab mulle juurde ka uusi teadmisi.

Cremedelacreme_kai_laidla_kaisa_tooming

Vasakult paremale: Jusbox “Beat Cafe”; MEMO “Italian Leather”; Nomenclature “Iri_del”; Diptyque “Oud Palao”; Caron “Secret Oud”; Histoires de Parfums “1875 Carmen Bizet Absolu”

Kolmanda ringi lõpuks on selgunud, mis inimesele sellel ajaperioodil kõige rohkem meeldib. Lõpptulemusena valid välja kolm-neli kõige lemmikumat lõhna ning parfüümistilist teeb vastavalt Su eelistustele ka omapoolse soovituse kahe parfüümi näol. Nendest kuuest lõhnast selgub lõplik valik ning uus lemmik, mille soetad.

Selgus, et võrreldes varasema ajaga on minu eelistused muutunud maskuliinsemaks, nahksemaks, mõrkjamaks ja puidusemaks. Parfüümistilist Kai teatab mulle, et seesugune areng on mõneti ka ootuspärane. Maitsemeele treenimisel suudame süveneda ja mõista keerukamaid maitseid ning sama kehtib ka haistmismeele puhul. Õigupoolest moodustabki haistmismeel ju suurema osa meie maitsemeelest.
Lõplikuks lemmikuks osutus puidune Diptyque’i “Oud Palao”. Oud ehk kotkapuu vaik on üks kallemaid lõhnakomponente. Väärikas täiendus mu parfüümikogusse!

Suur tänu parfüümistilist Kai Laidlale ja Crème de la Crème Tallinna tiimile!
Uuri lähemalt parfüümidest ja Nose testist Viru Keskuse Crème de la Crème’ist.

Kaisa_

Minu uus lemmik – Diptyque “Oud Palao”

image1

Crème de la Crème Viru Keskus Kai Laidla 2

Foto autoriõigused kuuluvad Crème de la Crème’ile

Crème de la Crème Viru Keskus Kai Laidla 4

Foto autoriõigused kuuluvad Crème de la Crème’ile

Crème de la Crème Viru Keskus Kai Laidla 1

Foto autoriõigused kuuluvad Crème de la Crème’ile

CremeDeLaCreme001CremeDeLaCreme004