Juba sel reedel, 14. septembril, kell 20.00 kohtume Kadrioru Tennisekeskuses Eesti disainiparemikuga. Nimelt, toimub Eesti Disainiauhinnad 2018 Gala ja auhindade jagamine. Nagu ikka, siis vaatluse all on mitu erinevat disaini kategooriat – tootedisain, graafiline ja veebidisain, teenusedisain ning noor disainer. Täna võtame vaatluse alla SÄSI ehk noorele toote-, moe- või tekstiilidisainerile jagatava tunnustuse ning auhinnale nomineeritud disainerid.
SÄSI auhinna eesmärk on Eesti disaini järelkasvu kindlustamine, noorte disainerite loova ja iseseisva tegutsemise toetamine, disainiteadvuse süvendamine, uute loojate toomine avalikkuse ja ettevõtjate huviorbiiti. Auhind SÄSI antakse välja toetamaks noorte toote-, tekstiili- või moedisainerite loovat ja iseseisvat tegutsemist, seejuures tunnustada neid ja tuua tööd avalikkusele lähemale. Konkursile esitatavate tööde puhul hinnatakse toodet või tooteprototüüpi, disainivaldkonna piire laiendavat eksperimentaalset tegevust või uurimistegevust.
Tutvu 5 andeka looja ja SÄSI nominendiga!
1. Karl-Artur Korsar
Karliga on meie lugejad tuttavad eelmisel aastal avaldatud intervjuust. Karl-Artur Korsar on tekstiilidisaini brändi KarlKorsar asutaja ja disainer. Tema tööd teevad eriliseks julged ja intensiivsed värvid, mänguline illustratsioonikeel, kõrgkvaliteetsed kangad Itaaliast ja suurepärane rätsepatöö Eestist. Mehe tooteportfellist võib leida T-särke, luksuslikke siidisalle, silmapaistvaid bombereid ja seelikuid, kodusisustus elemente ning eritellimusel loodud printe. Meie silmis on tegu kodumaa ühe värvikaima rõivadisaineriga.
2. Martin Saar
Tootedisainer, kes on olnud osake mitme tuntud disainifirma tootearendusest ja edulennust. Borg, Woodman ja Craftory on vaid mõned näited andeka mehe portfooliost. Martin Saare disaine iseloomustab perfektsus ja funktsioon. Pole siis ime, et tema disaine on Äripäevas iseloomustatud järgmiselt: “Martin Saare mööbli jooned on selged ja puhtad, viimistlus ideaalne, funktsioon läbi mõeldud. Samad jooned läbivad kogu tema loomingut.” (Äripäev 2015) Nõustume öelduga!
Täna tegutseb Martin enda loodud tootedisaini ettevõtte Onemanduo all.
3. Mihkel-Emil Mikk & Mihkel Mäll
MI/KL Industrial Design Studio loojad ja disainerid, kes loovad erinevatele ettevõtetele uusi funktsionaalseid lahendusi ja tooteid, mis põhinevad reaalsete kasutajate vajadustel.
Disaineritel on tugevusi nii vormis kui tehniliste teadmiste poolelt ning ühise koostöö tulemusena on tehtud projekte, mis on võitnud mitmeid auhindasid. (Disainiauhinnad 2018)
Tegu on sisuliste kaasamõtlejate ja raamist väljapoole mõtlevate disaineritega. Seda tõestab ka nende portfoolio, kuhu kuuluvad funktsionaalsust ja tehnoloogiat ühendavad tooted nagu Velkur, ELIKO KIO, X Light jmt.
4. Piibe Tomp
Kodumaise jalatsibrändi TOKU üks tootedisaineritest. Naine, kelle jaoks on toote loomise teekond koos üllatuste ja takistustega selle kõige paeluvamaks osaks ning küsimus “miks?” tasakaalustamas esteetika ja funktsiooni kooskõla. Meie silmis kannavad Piibe Tompi jalatsidisainid edasi nii funktsiooni, mugavust kui ka ajatut stiili.
5. Sofia Hallik
Sofia Hallik on SOMA Jewellery looja ja peadisainer ning EKA doktorant. Tegu on loomingulise tootedisaineriga, kelle ehted on julge ja ebatavalise käekirjaga ning teostatud kasutades klassikalisi kullassepa tehnikaid. Popkorn kõrvas – seda ideed imetleme tänaseni!
SOMA jewellery loominguline lähenemine põhineb viiel peamisel elemendil: individuaalsus, julgus, püüdlus kõige uue poole, traditsioonide austamine ning noorus, mis seisneb vabaduses, aga mitte vanusel. (Disainiauhinnad 2018)
Tutvu kõigi kategooriate nominentidega Eesti Disainiauhindade kodulehel.
Disainiauhinnad 2018 Gala Facebookis.
Osta pilet Disainiauhinnad 2018 Galale Ticketerist.
Päisepilt: SOMA POP jewellery series kõrvarõngad