18. septembril jagatakse kodumaa olulisimaid disainivaldkonna auhindu. Eesti Disainiauhinnad 2020 toimub sel aastal hübriidsündmusena, kus ühendatakse auhindade jagamine virtuaalses ja füüsilises ruumis. Kuigi valdav osa EDA 2020 galast toimub sel õhtul online keskkonnas, on Disainiöö raames kõik huvilised oodatud Põhjala tehasesse virtuaalgala ühisvaatamisele. Täna võtamegi lähema vaatluse alla SÄSI ehk noorele toote-, moe- või tekstiilidisainerile jagatava tunnustuse ning auhinnale nomineeritud disainerid.

SÄSI auhinna eesmärk on Eesti disaini järelkasvu kindlustamine, noorte disainerite loova ja iseseisva tegutsemise toetamine, disainiteadvuse süvendamine, uute loojate toomine avalikkuse ja ettevõtjate huviorbiiti. Auhind SÄSI antakse välja toetamaks noorte toote-, tekstiili- või moedisainerite loovat ja iseseisvat tegutsemist, seejuures tunnustada neid ja tuua tööd avalikkusele lähemale. Konkursile esitatavate tööde puhul hinnatakse toodet või tooteprototüüpi, disainivaldkonna piire laiendavat eksperimentaalset tegevust või uurimistegevust.

Mariliis Niine
Seda SÄSI nominenti võib moelavadel ära tunda julgete koloriitide, põnevate tekstuuride ning modernse lähenemise poolest. Mariliis Niine on kudumidisainer, kelle kireks on materjali innovatsioon ning ülekõige meeldib talle tõestada, et disainis pole miski võimatu. Nii võib tema töödes kohata põnevaid kihte, ülisuuri vorme ning uuendusmeelsust – üllatus, tema “Õile” kollektsiooni kuuluvad kudumid on veekindlad! Eelmisel nädalal pälvis noor disaner ka ERKI Moeshow 2020 II koha. Palju õnne ja palju edu!

Kollektsioon “ÕILE”

Kadi Adrikorn
Adrikorn Artefacts jäi meile silma juba mõnda aega tagasi oma peakatete põnevate vormi käsitlustega. Kadi Adrikorn seisabki Adrikorn Artefactsi taga uurides läbi oma loomingu, kuidas peakatted ja rõivad on võimelised välja tooma inimestes erinevaid karaktereid. Oma rõivadisainis katsetab ta mänguliselt lõikeid, vorme ning keha koostoimimist. Nii oleme meiegi kasutanud tema loomingut oma fotoprojektides, kuna tegu tõeliste statement piece’idega, mis ei jäta kedagi külmaks.

Katrin Aasmaa
Võib julgelt öelda, et Katrin Aasmaa on viimaste aastate üks silmapaistvamaid noorema generatsiooni moedisainereid. Tema loominguline käekiri on algusest peale olnud julget laadi, eirates moemaailma stereotüüpe ning jutustades kõnepinda vajavaid lugusid. Aasmaa eesmärk ongi kujundada avatumat ühiskonda: “Ma usun, et rõivastel on jõud mõjutada hoiakuid ühiskonnas. Minu looming keskendub eelarvamuste lõhkumisele ning vaatleb Eesti ja Vene integratsiooni teemasid läbi moedisaini. Kõige huvitavam tegur on just ühiskonna pidev muutumine, tuletades samas meelde, et kellegi teise traditsioone tundma õppides ei pea ju enda omadest loobuma. Oma loomingus hägustan piire traditsioonilise meeste ja naiste rõivaste vahel, keskendun värvidele, tekstuuridele ja isiklike kogemuste jutustamisele,” kirjeldab disainer. Muide, Aasma võitis kollektsiooniga “Prosta Kapusta” ka ERKI Moeshow 2019 peapreemia.

Kollektsioon “KATA”

Omalt poolt soovime edu kõikidele väärikatele nominentidele!

Eesti Disainiauhinnad 2020 toob avalikkuse ette disainivaldkonna viimase kahe aasta edulood eesmärgiga tunnustada Eesti võimekamaid disainereid ja disainibüroosid, parimaid disainikasutajaid ning erilisemaid disainitegusid. Tutvu kõigi kategooriate nominentidega Eesti Disainiauhindade kodulehel.

Fotol: Katrin Aasmaa kollektsioon “KATA”
Fotograaf: Kertin Vasser