Marit Ilisoni värviküllane kontseptuaalne teos “77 sitsi”, mis toob rambivalgusesse Kreenholmi tekstiilivabriku mustrid ja tõlgenduse nõukogude ajast tuttavatest sitskitlitest, jääb Eesti Rahva Muuseumisse 29. septembrini.

Mahukas tervikteos äratab mälestusi kitlikandmisest ja trükikangastest ning ärgitab kõiki vaatajaid oma lugusid kirja panema. Ka töö enda algimpulsiks on autori nostalgiline mälupilt kuumast suvepäevast 1980. aastate lõpus, kunstnik lillelist sitskitlit kandva vanaema põlvel, hoburehal heina tegemas. Installatsiooni valmistamise käigus selgus üllatavalt, et mustrid ja kitlid kõnetavad pea igaüht, kes teosega kokku puutub. Nii sündis otsus mälestusi ka KUMU näitusel koguda. “See oli kui tulvavesi, mis paisu tagant vallandus ‒ osa meie mineviku ühismälust ja igapäevatoimetustest, vaade toonasele eluolule hoopis teise nurga alt, mis on väärt valguse kätte toomist,” sõnas autor Marit Ilison. Oma mustrimeenutuse või kitli-loo saab kirja panna ka ERMis.

“77 sitsi” on mõtteline järg Ilisoni varasemale teosele “70 puuvillast kitlit” ning selle tarbeks töötas autor hoolikalt läbi Narva Muuseumi Kreenholmi mustrikogud, digitaliseerides neist 90 valitud mustrit ning taastootes vaid iga kitli jagu uut trükikangast. Oma 10 000 peamiselt naistest koosneva töötajaskonnaga oli Kreenholm Eesti tööstuskunsti lipulaev, mille hilissotsialistlik tootmisvõimsus vastas Nõukogude Liidu vajadustele ning mille mustriarhiivi on läbi aastakümnete jätnud ajastutruu jälje sajad Narva kunstnikud. Sitsikittel, nõukogude naise peamine töörõivas, muutus toonase argielu sümboliks, vastandudes oma romantilisuses Lääne-Euroopa ühevärvilisele tööunivormile.

Suurteos valmis spetsiaalselt Liisa Kaljula poolt kureeritud KUMU näituse „Sots art ja mood. Kontseptuaalsed rõivad Ida-Euroopast“ jaoks. ERMis asub teos peasissekäigu juures ning on vaatamiseks väljas napilt üle kuu aja – kuni 29. septembrini.

Marit Ilison on multidistsiplinaarne kunstnik, disainer ja Kristjan Raua kunstipreemia laureaat, kelle ainulaadne, „sosistavaks luksuseks“ nimetatud lähenemine, mis põimib tema kultuurilise tausta ja isiklikud tunded ning keskkonnasäästliku disaini, on püüdnud pilke nii kodu- kui välismaal. Marit Ilison on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia (MA) ja täiendanud end mitmel pool Euroopas. Ta on tegelenud nii moe-, kostüümi-, lava- kui ka ruumikujundustega ning teinud kohaspetsiifilisi installatsioone. Eestis on kunstnik tähelepanu pälvinud projektidega “Magada tahaks/Longing For Sleep”, “70 puuvillast kitlit” ja etendusega “NO44: Fantastika” koostöös Mart Kangroga. 2014. aastal Vogue Talent’iks ja 2016. aastal Vogue edulooks tituleeritud Ilisoni loomingut on avaldanud teiste hulgas The New York Times, Vogue, Elle ja L’Officiel. Ilisoni looming on saadaval üle 30-s tipp-butiigis üle maailma.

Näitust saad näha Eesti Rahva Muuseumisse 29. septembrini.

Hoia silma peal Marit Ilisoni loomingul:
kodulehel
Facebookis
Instagramis