Kuhu minna, mida teha? Vaatasime lähikuude kultuuriprogrammidesse, et pakkuda vaimutoitu sügiskaamosesse. Ikka selleks, et lihtsustada Su elu ning täita kalendrid hinge sütitavate sündmustega novembrist jaanuarini. Muusikaelamustest kunstinäitusteni – selektsioonist leiad nii eksperimentaalsust, sotsiaalseid norme murdvaid lähenemisi kui ka kvaliteetset klassikat. 

Kultuursete elamusteni!

1. PÖFF ehk Pimedate Ööde filmifestival
Kaks ja pool nädalat kestev Pimedate Ööde filmifestival on sel aastal tulnud välja eriti rikkaliku programmiga tuues ekraanile 172 pikka filmi 63 riigist. Filmifanatid saavad rõõmustada, kuna näha saab maailma kõige tuntumate festivalide auhinnatöid. Kui selektsioon on Su jaoks liialt lai, siis aitab filmide otsingumootor orienteeruda linateoste rägastikus ning leida märksõnade kaudu üles selle, mis Sind võiks kõnetada. Paar omapoolset soovitust tulevad ka meilt:

1.1. Iraani film  “Tühermaa” toob vaatajani loo inimsuhetest läbi Iraani telliskivitehase töötaja Lotfollahil silmade. Unenäolise dramaturgilise ülesehitusega film esitab vaatajale küsimuse, kas töö saab asendada elu.

1.2. Hispaania film “Armugan” räägib loo elust ja surmast, likumispuudega Lõpetajast ehk Armuganist ja tema abistajas Anchelist. Lõpetajal on oskused ja teadmised, kuidas aidata surijal minna. Anchel tahab seda iidset ja unustatut õppida. See linateos võiks kõnetada just neid, kes suudavad kannatlikult nautida filmi filosoofiliste kihtide lahti harutamist ning hindavad arthouse’iliku lähenemist. 

Aeg: 13.-29. novembrini
Asukoht: erinevates kinodes üle Eesti
Piletid:
Täispilet 8 €
Veebikino seanss 8 €
Sooduspilet 6.50 €
Paaristool 9 €
Paaristooli sooduspilet 7.50 €

2. Näitus “Ado Vabbe. Wunderbar”
Eesti Kunstimuuseumis saab tutvuda legendaarse Ado Vabbe loominguga, tegemist on seni suurima ülevaatenäitusega kunstniku töödest. Väljapanek tutvustab kunstniku eripalgelisi loomeetappe neis esile kerkivate teemade kaudu. Nii on näitus jaotatud kuueks alateemaks, milles annavad tooni kunstniku varajane abstraktne looming koos mänguliste tušijoonistustega, commedia dell’arte värvikad tegelased, päikeselised meenutused lõunamaareisidelt, nüansirohked etüüdid igapäevaelust ning naine kui ihade ja unelmate allikas.

Aeg: 28. augustist – 31. jaanuarini
Asukoht: Kumu kunstimuuseum
Piletid: 7 / 10 €

Ado Vabbe (1892‒1961) Parafraas (Pea). 1913 (1914?) Värvipliiats, papp Eesti Kunstimuuseum

3. Artishoki biennaal  “KOOPIA”

“Miski ei kuulu niikuinii mitte kellelegi ning kõik on juba varem tehtud, palju kordi!” 

Seitsmendal Artishoki biennaalil “KOOPIA” esitavad üht uut teost esitlevad kümme kunstnikku ning kõigile kümnele teosele kirjutavad kommentaari kümme kirjutajat. Kuraatorite eesmärgiks on innovatiivsuse iha kõrval taaselustada arutelu eeskuju võtmisest, matkimisest, jäljendamisest ja kopeerimisest. “Kas ülistades originaalsust ja unikaalsust, pole mitte ebaõiglaselt kõrvale jäetud järeletegemise potentsiaal?” küsivad kuraatorid. Iga teost esitletakse üheõhtuse sündmusena talle eriomases paigas ning vormis 10 päeva vältaval avamisürituste maratonil. 

Aeg: 18. novembrist 6. detsembrini
Asukoht: Tallinna linnaruumis ja Kai kunstikeskuses
Piletid: 5 / 8 €

7. Artishoki biennaali raames toimunud stuudiote külastused kirjutajate ja kunstnike vahel 2020. aasta augustis. Foto: Roland Reemaa

4. Mart Kangro “Enneminevik”
“ENNEMINEVIK” kõneleb mäletamisest ja amneesiast, mis käivad alati käsikäes. Mida me otsustame mäletada ja mida unustada? Kas me oleme see, mida me mäletame, või see, mida me oleme otsustanud mitte mäletada? Kas on olemas ajalooline mälu? Aga ühiskondlik? Mis on üleüldse see, mis mäletab? Millest kõneleb see kriim? See lõhn? See pommiauk? “Enneminevik” etendub 25., 26. Ja 28. novembril Kanuti Gildi SAALis.

Aeg: 25., 26. Ja 28. november
Asukoht: Kanuti Gildi SAAL
Piletid: 8 / 12 €

5. Jõulujazz 2020
25. sünnipäeva tähistava festivali kontserdid toovad pühade-eelsesse aega soojust ja kvaliteetseid muusikaelamusi. Esinevad hinnatud Eesti artistid ja rahvusvahelised tähed, traditsioonikohaselt on Jõulujazzi fookuses inimhääl. Rikkalikust programmist toome esile ka omapoolsed soovitused.

Aeg: 26. novembrist 14. detsembrini
Asukoht: erinevates kohtades üle Eesti
Piletid: sõltuvalt kontserdist, 8-40 €

5.1. Marcin Masecki Chopini Nokturnid
Poola pianist Marcin Masecki looming hõlmab avarat stiilist ampluaad, kus ta kasutab värskeid lähenemisviise klassikale, pakkudes kuulajatele ootamatuid vaateid tuntud teostele. Masecki virtuoosne pianism ja elegantsed sulamid erinevatest žanritest paigutuvad kõrgkultuuri ja meelelahutuse piirimaile – selline ainulaadne tõlgendus on Masecki firmamärk.

5.2. Kelly Vask
Põnev uustulija kodumaa muusikamaastikul, kelle helikeel on segu popist, elektroonikast ja R&B’st. Aasta alguses andis ta välja oma debüütalbumi, EP „She Sin(g)s“, mis pani ka meid kõrvu kikitama. Nüüd jääb vaid oodata noore talendi plaadiesitlust. 

 

6. Lavastus “METSIK KAART. Ära jäta mind meelde”
Midagi teatrisõpradele! Lavastus “METSIK KAART” uurib seisundeid, kus inimene haaratakse piiritusse olemasolemisse; hetkedesse, kus me tunneme end eredalt ja täieliselt elus. See „Nüüd hakkan päriselt elama!” tunne võib võrdväärselt alguse saada hõrgust peost, vestlusest elukirgedes tantsiva kaaslasega kui ka lähedasest kokkupuutest ohu või surmaga. Lavastus teeb kummarduse kõikidele neile hingetõmmetele, kus inimene korraga mõistab, kuidas ta peab oma elu elama; hetkedele, kus surmahirmust saab elutung ja kõhklevast meelest jahtumatu jaatus. Niguliste keskaegsete võlvide all astuvad lavale näitlejad Ene Järvis, Eva Koldits, Laine Mägi, Mirtel Pohla, Gert Raudsep, Ivo Reinok, Liisa Saaremäel ning Simeoni Sundja.

Aeg: 27. jaanuarist 6. märtsini (toimumisaeg uuendatud 17.11.)
Asukoht: Niguliste kirik
Piletid: 20.90 – 100.90 €

Illustratsiooni autor: Eiko Ojala

7. Ballett “Kuldne Tempel”
Rahvusooper Estonias saab nautida klassikaliste ja kaasaegsete kunstivormide ühtepõimumist. Lavale tuuakse ballett “Kuldne Tempel”, mida saadavad soolotšello, eelsalvestatud materjal ja elektroonika. Lavastus põhineb Mishima Yukio (1925-1970) tuntuimale romaanile, mis jälgib noore munga ja Kuldse Templi kummalisi suhteid, mis hakkavad hargnema juba peategelase lapsepõlves, mil ta kuuleb isalt lugusid maailma kõige kaunimast asjast. Kaasa teevad erinevate kunstivaldkondade hinnatud nimed. Laval on tantsijad Roosi Natali Nõgisto ja Iago Bresciani Estonia rahvusballetist, laulja Anna Pärnoja alias Anna Kaneelina ning tšellist Theodor Sink. Heliloojateks on Sander Mölder ja Timo Steiner, lavastajaks ja koreograafiks Teet Kask.

Aeg: 1. detsember
Asukoht: Rahvusooper Estonia
Piletid: 35.90 – 50.90 €

Foto: Jun Ishikura

8. Kauplus Aasia Invites: Sebastian Holm & DJ Aleksi 
Alternatiiv-klubikultuuri ei saa unarusse jätta! Detsembri esimesel reedel võõrustab klubi Kauplus Aasia sõpru Soomest, DJ Sebastian Holmi ja Aleksit. Samuti on oodata külalisi kodumaalt – laivi teeb helidisainer Kenn-Eerik Kannike ja muusikat mängib Fake DJ. Muusikaline spekter on lai, kõlab nii eufoorilist tantsubiiti kui ka keldrisemat elektroonikat, mille saatel õhtut öösse veeta.

Aeg: 4. detsember (edasilükatud kevadesse. Uus kuupäev 5. märts – toim.)
Asukoht: Kauplus Aasia
Piletid: enne keskööd 5€, peale keskööd 7€

9. veenus.me
„veenus.me“ on kaasaegne tantsulavastus ja alternatiiv-muusikal, mille keskseks teemaks on queer– ja klubikultuur pandeemia-järgses maailmas. Lugu algab hetkest, kus maailm on „kinni pandud“ ning kangelane otsib kodust pääsemiseks võimalusi internetist, täpsemalt www.veenus.me portaalist – kohast, kus läbi videoruumide, chat’ide ja filtrite on võimalik end ükskõik kelleks maskeerida või välja elada seda, mida oma kodu nelja seina vahel teha ei saa. Lavastuses „veenus.me“ saavad kokku Eesti andekad ja väga erinevate taustadega LGBTQI+ noored. Laval saab näha nii klassikalist kui kaasaegset tantsu, eksootilist postitantsu, vogue’ingut, elemente drag– ja performance-kunstist ja ka muusikuid. Lavastajateks on Rene Köster ja Carmen Köster. 

Aeg: 17., 29. ja 30. detsember
Asukoht: Sõltumatu Tantsu Lava
Piletid: 10/14  €

PS! Palun jälgi korraldajapoolseid ohutusnõudeid ja kanna maski.

Päisepildiks on Eiko Ojala illustratsioon