Reedel, 14. jaanuar avatakse Telliskivi Loomelinnaku galeriis Toomas Kuusingu graafikanäitus “Inimesed ja ilmaimed. Linoollõiked”. Näha saab kunstniku pea pooltsadat linoollõiget ja raamatutele loodud illustratsiooni, mis annavad põhjaliku ülevaate kunstniku loomingust alates 2006. aastast.

2000ndate keskel hakkasid Kuusingu töödesse aina enam imbuma sotsiaalsed, argised teemad ja tsitaadid, mis portreteerivad nii lihtsate külainimeste, ärimeeste kui Piibli kangelaste eluolu tragikoomilises võtmes. “Karjane jutustab sigadele võrdsusest ja jänesed pajatavad lõvidele valitseja kohustustest. Tähtsad inimesed uurivad kärbsesitta ja vaesed inimesed külmetavad puu otsas. Vegan muna, peata kanad ja liha söövad mõrvarid – just sarnased kõverpeeglisse visatud allegoorilised kohtumised on vormi võtnud näitusel “Inimesed ja ilmaimed. Linoollõiked,” kirjeldab näituse kuraator Bianka Soe.

Teine osa väljapanekust keskendub Kuusingu viimase viie aasta jooksul loodud raamatu illustratsioonidele. Näha saab Lauri Sommeri “Lugusid lõunast” (2016) ja “Lõputu soovid” (2020), Vahur Afanasjevi “Õitsengu äärel” (2020) ja Merca «Ollipanõhõpõpääle» (2021) jaoks loodud pilte. Esmakordselt on väljas ka alles sel aastal ilmavalgust nägeva Fr. R. Kreutzwaldi rahvuseepose võrokeelse väljaande “Kalõvipoig” jaoks loodud visuaalid.

“Raamatute illustreerimine on hirmus tüütu ja vastik töö,” ütleb Kuusing ise. Ebameeldivustele vaatamata annavad tema illustratsioonid täpselt edasi nii teoste teksti, kuid toovad linoollõigete “ridade vahel” välja ka kunstniku tähelepanekuid ja tõlgendusi. “Kuusing oskab lõbusalt, kuid tabavalt väljendada end üheaegselt nii keeleliselt kui pildiliselt, reflekteerides talle omalaadse muhedusega nii inimesi kui igapäevaseid ilmaimesid,” ütleb Soe.

Toomas Kuusing “Suvi Järvamaal” (2018)

Toomas Kuusing on tuntud oma ausa, teravalt kriitilise, kuid ka naivistliku ja humoorika väljenduslaadi poolest. Tema meisterlikult teostatud linoollõiked annavad edasi nii raamatute narratiive kui abstraktseid ideid.

Toomas Kuusing (s. 1976) on tegev olnud nii maalija kui performance kunstnikuna, kuid viimasel paaril aastal tegutsenud eelkõige graafikuna linoollõike vallas. Ta on õppinud Eesti Kunstiakadeemia Pärnu Kolledž Academia Gratas ja lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia vabade kunstide eriala. Kuusing on auhinnatud mitmete preemiatega, sh Fr. R. Kreutzwaldi mälestusmedal (2021), Füürer Praiss (2021), Võrumaa Kultuuripärl (2020), Jerevani 2. Rahvusvaheline Graafika Biennaali diplom (2019), aasta graafiku preemia (2013), Pärnu Graafikafestivali „IN Graafika“ Grand Prix (2010, 2006), Pärnu linna kunsti aastapreemia (2008).

Näituse “Inimesed ja ilmaimed. Linoollõiked” avamine toimub reedel, 14. jaanuaril kell 18 Telliskivi Loomelinnaku galeriis ning jääb avatuks kuni 27. veebruarini 2022.

Üritus Facebookis: https://www.facebook.com/events/297342769026629