Muuseumid, festivalid, teatri- ja tantsulavastused – pärast mitut kuud kultuuridefitsiiti saame lõpuks ometi rõõmustada maailma avanemise üle ning ahmida endasse vaimutoitu. Orienteerumaks erinevate ürituste rägastikus, seadsime ritta mõned kultuurisoovitused, millega vürtsitada oma suvekuid.

Kultuursete elamusteni!

1. Kumu kunstimuuseumi näitused
Jah, Kumu kunstimuuseum serveerib sellesse hooaega (ja kauemaks) värskeid vaatenurki nii oma püsi- kui ka uute ajutiste näituste näol. Nii saab sukelduda erinevate kultuuriidentiteetide kujunemisloosse, reivikultuuri, 90ndate mõjusfääridesse kui ka Eesti disainiajaloo klassikasse. Oma lemmiku leiab siit igaüks. Võta terve päev vabaks, sest on mida uurida, on mida vaadata.

Soovitame:
Püsinäitus: Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700–1945
Terve öö üleval. Reivikultuur lähivaatlusel

Asukoht: Kumu kunstimuuseum
Piletid: 7/10 €

 

2. veenus.me
Lavastus, mida oleme varemgi maininud, kuid mille aktiivne etendusperiood lükkus teadagi mille pärast suvve. „veenus.me“ on kaasaegne tantsulavastus ja alternatiiv-muusikal, mille keskseks teemaks on queer– ja klubikultuur pandeemia-järgses maailmas. Lavastuses saavad kokku Eesti andekad ja väga erinevate taustadega LGBTQI+ noored. Laval saab näha nii klassikalist kui kaasaegset tantsu, eksootilist postitantsu, vogue’ingut, elemente drag– ja performance-kunstist ja ka muusikuid. Lavastajateks on Rene Köster ja Carmen Köster.

Aeg: 9/13/14/17/18 juuni
Asukoht: Sõltumatu Tantsu Lava
Piletid: Fienta, 10/14 €

3. Mäletan / Ei mäleta
Kuidas vaadelda lähiminevikku lõputu mälu ajastul, kuidas temast mõelda või temasse suhtuda? Mida saab unustada, mida võib unustada, kellel on õigus olla unustatud ja mida peaks unustama? Laur Kaunissaare poolt lavastatud “Mäletan / Ei mäleta” püüab leida vormi installatsiooni ja etenduskunsti vahealal. Ta võtab lähiminevikust Eestimaa Kommunistliku Partei ühe Tõnismäel asuva ja tänaseks suuresti unustatud hoone, sealjuures EKP on vaid kujund, et mõelda mäletamisest ja unustamisest.

Aeg: 6/8/9/10/12/13/19/20/21 juuni
Asukoht: Kanuti Gildi Saal
Piletid: Fientast, 13/18 €

4. Kristi Kongi isikunäitust „Sädelev täht Magenta. Oli see unes või oli see ilmsi?“ Kogo Galeriis Tartus
Kristi Kongi on maali- ja installatsioonikunstnik, kelle töö keskendub värvile, valgusele ja ruumile. Tema erksavärviline maalilooming võtab sageli muljetavaldavate ruumi hõlmavate installatsioonide kuju, nii räägibki tema viimane isikunäitus kulgemisest, kohatajust ja mäletamisest, milles värvidel on keskne roll. “Ta võib olla mina, aga ta võib olla ka sina. Siin näitusel on kirjeldusi hommikust hommikuni, päevast päevani, kevadest 2020 kevadeni 2021 ja momente erinevatest aastaaegadest, päevadest, tundidest. Mind huvitab, kuidas me märkame enda ümber olevat. See on see, millega ma igapäevaselt tegelen,” kirjeldab Kongi.

Aeg: 15. mai – 19. juuni
Asukoht: Kogo Galerii, Tartu Aparaaditehas
Piletid:

5. Sõru Saund
Intrigeeriva programmiga Hiiumaal toimuv kaasaegse muusika festival Sõru Saund tuleb taas, et esile tuua värvikaid talente nii kodumaalt kui ka võõrsilt. 29.-31. juulini Sõru sadamas aset leidval festivalil astuvad rahva ette mitmed žanrite ülesed artistid ja diskorid. Näiteks väisab lava Jimi Tenor Soomest, kantri-ambient trio Sauna Ambience, verivärske materjaliga lavale astuv Kalm, elektroonika-kunstnik Music For Your Plants, eksperimentaalse pop-elektroonika esitajad The Lunacy of Flowers, Yumi Motoma, tandem Elekter + CSAAR ning mitmepalgelise repertuaariga räppar-laulja manna. Lisaks neile näeb lavalaudadel bravuurika tantsupopi artisti Valge Tüdruk, phonk-räpi teismelist Väike PD ning Eesti põrandaaluse muusika legendi Röövel Ööbikut.

Aeg: 29.-31. juuli
Asukoht: Hiiumaa, Sõru sadam
Piletid: Ticketer, 45/55 €

6. The Dark Side Of The Moon
Tähelepanu elektroonilise muusika kummardajad! 12.–15. augustini toimub Noblessneri sadamalinnakus asuvas klubis HALL ja selle välilalal Suvilas neljandat korda linnafestival The Dark Side of the Moon. Festivali programm tutvustab kohalikke omanäolise käekirjaga artiste, uusi tulijaid, toob koju kätte elektroonilise muusika tipptegijaid mujalt maailmast ning rõhutab sealjuures ka visuaalset ja kunstilist poolt. Välisartistidest astuvad teiste seas üles ambient techno kooslus Polar Inertia ning eksperimentaalne Voiski. Samuti teevad live-etteaste techno-avangardist Regis ning tumeelektroonik Bloody Mary. DJ-setiga on platsis Hispaania elektroonilise muusika skeene pioneer Oscar Mulero, Kolumbia edukaimaks teknosaadikuks nimetatud Adriana Lopez ja kollektiivi Slow Life esinaine Laurine. Kohalikest artistidest kuuleb tumemuusika triot Forgotten Sunrise’i, modulaar-techno eksperti Motobori ning eksperimentaalset helidisainerit Rando Arandit.

Aeg: 12.–15. august
Asukoht: ööklubi Hall ning Suvila
Piletid: Ticketer, 35/60 €

 

7. ERKI Moeshow
Jah, ta tuleb taas! ERKI Moeshow on aastakümneid olnud platvormiks noortele moeloojatele ning just selle ürituse lavalt on alguse saanud paljude kodumaiste disainerite särav tähelend. 34. korda toimuv ERKI Moeshow toob Patarei Merekindluses publikuni viieteistkümne noore moelooja verivärsked kollektsioonid. Lavalaudadel saab näha eksperimentaalset lähenemist materjalidele ja vormidele ning praeguse ajastu vaimsust. Suve jooksul saab eelsoojenduseks näha mitmeid ERKI meeskonna poolt ettevalmistatud näitusi ja installatsioone Rotermanni kvartalis ning Merekindluse hoovis. Muide, suvekuudel asume kõiki finaliste tutvustama läbi lühiankeetide. Hoia silm peal!

Aeg: 28. august
Asukoht: Patarei Merekindlus
Piletid: tulevad juuli alguses Piletilevisse

8. Festival Jazzkaar 2021
Kas saaks üldse olla midagi paremat kvaliteetmuusikast sumedal suveõhtul?! 23.-29. augustini muudetakse Telliskivi Loomelinnak suvelõpu jazzioaasiks, kus saab nautida rikkalikku muusikaprogrammi – nii vokaalmuusika erinevaid värvinguid kui ka instrumentaalmuusika tipptaset. Sahra Gure, Ellip, Jesse Markin ja Argo Vals Band on vaid mõned nimed, keda soovitame kuulama minna. Kalendrid välja ja plaane tegema!

Aeg: 23.-29. august
Asukoht: Telliskivi Loomelinnak
Piletid: Piletilevist, sõltuvalt kontserdist €13,5-78,9

9. Biotoopia
Otsides uut reaalsust, mis lõimiks kokku elu-, kultuuri-, loodus- ja inimteadused. Vaimu toitev hübriidkonverents Biotoopia käsitleb elusolendite vastastikust mõju ja infovahetust ning intellekti ilmingud looduskooslustes. 26-28. augustil kohtuvad kunstnikud, loodusteadlased, filosoofid ja posthumanistid rahvusvahelisel hübriidkonverentsil Biotoopia, kus asutakse otsima värskeid koostöövorme kunstide, teaduse ja biosfääri vahel. Peamised välisesinejad on kultuuriteoreetik Ewa Domanska, kunstnik Timur Si-Qin, bioloog ja kirjanik Andreas Weber, kellega astuvad dialoogi eesti tippteadlased ja kunstnikud.

Aeg: 26.-28. august
Asukoht: Viinistu Kunstisadam
Piletid: Fienta
€ 25 veebikonverents
€ 81 päevapilet
€ 199 kolme päeva pilet