Pärimusmuusikaansambel Duo Ruut andis hiljuti välja oma uue lühialbumi “Kulla kerguseks”, mis võlus meid oma indie folkiliku saundiga koheselt. Ühtpidi serveerivad Duo Ruudu liikmed Ann-Lisett Rebane ja Katariina Kivi nostalgiat oma täies ilus, teistpidi on tunda uudset lähenemist pärimusele. Nagu muusikud ise on öelnud: “Värskelt kogumikult leiab nii varasemast tuttavamaid maitseid, aga ka midagi teravamat ja suisa võõramaist.”

Kõigi fännide suureks rõõmuks avaldas koosseis täna ka uue video loole “Nightingale”. Inspireerituna uuest EP-st ja muusikavideost palusime Ann-Lisettil ja Katariinal avada kolme muusikapala saamislugu. Tutvu!

“Tantsma kutsumine”
“Tantsma kutsumine”, mis ilmus mõned nädalad tagasi uuel lühialbumil, on veidral kombel meiega kaasas käinud peaaegu täiesti duo algusest peale. See lugu, küll täiesti teises seades, kõlas esmakordselt 2019. aastal meie esimesel täispikal kontserdil. Sellisel kujul jäigi too “Tantsma kutsumise” viimaseks korraks kõlada, kui otsustasime ta erinevatel põhjustel oma kavast välja jätta.

Ilmselt ei olnud see tekst jäänud oma saatusega kuigi rahule, sest märkamatult leidis ta tee meieni tagasi täiesti uue inspiratsiooni najal, kui olime kirjutamas uue lühialbumi lugusid. “Tantsma kutsumisest” on saanud meie jaoks mõnus puhkus eesti pärimuses üsna levinud raskete teemade hulgas. Selles loos on peidus veel üks detail, milleks inspiratsioon pärineb juba ajast enne Duo Ruutu. Veetes enamiku päevadest koos põhikooli lõpuklasside pinke kulutades, sai meie käibenaljaks juttude mõtlemine ja rääkimine kordamööda sõnu valides. Selleks ajaks, kui Duo Ruut praegusel kujul alguse sai, olime kahekesi rääkimises juba täiesti arvestatava vilumuse saavutanud.

Kummardusena mineviku endile ja enda kaheldava väärtusega naljadele, pistsime “Tantsma kutsumise” lõpuosas viisi sisse koha, kus jagame üht viisikäiku kahe vahel, lauldes noote kordamööda. Seal saab kaks ühe hinnaga – kuulaja saab helis huvitava efekti ja meie saame omavahelist koordinatsiooni harjutada!

“Kost laaluq saaduq”
“Kost laaluq saaduq” oli põhjus, miks esimest korda üldse rahvakandle poole vaatasime. Oli 2017. aasta kevad ja olime loomas seadet Mooste pärimusmuusika töötluste festivali jaoks. Meie ühised muusikalised rännakud olid varem toimunud peamiselt klaveri ja tšello toel, kuid lugu mõtlema hakates sai kiiresti selgeks, et seda maagiat, mida selle loo puhul tekitada lootsime, ei suutnud me nende pillidega teha. Seda taibanud, hakkasime katsetama kõike, mis kätte satuus ja häält tegi. Teadsime, et tahame heliliselt teha midagi veidi tavapäratut, aga miski ei tundunud päris õige. Viimaks, kui loo kirjutamiseks ei olnud instrumendi puudumise tõttu enam kuigi palju aega jäänud, jäi meile silma prooviruumi nurgas vedelev kannel. Kui kõik kandlenaljad olid tehtud ja üksteist potentsiaalsete kandlemängijatena tögatud, võtsime pilli kätte. Vajaliku varustuse puudulikuse tõttu olime sunnitud ta asetama endale sülle.

Naljad naljadeks, aga klapp tolle pilliga oli kohene ja tugev. Kandlevõhikutena hakkasime kohe katsetama uute tehnikatega ja nii, ühe prooviga, tekkiski meie iseloomulik saund. “Kost laaluq saaduq” töötlus tuli kiiresti ja valutult ning seda tehes leidsime ühise keele ja arusaamise sellest , mis Duo Ruut olla võiks. Peale seda läks küll terve aasta, kuni uuesti kandle sülle võtsime ja uusi lugusid sepitsema hakkasime, aga “Kost laaluq saaduq” looga oli seeme viljakasse mulda pistetud.

“Nightingale”
“Nightingale” on meie esimene ja seni ainus võõrkeelne lugu. Idee kasta varbad vette ka võõramates pärimuslikes vetes, oli teineteisest sõltumatult meie mõlema mõtetes tiksunud ja oma aega oodanud. Viimaks tuli see meie proovides tavaliseks saanud üld-eluliste arutelude käigus teemaks ja ideest sai inspiratsioon ja elevus. Seda lugu prooviruumis mõeldes oli tunne mõneti sarnane kui lapsepõlves mingisugust pahandust korda saates. Teadsime, et otsus Eesti pärimusest hetkeks kõrvale kalduda oli meie jaoks õige ja huvitav, kuid siiski ei osanud me kuidagi arvata, mida mõtlevad meie kuulajad või mida arvab asjast kõikide pärimust puudutavate muusikute suur hirm, pärimuspolitsei. Seda enam on meil hea meel selle üle, et ka see lugu niivõrd hästi vastu on võetud!
Lisaks sellele, et loo algmaterjal oli meie jaoks midagi täiesti teistsugust, otsustasime oma potentsiaalset hukkamõistu veelgi kaugemale viia ning produtseerisime loo keskosasse algselt salvestatud vokaale katki lõigates ja siis uuesti sisse mängides midagi täiesti uut.

“Nightingale” oli meie jaoks vaba materjal uute ideede katsetamiseks ja muidu möllamiseks. Katsetused kandsid tublisti vilja ja kogu protsess oli meie jaoks erakordselt nauditav, seega jõudis ka see lugu uuele lühialbumile. Lisaks on õige pea ilmumas sellele meie kolmas muusikavideo.

Kuula albumit:

Hoia silma peal Duo Ruudu tegevustel: kodulehel, Instagramis, Facebookis, Youtube’is.

Päisepilt: Birgit Murd