Mõned nädalad tagasi andis Jazzkaarel kontserdi üks kodumaa kõrgetasemelisemaid instrumentaalkoosseise JT Conception, mis sulatab oskuslikult kokku jazzi, funki ja jazzroki. Festivali ning kontserdielamuse osaliseks saanud Soome muusikaajakirjanik Matti Komulainen kirjutas veebiajakirjas Jazzrytmit: “Bassist Janno Trump’s JT Conception is a root-conscious party pump!” Tuleb nõustuda, Trumpi 10-liikmeline gruuviorkester tõmbas ka meid muusikaga kaasa põksuma.
Siinkohal ongi heameel esimesena välja kuulutada, et uue aastanumbri sees annab JT Conception välja oma kolmanda täispika albumi. Olles uue kauamängiva ootuses, palusime tunnustatud bassistil, heliloojal ning gruuviorkestri JT Conceptioni esiveduril Janno Trumpil avada kolme talle kordamineva loo tausta.
Trump Conception “Torumees”
“Torumees” on minu jaoks väga sümboolse tähendusega lugu, mis sündis täiesti kogemata, kuid osutus nurgakiviks kogu JT Conceptioni tekkele. Mul ei ole kunagi olnud kinnisideed luua 10-liikmelist kollektiivi, kuid antud lugu sai algselt loodud just nii mitmele instrumendile. Kui see siis 2015. aastal U. Naissoo loomingukonkursil esimest korda ettekandele tuli, oli tagasiside niivõrd positiivne, et innustas mind analoogse koosseisuga jätkama ning pool aastat hiljem oli valmis juba esimene plaadimaterjal. Võin julgelt väita, et kui poleks sündinud seda lugu, ei oleks täna ilmselt ka sellist bändi. Seega kõik torumehed, maani kummardus teile, et inspireerite!
Üks nüanss on veel tagasi vaadates huvitav. Mäletan, et Peedu Kass rääkis kunagi oma trio kontserdil naljatledes, et ta ootas aastaid, et keegi teda oma koosseisu mängima kutsuks, kuid seda kõnet ei tulnud, seega ei jäänudki tal lõpuks muud üle, kui ise ansambel kokku panna. Ma leian, et minu puhul toimis sama süsteem. Olin juba Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia peaaegu lõpetanud, igapäevaselt muusikaga leiba teeniv bassimängija, kuid tundsin väga puudust, et saaksin kaasa lüüa mõne originaalmuusikat viljeleva koosseisu tegemistes. Ühel hetkel lihtsalt taipad, et oma unistusi tuleb hakata ise teostama, ei saa jääda lootma kellelegi teisele. Ja pean ütlema, et kõik need pakkumised, millest olin unistanud, hakkasid teostuma pärast Conceptioni loomist.
Sofia Rubina “Up To You”
Kui keegi küsib minu käest, mis lugu sobiks kõige paremini iseloomustama minu lemmik muusikažanrit, siis vastuseks annaksin talle just selle loo lingi. Tegelikult kogu selle plaadi. Mul on elus väga vedanud, et olen saanud teha koostööd väga erinevate ja eriliste kodumaiste artistidega. Üks neist on olnud meie oma soulidiiva Sofia Rubina, kellega olen nüüdseks lava jaganud juba aastaid ja suur au oli olla ka osaline tema viimase albumi “Where It Begins” salvestusel. See album on hingepalsam igaühele, kes naudib jazzi, souli ja gruuvi. Meil on Eestis palju häid lauljaid, kuid ainult üks Sofia Rubina, tema vokaalsel võimekusel ei ole piire. Sofia ise on seda plaati pidanud oma muusikaliseks kojujõudmiseks ja olen temaga selles osas täiesti nõus, gospel ja soul on see, kuhu ta hing päriselt kuulub. Ja selle albumi puhul ei saa ma lihtsalt mainimata jätta Holger Marjamaa fenomenaalset klaverimängu, mis hämmastab iga kord, kui seda jälle kuulen. See plaat on hinge- ja kõrvapalsam!
JT Conception “Rush Hour”
Ei saa siinkohal jätta jagamata oma kõige värskemat loomingut. JT Conception polnud aastaid oma uuemat repertuaari salvestanud, kuid see paus sai õnneks lõpu tänavu juunikuus. Oli erakordselt suur rõõm pärast pikka ja muserdavat koroonaaega saada poistega stuudios kokku ja asuda lindistama meie kõige värskemaid lugusid. “Rush Hour” on neist nüüd esimene, mis ilmavalgust näeb. Tegelikult kirjutasin selle loo juba eelmise aasta kevadel vahetult pärast reisi New Yorki, proovisin muusikasse edasi kanda seda emotsiooni, mida see linn minus tekitas. Põhilised märksõnad on kiirus, peadpööritav elutempo ja katkematu tipptund, kuid selle kõige kõrvalt leiab siiski igaüks selle üürikese momendi, et nautida elu tema ilus ja võlus.
Päisepilt: Siiri Padar