Reede õhtul, 14. septembril tunnustati Kadrioru Tennisekeskuses Eesti Disainiauhindade galal viimase kahe aasta disainiparemikku. Auhindu jagati viies kategoorias: BRUNO tootedisainiauhind, graafiline- ja veebidisain, teenusedisain, noored disainerid ning disainiharidus.

Eesti Disainiauhindade eesmärgiks on väärtustada, tunnustada ja propageerida silmapaistvat Eesti disaini, mis lahendab probleeme ning muudab meid ümbritseva keskkonna paremaks ja inimlikumaks, seda loodustsäästval ja jätkusuutlikul moel. Kokku laekus Eesti Disainiauhindade konkursile 415 tööd, millest ligikaudu 30 said eile tunnustatud.
Kõikide nominentide ja laureaatide tööde näitus on avatud Viru Keskuse aatriumis 23. septembrini.

Tutvu võitjatega:

1. Noored disainerid:
SÄSI võitja: Piibe Tomp (TOKU)
SÄSI auhind kuni 30-aastasele toote-, moe- või tekstiilidisainerile, mida annab välja Eesti Disainikeskus.

Noor Püss: Joonas Tensing
NOOR PÜSS kuni 26-aastasele graafilisele, veebi- või teenusedisainerile, mida annab välja Art Directors Club Estonia.

2. Teenusedisain erasektoris: Velvet Run
Ettevõtte praktika on vajalik kuid tihti tüütu osa meie tööst. Lõime viisi, kuidas teha praktika huvitavamaks meie praktikantidele ja kasulikumaks meile endile.

Agentuur Velvet, autor Joel Kotsjuba

3. Graafiline- ja veebidisain

ERIOSKUSED
Illustratsioon: Devex
Agentuur: Hmmm
Autor: Andreas Roosson

Foto: Product photos for Crystal Rabbit
Piltide eesmärgiks on pesu presenteerida ebaharilikul moel, samas omades kontseptuaalset väärtust, nii seeriana kui ka eraldi seisva fotona. Oluline oli näidata toodete mugavust ja igapäevast liikumist läbi dünaamiliste pooside. Sündis veider sümbioos loomulikust kehast ja plastilisest mannekeenist, kus põhirõhk on tootel.
Seeria täieneb pidevalt, koosnedes hetkel enam kui 50-nest fotost.

Autorid: Kertin Vasser, Kristel Jänes, Taavet Kohal

Animatsioon: Kidzone idents.
Kidzone ja Kidzone Plus kanalite identide siduvaks elemendiks on juba vaatajatele tuttav Z karakter. Ta võib muuta oma kuju, materjali, värvi ja tekstuuri ja läbi selle võime uurib ta maailma enda ümber, proovides sellega kas samastuda, vastanduda või oma aadete eest välja astuda. Kui nagu ikka – alati kõik ei pruugi minna nagu plaanitud.

Agentuur: Tolm
Autorid: Madis Epler, Joosep Volk, Raino Mardo, Madis Epler, Maido Hollo, Madis Epler, Ingel Martin

Film: “Amet, mis rõõmustab”
Kaupmeeste Liidu kampaania “Vali amet, mis rõõmustab! raames valminud klipid.

Agentuur: Tabasco
Autorid: Indrek Viiderfeld, Alvar Lonks, Ingmar Järve, Leeni Linna, Bazooka Pictures

 

Tüpograafia: IDA Raadio
Nagu IDA raadiosaated, koondab ka eksklusiivne pealkirjafont endas paljusid varjundeid, mida vastavalt tundele erineval moel esitleda saab. Tänu uuele fonditehnoloogiale on tähti võimalik kasvõi dünaamiliselt live-muusikale reageerima panna. Varieeritav font on inspireeritud raadio mitmetähenduslikust nimest ja merekonteinerisse loodud raadiostuudiost.

Autorid: Jaan Sarapuu, Aimur Takk, Sven Raju, Ranno Ait

Reklaamtekst: Telliskivi Stories
Minimalistliku disainiga käsitöökohvide ajastul mõjub The Brick nagu tellis aknasse. Just nagu tema sünnikoht Telliskivi Loomelinnak. The Bricki kohvide eriseeria pakendid teevad kummarduse oma sünnikohale ja jutustavad Telliskivist pööraseid lugusid, kus kuulujutud ja legendid põimuvad korralikust kohvist laetud vaimuvälgatustega. Olgu selleks võltstossude salatehas, füüreri ralliauto, Nõukogude kuukulguri varustamine või muu.

Agentuur: Taevas Ogilvy
Autorid: Jaanus Vahtra, Lauri Tikerpe, Heidi Pähn, Katrin Tamberg, Ülle Pauklin, Rein Iida, Annika Mäemurd

Erioskused, infograafika: Eesti E-Tervise Lugu
Kuna tervishoid on inimesekeskne teenus, siis valiti Eesti e-tervise süsteemi ning tulevikusuundi tutvustavate klippide peategelasteks üks Eesti perekond. Saage tuttavaks – Ly, Martin ja Hugo. Läbi oma igapäevaste tegemiste puutuvad nad kokku e-tervise lahendustega, mis hõlbustavad perekonna suhtlust arstidega, võimaldab tervishoiu spetsialistidel teha oma tööd paremini ja diagnoosida haigusjuhtum hõlpsamini.

Agentuur: Tolm
Autorid: Ingel Martin, Raino Mardo, Madis Epler, Ingel Martin, Maido Hollo

KESKKOND
Keskkonnagraafika ja viidandus: Jutupeatus
Jutupeatuse sildid viitavad raamatutele, mis on seotud erinevate Eesti paikadega ja mängivad eesti kirjanduses olulist rolli. Sildid meenutavad kujult lendu läinud käsikirja lehte. Siltidel on neli kinnituskoha-spetsiifilist tüüpvormi. Kokku paigaldatakse üle Eesti 100 silti.

Agentuur: Tuumik Stuudio
Autorid: Kärt Maran, Marje Eelma, Martin Eelma, Kärt Maran

PAKEND
Eksklusiivne toode ja väikeseeria: Moe Distillery HANDSA
Kujunduse lähtepunktiks oli luua teraviljadestillaadile viinast äratuntavalt eristuv kuvand. Lahendusena loodi erinevas kanguses toodetud tööstuslike Handsade fassaadile maksimaalses suuruses värvipinnad, millele kanti peale eraldi infoetikett.

Agentuur: Jan Tomson Disain
Autor: Jan Tomson

Eksklusiivne toode ja väikeseeria: NOP package line
Autorid: Margus Tammik, Rasmus Jurkatam, Marju Tammik, Margit Aasmäe

FIRMAGRAAFIKA
Suur süsteem: Tallinna identiteet
Tallinna uus visuaalne identiteet ühendab ja ühtlustab linnavalitsuse, linnakantselei, eri ametite ning linnaosade kommunikatsiooni, kõnetades selgemini nii linnakodanikku kui linnatöötajat. Lähteülesandele vastavalt põhineb identiteet linna kõige tuntumal sümbolil — lipul. Logomärk ühendab linna vapi kuju lipu dünaamilise mustriga. Mahukal identiteedisüsteemil on veebipõhine juhend, mis tagab selle lihtsa kasutuse ja uuendamise.

Agentuur: AKU
Autorid: Alari Orav, Kaarel Kala, Uku Kristjan Küttis, Jaan Sarapuu, Tim Gruetzner, Aimur Takk

Väike süsteem: Bazooka
Agentuur: Tabasco
Autorid: Stepan Solodkov, Indrek Viiderfeld

Väike süsteem: Tolm
Me tegime logo. See koosnes karakteritest.
Nad vajasid sõpru.
Me tegime neile sõbrad, kes kõik on omaette tüübid.
Meie logo koosneb karakteritest-kirjatüüpidest.

Agentuur: Tolm
Autorid Joosep Volk, Kärt Koosapoeg

Rebränding: Kaitseliit
Visuaalselt ühtse Kaitseliidu loomiseks uuendasime Kaitseliidu kotkast, lisasime sellele nii vertikaalse kui horisontaalse kirjamärgi osa. Veebikasutuseks lõime lihtsustatud Kaitseliidu kotka. Üle 15 Kaitseliidu maleva ja allorganisatsiooni vapid said ühtse stiili. Põhilisteks identiteedi kandjateks Kaitseliidu nisukollane värv ja spetsiaalselt Kaitseliidu tarbeks loodud kirjatüüp.

Agentuur: DDB Eesti
Autorid: Ander Avila, Mart Anderson, Jana Koppel, Meelis Mikker

Hooajaline/ajutine: Tallinn Music Week 2018
Tallinn Music Weeki 10. juubeliaasta visuaalse identiteedi idee tuleneb muutusest, festivali liikumisest uude ajajärku. See väljendub nii spetsiaalselt loodud kirjatüübis (autor: Aimur Takk) kui klaastorude abil tekitatud optilistes moonutustes. Koos tugeva värvipaletiga (punane, sinine, kuldne) moodustus dünaamiline ja lihtsalt rakendatav süsteem, mis aitas festivali kommunikatsioonil esile kerkida.

Agentuur: AKU
Autorid: Alari Orav, Johann Kolmtuhat, Jaan Sarapuu, Uku Kristjan Küttis, Aimur Takk

TRÜKITUD MATERJALID
Trükised: Anu Raud “Isamaastikud / Landscapes of My Fatherland”
Kataloog Anu Raua näitusele „Isamaastikud“ sisaldab Anu Raua biograafiat, 40 reprot vaipadest, 7 „värvi ise“ lehte lastele. Kujunduses on inspiratsiooni saadud varem laialt levinud kunstnikumappidest.

Agentuur: Tuumik Stuudio
Autor: Marje Eelma

Raamatud: PART – Practice for Architecture, Research and Theory
Teos on avaldatud seoses Noore Arhitekti Preemia võitmisega ning koondab endasse büroo senised tööd. Renderite asemel kasutatakse kujunduses pildistatud makette, mis on asetatud alusvõrele. See loob objektide ümber kujuteldava ruumi ning annab neile ka võrreldava mõõtkava. Alusvõre ning arhitektide modulaarsete töödega suhtestub eksperimentaalne pealkirjatüüp. Trükise kaaned saab igaks ise kujundada, paigutatdes kleebislehel olevad elemendid kujuteldavasse ruumi.

Agentuur: AKU
Autorid: Jaan Sarapuu, Uku Kristjan Küttis

DIGITAALNE
Koduleht: Iglucraft
Agentuur: DUX, ORGO (developer)
Autorid: Kristian Lember, Kevin Crepin, Oliver Rüüsak, Gert Orasmäe

Kampaania/Ajutine: Toggl – Loo ideaalne päev / Toggl – Design Your Perfect Weekday
Kuidas elada sellist elu, mida oled alati ihaldanud? Toggl, mis on tuntud ajamõõtmistööriistana, vajas kampaanialehte, mis on meelelahutuslik, kuid samal ajal annab inimesele kasulikku teavet oma elu kohta. Tee test ja saa teada, kuidas veedad oma igapäevaelu läbi vaimukate kirjelduste ning illustratsioonide. Pärast seda disaini parem päev.

Agentuur: Fraktal
Autorid: Liis Todesk, Kaisa Tooming, Paavel Liik, Martin Metsalu, Martin Voltri, Villu Arak, Janis Andzans

Kasutajakogemus: Anni pesusalong
Anni pesusalong usub, et iga naine on ilus, särav, eriline ja enesekindel. Tartus, Tasku keskuses asuva hinnatud ja populaarse pesusalongi e-pood on visuaalselt julge, suurte ja arusaadavate piltidega, kiire ostuprotsessiga ja mugava kasutajakogemusega.

Agentuur: Neway
Autorid: Jaan Naaber, Toomas Naaber
Pixlid betoonis:
Estonian Tryouts
Eesti 100. sünnipäeva tähistamise puhul oli meie eesmärgiks püüda ürituste külastajate tähelepanu ning kutsuda neid Eestisse.
Eesti keel on üks keerukamaid ning raskesti omandatavaid maailmas ja selle keele rääkimine on igale välismaalasele meeleolukas väljakutse. Estonian Tryouts on kõnetuvastustarkvaral põhinev test, mis selgitab välja iga osaleja eesti keele oskuse. See seikleb juubelipidustustel üle maailma ning on saadaval ka telefonis ja arvutis.

Agentuur: Idea AD AS
Autorid: Meelis Reiman, Helen Illend, Santino Calvo, Piret Alvre, Ilona Furdi, Tõnis Vassar, Lauri Pildre, Jevgeni Hrapkovski, Evelin Valge, Merike Smolski, Rasmus Rosimannus, Iris Rõngelep

ADC*E GRAND PRIX (Kategooriateüleselt valivad žüriide esindajad välja selle ühe töö, mis on kõigist kõige kuldsem kuld.)
Product photos for Crystal Rabbit
Autorid: Kertin Vasser, Kristel Jänes, Taavet Kohal

ADC*E Aasta disainer: Stepan Solodkov

ADC*E elutööauhind Prillitoos: Heino Kivihall

4. Disainihariduse preemia: Heikki Zoova

5. BRUNO tootedisainiauhinnad
Parim elukeskkondliku toote disain: ÖÖD peegelmaja
Autor: Jaak Tiik ja Andreas Tiik

Parim elustiili toote disain: Alexander
Vineerist kohver on mõeldud stiilse aksessuaarina tänapäevasele linnanomaadile, mahutades kuni 15″ sülearvuti, märkmiku ja muud hädavajalikud esemed. Inspireeritud kuulsast Lutheri vabriku reisikohvrist on sellel iseloomulikult kumeralt painutatud nurgad ja nahast kinnitused. Lukkudeks magnetid, sisekaanel tasku A4 paberile ja kohad pliiatsite jaoks. Eraldi võimalik tellida vildist ümbrik ja kinnitusrihm sülearvutile. Põhimudeli materjaliks kasevineer aga võimalik tellida ka pähklispooniga.

Autor: Tõnis Vellama

Parim insenertehnilise toote disain: Coral
Inspiratsioon Coral-nimelise sadamakaide teenidusposti loomisel saadi eripärasest ning kütkestavast mereorganismist – korallist. Coral puhul on tegemist polüetüleenist korpusega, mille abil luuakse erinevate parameetritega teeninduspostide modifikatsioone. Vastavalt teenindusposti variatsioonile, on kooriku okste otstesse kombineerituna installeeritud pistikupesad või teenindusluugid. Viimased on mõeldud valgusallikate vahetamiseks või pistikupesade installeerimiseks.

Autor: Margus Triibmann

Elumuutev tootedisain: Pillirookõrs
Saaremaa pilliroost valmistatud taaskasutatav komposteeritav joogikõrs – #pillirookõrs
Tuul, meri ja päike trükib igale Pillirookõrrele unikaalse mustri, andes joogikõrrele iseloomu ning meenutamaks tema päritolu. Saaremaa värskes õhus ja puhtas meres kasvavad kõrrekesed töödeldakse ilma lisaaineid kasutamata joogikõrteks. See tähendab pilliroo maha võtmist, sorteerimist, puhastamist, lõikamist, otste käiamist, põletustempliga tembeldamist, pesemist, kontrollimist ning pakendamist. Kõik see valmib suure hoolega käsitsi.
Kõrsi saab kasutada korduvalt, kuna Pillirookõrs peab vastu ka masinpesule. Et kõrs oleks taaskasutatav tuleb vaid kindel olla, et kasutuskordade vahel jõuaks Pillirookõrs ära kuivada. Nii võib Pillirookõrre kasutusaeg ulatuda kuude või aastateni. Lõpuks, kui Pillirookõrre aeg on otsa saanud, siis kõduneb ta looduses täielikult.
#Pillirookõrs aitab lahendada meie planeeti painavat üleliigse plastiku probleemi, alustades väikselt, kuid unistades suurelt.

Elumuutev teenus/lahendus: Äramärkimine tööle PAIK / Viljandi Haigla
Agentuur: Velvet
Autorid: Krista Valdvee, Ander Ojandu, Andres Anier, Janno Siimar, Pärtel Vurma

Palju õnne võitjatele! 

 

Eesti Disainiauhinnad 2018 korraldajad on Eesti Disainikeskus, Eesti Disainerite Liit, ADC*E jaTeenusmajanduse Koda koostöös Eesti Kunstiakadeemiaga.

Disainiauhindade väljaandmist toetavad Silen, Viru Keskus, Antalis, EAS Euroopa Regionaalfondi vahenditest, Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Ettevõtlusamet.