Esmakordselt augustikuus toimuv festival Jazzkaar pakub publikule taaskord eripalgelist muusikat nii kodu- kui ka välismaalt. 23.-29. augustini muutub Telliskivi Loomelinnak jazzioaasiks ning võõrutab paadunud jazzifänne ning uusi uudistajaid. Rikkaliku programmi seast on valikuid teha üpris keeruline, sestap palusime kontserdisoovitust ebamaiselt ägedalt ELLIPilt, kes muide ka ise festivali lavalaudadel üles astub.

ELLIPi väljavalituks osutus Soome kuldkõri Jesse Markin. Uurisime, milline ajalugu valiku taga seisab. Samuti uudishimutsesime ja pärisime ELLIPi enda esinemise kohta.

Valisid oma soovituseks Jesse Markini. Kas tegemist on Sinu vana lemmikuga või on see uus avastus?
Esinesin Tallinn Music Week’il eelmine aasta ja ma üritan sellest üritusest, esinejana või mitte, alati maksimumi võtta. Tavakülastajana teen korraliku kava ja eeltöö, keda kuulama minna kasvõi natukeseks – mõnel aastal käisime õhtu jooksul sõbraga ca 18 – 21 nii kodumaa kui välisesineja kontserdilt läbi ja kogesime nii põnevaid hetki. Eelmine aasta olid kõik showpaigad vahetus läheduses, põhimõtteliselt käisin kõik läbi. Jesse Markin oli üks neist juhuleidudest. Väga hea juhuleid. Ta paelus mind esimesest hetkest, hoidis pinget üleval, oli vaba ja vahetu, NAUTIS ise kõike, mida tegi. Ta oli nagu roosa ükssarvik mu jaoks, ei suutnud pilku ta pealt ära võtta. Ja muusikud kes temaga olid… 10/10st. Kui Kendrick Lamar, Anderson. Paak ja Grover Washington (ilma saksofonita) ühte esitajasse panna, siis on tulemuseks Jesse Markin – kõik, mis mulle meeldib ühes artistis koos.

Tema muusika on…
Originaalne. Erinäoline. Aga selle kõige juures ka universaalne, mitte mingi abstraktne asi, mille jaoks liialt palju ajurakke vaja läheb.

Mida võiks Markinis leida inimene, kes pole kunagi varem Jazzkaarele sattunud? Mida aga igipõline jazzisõber?
Oioi, raske öelda teiste eest, aga tean, mis mina leidsin – roosa ükssarviku. Kui igipõlise jazzisõbra all on mõeldud inimest, kes jazziga ajas koos areneb, siis on see talle üks silmiavardav live kogemus nagu iga teine Jazzkaarel. 

Milliseid kollektiive lisaks plaanid kindlapeale kuulama minna?
Argo Vals, Sahra Gure, Dee Dee Bridgewater, Dirty Loops, Janno Trump Clarity Ensemble ja puhtalt nime pärast Tin Men and the Telephone ka. Ma tihti valin nime järgi kontserte ja siiani pole pettunud – lahe nimi, lahedad inimesed, lahe muusika. Ja ootan ELLIP Facebook’i postkasti veel soovitusi! 

Kui pöörata pilk Sinule – kui suur Jazzkaarel käija Sa läbi aastate olnud oled?
Olen käinud üksikutel kontserditel, mitte passi omanikuna. Kui ma ei eksi, siis ikka igal aastal. Mul üks sõber on nii hea, kes mind palub, soovitab ja käsib minna erinevaid esitajaid vaatama, kellest ma kuulnud pole. Viskab mulle ette konkreetseid nimesid. Ta kohe teab, mida ma nägema pean ning tema soovitused on mind paljude pikaajaliste lemmikuteni juhatanud. Eriti mõnus on see, et esimene kokkupuude artistiga on kohe lives. Minu meelest on see sama hea kui armastuse algus läbi näost-näkku kohtumise interneti vestluse asemel. 

Sel aastal näeb ka ju Sind ennast lavalaudadel. Mis tunne on ja mis plaanid?
Üks mu karjääri unistus on teoks saanud ja kavatsen seda tähistada kõige erilisema jazzise live versiooniga oma muusikast, laiendatud bändi ja ainult positiivse atmosfääriga. Olen nii tänulik selle eest, et oma nime saan esitajate seas lugeda. Unistus on, et saame koos kuulajatega midagi erilist koos läbi elada.

 

Festival Jazzkaar toimub 23.-29. augustini Telliskivi Loomelinnakus.

Jesse Merkini esitus toimub 26. augustil kell 21:00 Vabal Laval.
ELLIP astub oma bändiga lavalaudadele 27. augustil kell 23:00 Fotografiskas.

Leia pilet Piletilevist: https://www.piletilevi.ee/est/search:jazzkaar/

Kogu programm Jazzkaare veebis: https://jazzkaar.ee/programm/