Juuli alguses Noblessneris toimunud SUME festival pakkus läbi eriilmelise line-up’i avastamist nii suurtele kui väikestele muusikasõpradele. Pealava altminekutest, intiimsema kõrvallava võlust ja muust jutustame läbi lühikommentaaride ning fotokaamera silma.

Pealava, melu algab

SUME festival oli õnnistatud nii asukoha kui ilma poolest. Üritus oli jagatud kaheks lavaks. Pealava, kuhu oli oodata suuri peavoolunimesid ja TIKS Music Garden lava, millele andsid tooni plaadifrima TIKS artistid. Cheers sellele viimasele, kus astus pärast Liisi Voolaiu ja Raheli etteasteid üles riimimees EiK. Alati võrratu luuleräppari kõlale andis õrna tagasilöögi taustajõu Maris Pihlapi puudumine, kuid esitus sobis festivali väiksemale, intiimsemale lavale valatult.

TIKS Music Garden lava kogub tuure, EiK’i ülesastumine

EiK rahvaga suhtlemas

Samal ajal võis pealaval kuulda soulitar Rita Ray’d ja folk-disko rügement Trad.Attack!’i. Võiks arvata, et nõnda kontrastsed saundid üksteise järel komplimenteerivad teineteist, kuid reaalsuses ajasid kõrvad undama. Nagu keegi mängiks klubis Whitney Houstoni järel David Guettat. Trad.Attacki!’i esitus jäi silmnähtavalt noorperede pärusmaaks ning melomaane eriti ei tõmmanud.

Võluv Rita Ray pealaval

Hetk Trad.Attack!’i seltsis

Melomaanid olid tol hetkel TIKSu lava ees. Karjumas kaasa Yasmyni värske albumi bängerite saatel. Siiralt fantastiline etteaste ning ebamaine energia. “Lava ees on ka ruumi, tõuske püsti, me tulime ikkagi festivalile!” hõiskas muusik. Edasine oli puhas nauding ning siiras artisti-publiku energiavahetus, mille sarnast on Eesti pinnalt raske leida. 

Yasmyn omas mahlas – lavale loodud vol 1

Yasmyn omas mahlas – lavale loodud vol 2

Õnnetul kombel jäi Yasmyni set’i lõpp suurel osal publikust nägemata. Koguneti taas pealava ette. Küsite, miks? No mis te arvate! Nublu esituse kasuks räägib fakt, et tema kohati puiseid lavaliigutusi maskeerib kõiki sõnu täiel võimsusel kaasa skandeeriv publik. Kui oled nii edukas, tulevad mõned asjad kauba peale kaasa. Teisalt tõestas nublu esinemine, et ka tema müüginumbrite juures ei pruugi inimesed albumi deep cut’e teada – neid jörises ta üksi. Õnneks aitas sõber Gameboy Tetris hädast välja. “Paraadnat”, “für Oksanat” jt teadsid kõik, noil hetkeil jõudis õhtu tõmbenumber haripunkti.

Publik koguneb Pealava ette nublut kuulama

Boss nublu lavale astumas

Pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna

Nublu ja Gameboy Tetris hoos

Esimese päeva lõpuks võttis ühismeedias maad debatt – kas SUME festivali joogid on arutult kallid? Kas valmis valatud käsitöö džinn-tooniku eest, mida festivali toetaja Punch! Drinks pakkus, on kümme eurot liiast? Lõviosa muusikanautlejaid näis arvavat, et jah. Artist Sammalhabe jäi igatahes bäkkari Heinekeni juurde.

Muusik Sammalhabe melu nautimas

Ka teisel päeval pani südame kiiremini põksuma TIKS Music Garden. Muusiku jonas.f.k niigi karismaatilisele esitusele lisas vürtsi duett ELLPiga nende koostööpala “LondonParisChicago” saatel. Artistid flirtisid omavahel niivõrd, et too kaabu jõudis vähemalt kolm korda omanikku vahetada.

Powerduo jonas.f.k ja ELLIP

Meanwhile pealaval – Liis Lemsalu energia kahvatus kaasartistide kõrval. Õhtu kummaliseima hetkena pühendas ta ühe laulu “TikToki kasutajatele ja nende raskele teekonnale eneseavastamisel,”… või midagi sellist. Teise õhtu publikunael oli NOËP. Tuntud headuses, võlgu ei jäänud.

Popstaar Liis Lemsalu

NOËPis pettuma ei pidanud

Viimaks – jäädvustus TIKS Music Garden lava lojaalsest publikust. Selle lava sumeda (no pun intended) õhkkonna poolest jääb festival enim meelde. Väiksemaid lavasid tasub usaldada, inimesed!

SUME festivali nael – TIKS Music Garden

Fotod: Emily Sonya Lee Butenko
Kommentaarid: Aleksander Algo