Karge ambientlik minimalism, sünged technodub’ilikud tekstuurid ning pulseerivad kihid, mis põimuvad kokku suureplaaniliste maalitud, joonistatud ning muusikasse animeeritud visuaalidega. Kõlab paeluvalt? Tegu on kodumaise duoga V4R1, mille taga seisavad helilooja Sander Saarmets ning visuaalkunstnik Virge Loo. Autorid liidavad tugevaks tervikuks muusika ning kunsti, mida soovitame kogeda just laivetteasteid vaadates, kuid ka nende salvestatud materjal viib täisti teise aegruumi. Audiovisuaalsel kooslusel on aukartust tekitavalt kvaliteetne produktsioon ning põhjamaiselt peen maitse, mis sai alguse aga hoopis eksootilises ning kirevas Taipeis, Taiwanis. Uurisime projekti kohta täpsemalt – kuidas V4R1 sündis ning millisel kohal on selles projektis Aasia? Saa tuttavaks!

Alustame algusest, tutvustage endid.
Virge: Olen vabakutseline visuaalkunstnik, vahel ka animaator ja illustraator.
Sander: Mina tegelen ennekõike helidega, nii muusika- kui ka muusikavälistes kontekstides. V4R1 projektis on minu vastutada muusikaline osa ja Virge tegeleb visuaalse poolega.  

Kuidas te teineteiseni jõudsite?
Sander: Loomingulises mõttes on meil aastate jooksul olnud mitmeid kokkupuutepunkte. Taipeis elades ja tegutsedes toimus ühel hetkel äratundmine, et tegelema paralleelselt justkui samade asjadega, otsisime vastuseid ja väljendusvahendeid sarnastele küsimustele. Nii tekkiski plaan jõud ühendada. Kõigepealt sündis helikujundus Virge näitusele, seejärel esimesed visuaalid minu muusikale.
Virge: Sanderi heliloominguga olen varasemalt kokku puutunud teiste projektide raames, näiteks ERKI moeshowl osalenud kollektsioonide (PaperDolls, Sssprint) muusika näol, aga ka mitme isikunäituse helikujunduse osas.

Millest tingituna V4R1 alguse sai?
Sander:

Mõnes mõttes on V4R1 looming justkui vastureaktsioon igasugusele infomürale ja üleküllastumisele. Elasime aastaid väga huvitavas, aga ka võõras paigas. Olime justkui vaatlejad, kes päris lõpuni keskkonda ei sulandunud. Ühtlasi õppisime tundma ja hindama oma põhjamaisust, sissepoole pööratud emotsioone ja elutervet süngust.

Tekkis vajadus luua midagi, mis seda kõike väljendaks. 

Olete märkinud oma projekti sünnikohaks Taipei. Miks nii?
Virge: Projekt sündis Taipeis elamise ajal. Sealne keskkond inspireeris ja kogetu leidis loomingulise väljundi. V4R1 esimese albumi visuaalne ja heliline materjal sündiski seal.

Mis teid Aasiaga seob ning üleüldse Taiwani viis?
Virge: Aasiaga seob ennekõike huvi sealsete kultuuride ja keelte vastu ning soov jätkata hiina keele ja kunsti õpinguid. Taiwan kui vähetuntud ja eksootiline koht kutsus enda juurde.
Sander: Mina järgnesin Virgele. Olen pikaaegne Aasia (erinevate rahvaste) muusika ja autorikino austaja. Taiwanil elades õnnestus mul teha koostööd ka peaasjalikult Hiina kultuuriruumiga tegeleva dokumentalisti Ella Raideliga.

Sander, milline on V4R1 muusikaline loomeprotsess-köögipool?
Sander: V4R1 muusika saab alguse üksikutest, valdavalt elektroonilistest helidest, milles näib peituvat suurem maailm.

Iga heli, mis kõlab, võiks olla põhjendatud ja põnev. V4R1 väljenduslaad on väga minimalistlik, kontsentreeritud. Hästi olulisel kohal on tugev pulss ja erinevad rütmilised kihistused ja nende aeglustatud, aga intensiivne liikumine.

2000ndatel tegutsesin pseudonüümi Muschraum all. Siis huvitas mind rohkem meloodilisem ja kirevam muusika ja laivides mängisin viiulit. Praegu rahuldun vähemaga, aga koostisosad peavad olema kvaliteetsed.

Kas Sul on mingeid muusikalisi eeskujusid, keda välja tuua?
Sander: Üks nimi on mind juba lapsepõlvest saatnud – Ryuichi Sakamoto. Väga mitmekülgne ja alati arenev muusik. Heliloojana, aga ennekõike inimesena on mind palju mõjutanud Helena Tulve. Alternatiivsema elektroonilise muusika  avastasin ennekõike tänu kodumaistele plaadifirmadele Ulmeplaadid ja Kohvirecords. Väga palju on mind mõjutanud ka Warp Recordsi artistid.      

Foto: Virge Loo

Virge, Sina kui projekti kunstiline “osakond” – muusika tabamine läbi visuaali tundub mulle päris keeruline missioon. Millised on Sinu jaoks ehk suurimad katsumused?
Virge:

Tõepoolest, muusika visuaalne tõlgendamine kõlab väljakutsuvalt. Aga muusikas toimuv ja helide iseloom annab mulle piisavalt ideid, kuidas neid visuaalselt edasi anda või koos esitada. Suurimaks katsumuseks võib osutuda hoopis tasakaalu leidmine loominguliste ja muude, argisemate tegevuste vahel. Sest sedalaadi loome eeldab mitmete tingimuste kokkulangevust. 

Kuidas Sinust kunstnik sai?
Virge: Kunstiõpinguid alustasin tekstiilidisainist, mida täiendasid klassikaline joonistamine ja maalimine. Õpingud Kunstiakadeemias panid mind märkama tekstuure ja materjale, hindama häid käelisi oskusi. Taipeis õppisin juurde kaasaegseid tušimaalitehnikaid. Kõik see kokku on andnud mulle palju loomingulist vabadust ja julgust eksperimenteerida. 

Kumb on enne – kas muusika või visuaalid?
Sander: V4R1 puhul vist ikkagi muusika. 

Foto: Sander Saarmets

Teie kodulehel on kirjas: “V4R1 observes and explores layers and textures in time and space”. Mida see tähendab? Kirjeldage palun muusikalist ja visuaalset seisundit, mida loote.
Sander: Üks märksõna, mida me tagasisides korduvalt kuulnud oleme, on “hüpnootiline”. Keskendumine ja pikema protsessi jälgimine on meie jaoks oluline.

Millest inspireerute?
Sander: Öistest linnamaastikest, uutest keskkondadest, uitamisest ja metsikutest loodusjõududest.
Virge: Helid, valgus, tekstuurid, varjud, õhustik…

Aga suurim turn off?
Virge: Kiirustamine.
Sander: Voolukatkestus.

Rääkides veel V4R1 tegemistest, siis näiteks osalesite sellel aastal New York Fashion Weekil, luues soundtrack’i moekollektsioonile. Mis brändiga koostööd tegite?
Sander: New Yorki moenädalal oli mul võimalus luua muusika disainer Kadri Klampe brändi Yufash kollektsioonile. Kadri on väga tugeva visiooni ja hea tunnetusega looja. Ta teab väga täpselt, mida ta teeb ja mida teistelt ootab. Samuti on ta väga keskkonnateadlik, mis on moetööstuses väga tõsine ja oluline teema.

Kuidas teie koostöö alguse sai?
Sander: Meie eelmine koostöö leidis aset Muuseumiöö raames ERMis toimunud moeetendusel, mille visuaalse tiimiga oli seotud ka Virge. Ma hindan väga koostööd inimestega, kellega on tekkinud loominguline usaldus. 

Puudutades veel ettevõtmisi, mis teil lähitulevikus plaanis – annate laive või nokitsete uue materjali kallal?
Sander: 17. oktoobril tuleb Üle Heli festivalil Kanuti Gildi SAALis ettekandele minu uus teos ERSO kammerkoosseisule ja elektroonikale. Muidu täiendan end hetkel Lyonis kaasaegse muusika ja interpretatsiooni erialal ning tegelen vaikselt uue V4R1 materjaliga.
Virge: Üle Heli festivalil tuleb esitlusele ka meie ühine performatiivne teos “Helijoon”, 19. oktoobril Kopli ULMas.
Sander: Oktoobri lõpus ja novembris võib minu muusikat kuulda ka Maria Uppini ja Marie Pulleritsu tantsulavastuse “Ainukordus” kordusetendustel üle Eesti. 

Aga pikemas plaanis?
Sander: Tulevikku on raske ennustada, aga jätkan kindlasti muusika ja helide vallas toimetamisega. Loodetavasti materialiseerub veel mitmeid muusikalisi väljundeid ja loomingulisi koostöid.
Virge: Väga kaugeleulatuvaid plaane ma teha ei soovi. Kui tekib võimalus näitusteks või esinemisteks, siis muidugi rõõmustan.

Jagage kanaleid, mille kaudu teid jälgida saab:

http://v4r1.com

https://www.facebook.com/theV4R1

https://instagram.com/v4r1

Kuula V4R1 2017. aastal ilmunud debüütalbumit: