23. veebruaril kell 15.00 avatakse Narva kunstiresidentuuris Karolin Kruuse näitus “Naine”. Näitus jääb avatuks 17. märtsini.

Dokumentaal-fotoseeria „Naine” kujutab Eestis elavaid soome-ugri naisi nende rahvarõivais. Jäädvustatud naised hoiavad uhkusega oma rahva kombeid ja traditsioone ning annavad neid edasi järgnevatele põlvedele. Fotoseerias on esindatud eestlased, ersad, ingerisoomlased, liivlased, marid, moksad, setod ja udmurdid. Kunstnik on osalejatele esitanud küsimuse, mida tähendab nende jaoks naiseks olemine? Eriilmelised vastused kõlavad näitusesaalides, samuti saab neid lugeda näituse “punasest raamatust”.

Soomeugrilased on soome-ugri keeli kõnelevad rahvad. Kuigi me keeled on sarnased, ei pruugita teineteist vastastikku mõista. Keelte sarnane ülesehitus on aga kaasa toonud selle, et mõtleme sarnaselt ja rahvuskultuurides esineb ühisjooni. Näiteks näeb soomeugrilane ümbritsevat elus ja eluta loodust kui partnerit. Soome-ugri rahvaste seas on pärimuse hoidjaks enamasti olnud naine. Meie kiiresti muutuvas maailmas on täiesti tavalised soome-ugri naised muutunud haruldaseks ja väärivad kohta “punases raamatus”.

Enamike soome-ugri rahvaste asualad on Venemaal ja nii on ka paljud projektis osalenud naised Eestisse rännanud just sealt, millest ka otsus näitust eksponeerida piirilinnas Narvas.

Karolin Kruuse on dokumentaalfotograaf. Fotograafia eriala lõpetas ta Tallinna Polütehnikumis 2017. kevadel. Varem on ta õppinud pärimusmeditsiini ja kirjutanud pärismusteemalisi artikleid. Ta on olnud vabatahtlik Keenias, töötanud asüülitaotlejatega Eestis ja põgenikelaagris Palestiinas.

2017. aasta suvel võis okupatsioonide ja vabaduse muuseumis Vabamu näha Kruuse esimest näitust „Purustatud uksed”, mis andis sissevaate Palestiinas Balata pagulaslaagris elavate neljanda generatsiooni põgenike hingeellu. Tema teine näitus „Üle piiri” (“Inside the Borders”) oli rahvusvaheline grupinäitus, mida eksponeeriti Hispaanias Terassa linnas Case de la Musica näitusesaalis 2018. aasta kevadel. Eestis sai fotoprojekt uue formaadi ja samal aastal leidis see koha galeriis Positiiv. Need näitused käsitlesid põgenemist laiemas kontekstis. Näitus „Naine” on Kruuse esimene fotoprojekt, mis mitmeaastase valmimisprotsessi järel saab nüüd publikule nähtavaks.

Koht: Narva kunstiresidentuur, Joala 18, Narva

Avatud:
kolmapäev, laupäev–pühapäev 12:00-18:00
neljapäev–reede 12:00-20:00

Kunstnik ja Narva kunstiresidentuur tänavad: Tallinna Rahvaülikool, Eesti Rahva Muuseum, Eesti Rahvuskultuuri Fond