Oddisee pärisnimega Amir Mohamed el Khalifa on Washingtonist pärit produtsent ning räppar. Tema kirjutatud hingestatut hiphopmuusikat saab kuulata festivali Jazzkaar raames 25. aprillil Vabal Laval. Artist on kaasa kutsunud vinge instumentalistide kollektiivi Good Compny, kellega on Oddisee üles astunud juba ligi sada korda ning kes osalesid ka tema debüüt-LP “People Hear What They See” salvestamisel.

Oddiseest
Afroameerika ja Sudaani juurtega Oddisee muusikutee algas varajastes 00ndates, pigem biidimehe näol. Tema sulest on ilmunud ligi kolmkümmend erinevat muusikalist formaati, neist suur hulk on saanud märkimisväärset tähelepanu ning kiitust. Näiteks väljaanded Pitchfork ja Stereogum valisid autori kauamängiva pealkirjaga “The Iceberg” 2017. aasta parimate hiphop albumite hulka. Muusikuna on Oddissee väga viljakas ja töökas, jäädes isikuna seejuures pigem tagasihoidlikuks. Alates 2008. aastast kuulub Oddisee plaadifirma Mello Music Group ridadesse. Nii ongi enamik muusiku toeseid ilmunud just selle esinduse tiiva alt. Inspiratsiooniallikaks peab artist oma kultuurilist tausta, traditsioone ning ka ikooniliste 80ndate ning 90ndate East Coast räpparite mõju, nende hulgas näiteks De La Soul, A Tribe Called Quest ja Rakim. Emcee’d, kelle lüürikaga oli inimlikul tasandil lihtsam suhestuda ning kes ei rääkinud uimastitest ning vägivallast. Ka Oddissee enda looming on helgemapoolne, mahe ja džässilik, seigeldes tumedate teemade ja roppuste asemel kunstifilosoofilistel ning eksistensiaalsetel teemadel.

Oddisee ja GOOD COMPNY
Koosluse unikaalne saund voolab põhiliselt hiphopi, souli, džässi, funki ning Washingtonile omasel go-go žanriradadel. Kokku tuldi väga orgaanilisel viisil – 2011. aasta lõpul hakkas Oddisee valmistuma oma debüütalbumi tuuriks. Kuna tema muusikaline visioon ning instrumentaalid koosnevad suuresti live-instrumentide sämplitest leidis autor, et tavalisest DJ-MC lavalisest koosseisust jääks väheks ning rõhutada tuleks elavat muusikat. Seetõttu sündis otsus kutsuda tuurile bänd. Nii saidki kokku koondatud need samad muusikud, kes mängisid Oddisee biidid sisse albumi  “People Hear What They See” salvestamisel. Sellest tulenevalt sündiski kollektiiv Good Compny, kuhu kuuluvad sellised mehed nagu Jon Laine (JLAINE) trummidel, Dennis Turner (MR. TURNER) bassil, Ralph Washington (RALPH REAL) klahvidel ning vokaalil, Olivier St. Louis kitarril ning vokaalil ja Richard Patterson (UNOWN) MPC-süsteemil. Sama koosseis on sellest ajast saadik osalenud iga Oddisee albumi valmimise protsessides.

Pillimeestest
Jon Laine ja Dennis Turner on duona ja eraldi teinud koostööd ning esinenud selliste suurnimedega nagu Stevie Wonder, Quincy Jones, Chaka Khan, Aretha Franklin, Omar ning Dave Chappelle. Olivier St. Louis on tuntud ka lauljana/laulukirjutajana, olles lindistanud ning tuuritanud koos eksperimentaalse hiphopi produtsendi Hudson Mohawk’iga, keda on õnnestunud kuulata ka Eesti publikul. Ralph Washington on üle maailma tuntud pianist, kel staaži üle kahekümne aasta. Viimaks, Richard Patterson on austatud helimees, kes on tegutsenud hiphopi sfäärides ning teinud produktsiooni-koostööd näiteks Wu-Tang Clan’i räppari Raekwon’iga.

Loomingust ja ootustest
Kollektiivi live-etteasted salvestati albumiks, mis kannab pealkirja “Beneath The Surface” ning ilmus 2017. aasta novembris. Stuudioalbumina on samad lood kuulatavad “The Iceberg” LP-lt. Nõnda sündiski esimene Oddissee live-album, mis annab ka väga hea ettekujutuste sellest, mis meid Jazzkaarel ees ootab. Album on eksperimentaalne kogumik muusikast, mis liidab kokku erineva publiku – kuulajad, kes naudivad traditsioonilist hiphopi kõla ning ka need, kes armastavad džässi eklektilisust ja uuekooli urbanmuusikat. Kollektiivi esitus annab hea võimaluse jalga keerutada. Oddisee meeldiv hääletämber ning mahe räppimise tehnika seob muusika tervikuks. MC annab instrumentaalidele juurde voolavust ja kuulajatele mõtteainest lugude jutustamise kaudu. Mõned kriitikud on nimetanud koosseisu uueks The Roots’iks, mis on äärmiselt suur kompliment. Lisaks tundub Oddisee olevat hea publikuga suhtleja, aga seda saab meile kinnitada vaid kontsert ise.

Mehi saate näha ja kuulda Jazzkaar 2019 raames:
Kuupäev: 25. aprill
Asukoht: Vaba Lava, Tallinn
Piletid: €25-30 Piletilevist
Kontserdi piletiga tasuta sissepääs 25.04 kell 23:00 paris_monster kontserdile Punases Majas vabade seisukohtade olemasolul.

Lisainfot ürituse kohta leiad Facebookist

Meie igatahes ootame ja soovitame!