Aina enam ja enam on räägitud taaskasutuse olulisusest ja väiksema ökoloogilise jalajälje jätmisest meie planeedile. Selles suunas on liikunud paljud brändid ja moedisainerid. Selles suunas on liikumas ka kodumaa moedisain. Kui avastasime, et noor disainer ja endine EKA moedisaini õpilane Teele Koel on välja tulnud taaskasutuspõhimõtteid järgiva kottide kollektsiooniga, siis teadsime kohe, et tahame sellest natuke lähemalt rääkida. Mõeldud, tehtud!
Tutvuge Teele Koeli ja tema viimase kollektsiooni kangelastega: seljakotiga “Sik-sak”, vöökotiga “Laine” ning õlakotiga “Rukkilill”!
Teele, tulid oma disaineri nime all taaskord põneva kollektsiooniga välja. Taaskasutusena loodud kotid, mis on tehtud kangajääkidest. Räägi palun lähemalt, kuidas tekkis selline idee?
Teksakottide projekt sai alguse koostööst Laimjala Aerurammu korraldaja Meren Tammega, kes soovis ürituse tarbeks spetsiaalselt disainitud meeneid. Järjekordsete logoga T-särkide disainimine tundus mõttetu ja tahtsin luua midagi praktilist ja erilist. Samas pidid tooted sobima nii meestele kui naistele.
Olen viimasel ajal tajunud suurt masstoodangu üleküllust ja vähest väärtust, mida rõivad tihtipeale omavad – ei osata väärtustada enam head materjali ning tööd ja vaeva, mida kvaliteetsete riiete tegemine endast kujutab.
Soovisin oma toodete tegemiseks ära kasutada juba olemasolevat ja nii leidsin tee kasutatud teksadeni. Ei leia vist enam kedagi, kes ei omaks mõnda paari teksapükse. See on ka üks vastupidavamaid materjale, kuna on algselt kasutusele võetud kui töörõivastus. Nii said kokku idee kottidest ning taaskasutusest.
Sinu varasem loometee on olnud orienteeritud riidekollektsioonidele. Miks lõid seekord kottide kollektsiooni?
Kotid oli uus ja huvitav väljakutse ning tahtsin luua midagi praktilist, mida saaksid kasutada nii mehed kui naised. Samuti pani piirid ette ka valitud materjal.
Millist uut kogemust ja teadmisi see pakkus Sulle kui disainerile
Kottide puhul oli oluline mõelda mitte ainult välimusele, vaid ka praktilisele otstarbele.
Suurusele, proportsioonidele ning mis pidi võiks näiteks luku kelk liikuda ja kas tasku kalle on õige.
Rääkides praktilisusest. Öeldakse, et “form follows function“. Millises suhtes on Sinu jaoks visuaal ja funktsionaalsus?
Oleneb otstarbest. Kui olen loonud kollektsioone konkursside jaoks, kus vaadatakse ennekõike loovust, siis seal on oluline olnud efektsus, eristuvus ja silmatorkavus. Kui võtta aga toode, mis on loodud kandjale, siis peab arvestama ka funktsionaalsusega. Igapäevaesemete juures on praktiline väärtus väga oluline, muidu poleks inimestel vaja neid osta. Disaini põhiolemuseks on just probleemilahendus, samas tuleb tähelepanu pöörata ka esteetikale, kuid praktiline vajadus peaks olema esikohal, selle järgi tuleb ka muu.
Mis teeb need tooted Sinu jaoks eriliseks?
Ma olen väga rahul, et olen suutnud luua kotid materjalist, mis muidu ehk leiaks lõpu prügimäel. Erilised on nad ka sellepärast, et olen kõik tooted ise algusest lõpuni valmistanud.
Milline on Su lemmik mudel? Miks?
Lemmikud on nad kõik, aga õlakott Rukkilille võtsin ka endale kasutusse.
Liikudes põhimõtteliste aadete juurde. Miks on slow-fashion põhimõtted Su jaoks olulised?
Minu põhimõtteline eelistus on midagi head ja kauakestvat, kasutada pigem vastupidavaid materjale ja väärtustada tööd ja aega, mis toote valmistamisse panustatakse. Personaalne lähenemine ja see, et sa tead, kes sinu rõivad valmistanud on, annab tootele väärtust juurde. Ühtlasi loodan, et inimesed hoiavad neid rohkem, kuna neil on ka lugu juures.
Kas plaanid nendel põhimõtetel ka oma edasised kollektsioonid luua?
Jah, ma usun küll.
Kuhu edasi?
Hetkel on plaanis välja tulla veel ühe Laimjala Aerurammule mõeldud tootega. Suuremas plaanis eks näis, kuhu tee mind viib.
Häppening soovib Teelele tuult tiibadesse!
Kotte saab soetada kirjutades: teele.koel@gmail.com või Facebook’is