Loomingut tehakse väga erinevalt – on artiste, kelle teoste taga seisavad pikad filosoofiad ning väärtused  ning on ka neid, kes teevad seda sügavamat mõtet otsimata, lihtsalt protsessi nautides. Üks sellistest on DJ, melomaan ning biidimees Photoindustires ehk Roma PI. Roman on hea huumorisoonega karismaatiline kuju. Tema lihtsa persooni taga seisab keeruline ning kvaliteetne muusika. Lihtsuses peitub võlu!
Ühel õhtul saime kokku ning veetsime temaga mõned tunnid Telliskivi Loomelinnakus pinksi mängides. Roma on nimelt paadunud pinksifänn ja teda võib tihti kohata erinevatel turniiridel. Samuti võib teda kohata väga paljudel üritustel muusikat mängimas. Lisaks on ta külastanud ka raadiosaateid ning on ammune räpipundi Gorõ Lana liige. Minule ütles Roma, et ta on igav. Minu jaoks on ta aga Eesti üks omanäolisema muusikamaitse ning loominguga mehi. Tutvuge lähemalt!

P1020185

Sissejuhatuseks, kas  Photoindustries ja Roma Pi on eraldiseisvad pseudonüümid?
Ega tegelikult ei ole ma enda jaoks midagi lahterdanud. PI ongi Photoindustries`i lühend. See sisaldab nii biite kui ka plaate.

Kuidas nimi Photoindustries tekkis?
Kui kunagi oma 13 aastat valisin endale pseudonüümi siis tuli see nimi ning mulle meeldis selle kirjapilt ja kõla ehk. Rohkem ei ole selle peale mõelnud. Hea pikk ja halvasti meeldejääv nimi, täpselt see, mida üks artist vajab.

Milline muusika Sind kõige enam köidab?

Muusika, mis on ehe minu kõrvale.

Milline on Sinu jaoks kvaliteetne muusika (st mis muudab muusika kvaliteetseks)?
Raske küsimus, bit rate äkki.

Oled vinüülide armastaja. Millised on näiteks 3 kõige haruldasemat vinüüli, mille soetamise üle uhke oled?
No väga haruldasi vinüüle mul nüüd ei olegi. Esimesena tulid Hudson People “Trip To Your Mind”, Ska Vank “Förken Ur/Talang 82”, Arawak “Accadde A…….”, mis on head ja võibolla natuke erilisemad minu jaoks kui mõni teine.

P1020147

Oled muusikamaastikul “pildis” – lood ise muusikat, käid tihti pidudel mängimas, oled One Night in Bangkok ürituse resident, raadiokülaline, Monopol Entertainment’i liige, funk’i ning soul’i fänn jms. Milline roll on Sulle kõige enam meelepärane ning miks?
Eks kõik need rollid meeldivad mulle suhteliselt võrdselt. Meeldib teha mussi ja mängida plaate. Raadiotes ma nüüd nii tihe külaline vast ikka ei ole, olen teinud kunagi mõned Fantaasia saated Klassikaraadios ja vahetevahel olen külastanud ka R2 stuudiot ning teinud Karlova Raadio saateid Peeter Ehalaga. Igakord on olnud omamoodi lahe. Mulle meeldib olla seotud muusikaga.

Millisest muusikast Sinu enda set’id koosnevad?
Üldiselt üksi mängin ma viimasel ajal väga harva, enamasti toimub b2b (back to back toim.) mängimine kolleegidega. Pidudel on muusikaks enamasti disko ja funk, vahel ka hip-hop. Kui on mõni selline päevane olemine kuskil terrassil siis lähevad juba hästi erinevad asjad mängu, mida peol ei kannata mängida.

Kas Sinu set’id on viimistletud või pigem improviseeritud?
Improviseeritud 99% juhtudel. Seda soosib ka seesama fakt, et meeldib mängida b2b. Alati on huvitav, mida kompanjon peale viskab ja selle järgi juba edasi vaadata.

2 lugu, mida tihti mängid:
Mochean Worker “Shamma Lamma Dingdong”

 

Flash and The Pan “Waiting For a Train”

Rääkides biitidest ja nende loomisest – millal alustasid ning mis ajendas proovima?
See oli umbes 12-13 aastat tagasi ma arvan. Siis oli väga suur vaimustus räppmuusika vastu ning sõber näitas mulle Fruity Loops programmi ja ütles, et sellega saab teha räpi biite. Ma olin jalust rabatud.

P1020108_1

Millised on Sinu rituaalid ning nipid, mida üldsusele avaldada raatsid? Räägi meile oma biitide loomise köögipoolest.
Ega mul erilisi nippe ja rituaale väga ei olegi.

Kui tekib tunne, et tahaks natuke muusikat teha, siis ma teen seda.

Mul on selle jaoks mõned sämplerid ja süntesaatorid, viimasel ajal olen võõrandud arvutist muusika tegemisel.

Milliseid masinaid hetkel kasutad?
Hetkel kasutan kõige rohkem Octatrack’i, Roland SP-404, Microkorg’i ja Waldorf Blofeld’i.

Kuidas Sa end ise biidimehena iseloomustaksid? Kas tunned, et Sinu muusika taga seisab midagi mõttelist?
Ma olen üldiselt üsna laisk biidimees, võiks kordades rohkem teha. Mõttelisusest ei tasu rääkidagi…

Miks Sa seda kõike teed? Kas see on all about fun või püüad kuulajatele ka midagi muud edasi anda?

See on all about fun igatahes, mingit kontseptsiooni ja sõnumit mul küll ei ole edasi anda, ma lihtsalt naudin protsessi.

Milline on olnud seni Sinu lemmik projekt?
Kunagi ammu-ammu tegime Lauri Tähega miksteibi nimega “LaTo Arhiiv”, mis koosnes meie biitidest. Minu arvates tuli see tollal väga huvitavalt välja ning loodan, et ehk kunagi teeme teise osa järgi. Samuti on mul au lüüa kaasa ka Gorõ Lana tegemistes, mis on vaieldamatult suurim ja lahedaim projekt, millega olen seotud.

Rääkides mõjutajatest, siis kes on need artistid, kellele ülevalt alla vaatad ning kes Sind motiveerivad?
Neid ikka jätkub- Aphex Twin, Muslimgauze, Sunken Foal, kui tuua mõned näited.

Sinu jaoks head biitmeikerid Eestis – kas nimetad mõned, keda pead silmapaistvateks?
Neid on ka väga palju: Lauri Täht, Ki En Ra, Sander Mölder. Luurel Varas tuli laheda materjaliga välja hiljuti.

Räägid veidi meile oma tuleviku plaanidest. Kus Sind lähiajal kuulda saaks?
Suuri plaane väga ei ole. Prooviks lõpuks ikkagi midagi ka välja anda, mingi terviku. Aga mängimas mind saab kuulda näiteks Sinilinnu sünnipäeval, mis toimub sel reedel.

Intervjuu: Sandra Leushina (Häppening)

NB! Fotode autoriõigused kuuluvad väljaandele Häppening. Häppening lubab kasutada fotosid AINULT juhul, kui meid informeeritakse ja terve tiimi referentsid märgitakse nähtavalt. Piltide kasutamiseks palun kontakteeruda: toomingkaisa@gmail.com.