“Ankeet” seilab täna kunsti lainetel. Kunst on kunstis kunsti näha – meile on silma jäänud kaasaegse käekirjaga kunstnik, fotograaf ja Gaia kooli kunstiõpetaja Anna Kõuhkna. Tema looming käsitleb peamiselt feminiinset poolt. Nii sisemaailma kui ka tundmusi. Saa tuttavaks!

Nimi: Anna Kõuhkna

Fotod: Elsa Levo

Vanus: 25

Elukutse: Vabakutseline kunstnik; kunstiõpetaja

Värvikas lapsepõlvemälestus: Saaremaa, Muraja. Meil on seal suguvõsal maakodu, kus tänaseni käime, aga lapsena oli see mingisugune selline koht, kus kadus piir reaalse ja fantaasia vahel – unistades ja mängides kadakate vahel, leidis kujutlusvõime oma ruumi ja väljundi. Vanaisa püüdis kala ja kord, kui nägin seda ämbrit, kus kalad oma viimseid hingetõmbeid tegid, proovisin ühe kala päästa. Kui kala veekaussi asetasin oli ta juba hinge heitnud. Tegin talle üksinda salajase matmisrituaali. Mäletan, et proovisin kalale vanaisa käitumist selgitada. Pärast tunnistasin vanaemale üles, aga talle pakkus see vist nalja.

Iseloomuomadus, mida väärtustan: Siirus, autentsus – tundub, et teisisõnu on see ka julgus. Vahel on mõni mask ka atraktiivne, aga see on vast midagi muud, kui väärtustamine.

Olen hea: ülemõtlemises.

Olen õnnelik, kui: olen enda südamega kontaktis.

Kui mul oleksid supervõimed, siis oskaksin: elada hinnangutevabalt.

Kui saaksin üleöö midagi muuta, siis see oleks: “Om nii kui om” (võru vanasõna).

Kui kohtaksin tulnukat, siis ütleksin talle: Vist midagi! Ma arvan, et me ei kõneleks samas keeles. Aga kes teab. Mis ta siia kondas? Äkki on temal hoopis midagi südame peal.

Minu kirjutatud lasteraamatu pealkiri oleks: “Tädi Aime” (lugu minu kunagisest lapsehoidjast).

Kunst pakub mulle: väljundi, meelerahu, eesmärgi.

3 tegevust, mida soovitan teha kurbadel hetkedel: Ma armastan vestelda ja jagada, aga sealjuures valides hoolega inimest, kelle peegeldus oleks asja juures hinnaline. Mulle töötab vahel ka õhtul vara teki alla ära ronida, asja sees marineerida ja hommikul uue energiaga ärgata. Üleüldiselt on vist kõige tõhusam selline elulise sinusoidi paratamatuse aktsepteerimine – st võimalus oma “prille” vahetada muutuse loomisega oma sees, et siis paraneb sünkroonis ka pilk ja suhestumine välisesse.

3 põhjust, miks armastan oma elukutset: Armastus iseenesest ongi suurim põhjus elukutse valikuks! Annab aluse, et olla rõõmuga millelegi pühendunud. Looming on miski, mis on haruldaselt isiklik, lainetav ja mittemõõdetav, kuid selles peituvad pirakad plussid: kulgeda omas tempos ja protsessides, eneseväljendus kui “töö”, sellega orgaaniliselt kaasnev elu ja enese mõtestamine ning võimalus endast millegisse laiemasse panustada.

Kui saaksin äratada surnuist mõne kunsti suurkuju ning temaga päeva juttu vestelda, siis see oleks: Minu isiklikud eelistused lähevad kunsti suurkujudes niivõrd kaasaega, et nad ei ole jõudnud veel “susse püsti visata”. Mind kõnetas küll mitmes mõttes Gauguini mängufilm ja ma ei ütleks ära veetmast päeva temaga Tahitil. 

“Choice”, 2019

Anna tehtud töid saad vaadata tema kodulehelt https://www.annakouhkna.com/ või Instagramist @anna.kouhkna