Silmale esteetilist sisekujundust on tihtipeale kerge märgata, funktsionaalne lähenemine on aga midagi, mille eesmärk ongi ehk jääda taustal märkamata. On ju lihtsam märgata seda, mis on valesti kui seda, mis on väga loodud väga hästi ning kasutajasõbralikult. Just sisekujunduse rikkalikku maailma täna põikamegi.

Selleks, et aga üldse rääkida sisekujundusest ning -arhitektuurist tasub alustuseks need kaks lühidalt defineerida. Kui sisearhitekt loob tehnilisi ruumilahendusi alates kandvate seinte määramisest lõpetades elektritööde planeerimisega, siis sisekujundaja ülesanne on ruumide visuaalne disainimine.

Nii vastab vimkaga Ankeedi küsimustele meile silmajäänud sisearhitekt Britta Kodres, kes loob modernseid Skandinaavia stiilis ruume, mille märksõnadeks on pehme minimalism, valgusküllasus ja naturaalsed materjalid.

Nimi: Britta Kodres

Vanus: 35

Elukutse: sisearhitekt

Iseloomuomadus, mida väärtustan: põhjalikkus ja heasoovlikkus.

Olen hea: planeerimises ja suure pildi (ette)nägemises (tihti ka 3D-s ;)). Unistan suurelt ja siis vaikselt viin need unistused ka täide. Kõik on võimalik, kui piisavalt pingutada ja sihikindlalt tegutseda.

Olen õnnelik, kui: minus valitseb tasakaal. Kui saan olla piisavalt looduses, piisavalt oma perega koos ning samas ka piisavalt oma erialaga tegeleda.

Ammutan inspiratsiooni: hästi palju loodusest. Looduses valitsev lihtne ja ebakorrapärane täiuslikkus on meeletult lummav. Minu tööde värvikombinatsioonid ja materjalikasutused pärinevad kõik loodusest. Samal ajal inspireerib mind aga ka kogu elu mu ümber ja inimesed. Lõppkokkuvõttes teen ju ikkagi oma tööd inimestele – et neil oleks ruumides parem olla, et ruumid toetaksid ja tasakaalustaksid neid.

Kui mul oleksid supervõimed, siis oskaksin: teha kõike super-kiirusel. Mul on nii palju mõtteid ja ideid ja unistusi, mida kõike tahaksin juba kohe-kohe ellu viia, aga lõpuks on meil ikkagi ju ainult 24h päevas.

Kui saaksin üleöö midagi muuta, siis: süstiksin inimestesse natuke rohkem lahkust ja headust ning võtaksin ära kõik need ego-probleemid, mille tõttu maailma nii palju rumalust ja lollust tekib.

Mulle meelde jäänud või oluline tsitaat:
“Everything starts with a dream.”
“Do all thing with love.”
“Just breathe.”

Minu kirjutatud lasteraamatu pealkiri oleks: “Kuidas siilipoiss Tõnu päästis oma headusega terve maailma”

3 tegevust, mida soovitan teha rasketel hetkedel: Hingata! See on vist kõige olulisem asi üldse. Emotsioonid võtavad meid kiirelt üle ning meil on vaja lihtsalt õhku ja aega, et jääda endasse ning leida seejärel vajalikud lahendused.

3 põhjust, miks armastan oma elukutset: Mul on selline kirg ruumide vastu, et uuuuh! Naudin seda, kuidas mu kujutlusvõime ruumides tööle hakkab, kogu ruumi peas ümber mängib ning siis täiesti selge 3D pildi ette manab.
Teiseks – tunnen, et sisearhitektuur ja -kujundus on midagi, millega mina saan siia maailma panustada ning teisi inimesi aidata. Nende igapäevaelu paremaks muuta, tuues ruumidesse rohkem looduslikkust ja tasakaalu ning silmale lihtsat ilu.
Ja kolmandaks on see eriala nii äge sümbioos loomingulisusest ning praktilisusest, mis olengi vist täpselt nii mina.

3 kuumimat sisekujundustrendi aastal 2021: Ma ütleks, et esiteks kindlasti taaskord kõik looduslik – kõik mis on inimesele hea ja kasulik ning samas loob ruumides mõnusust ja hubasust.
Teiseks selliseks suunaks võib pidada ehk 60ndatele omast muretust, katsetamist ja värvide mängu, mille kõrval domineerib aga ikkagi aina tugevamalt minimalism ja selle paratamatu vajadus meie planeedil Maa.
Kuid kõige olulisem ja suurem trend on kindlasti jätkusuutlikkus, jalajälg, taaskasutus ja ökoloogilisus – see on täna kõikide disainerite ja arhitektide esmaülesanne, millele enim rõhku pöörata.

3 tegevust, mida soovitan teha kvaliteetaja veetmiseks: Esiteks kohe loodusesse jooksma või jalutama! See on vähemalt minu jaoks parim viis, kuidas patareisid laadida ning rahu ja tasakaalu leida. Teiseks, ei ole midagi paremat kui mõnus kokkamine ja väike vein sõpradega. Armastan meeletult itaalia kööki ja sealset melu ning õhustikku, mis selle kõige juurde käib. Ning kolmandaks olen alati fännanud filme – kallima kõrvale diivanile kaissu ja mõnus film ekraanile.

Mind siiani enim kõnetanud interjöörid: Kuna olen ise suur minimalismi austaja, siis on mind alati kõnetanud ägedad tagasihoidlikud ja justkui tühjad ruumid, mis aga just vastupidiselt nii suurt tunnetust ja avarust täis on. Üks läbi aegade lemmikuid klassikuid on Mies Van der Rohe poolt loodud Farnsworth House, maja, millest väidetavalt sai alguse ka termin less is more.

Ja teisalt paelub mind väga vana ja uue miksimine. Et anda vanale uus hingamine, ägedas uue aja võtmes. Üks elav näide: La Fabrica Cement Factory Home by Ricardo Bofill.

Credit: Ricardo Bofill

Credit: Ricardo Bofill

Hoia silma peal Britta tegemistel Facebookis, Instagramis ja kodulehel.
Mõned Britta loodud ruumid: