Kodulehed, brändingud, illustratsioonid ja UI/UX disainid – pole graafilise disaini valdkonda, milles Liis Todesk poleks proovinud kätt. Auhinnatud disainistuudios Fraktal töötav loovik on pävinud tunnustust peamiselt oma läbimõeldud digilahenduste poolest. Nii on Liisil ette näidata nii kullakarvalisi, hõbedasi kui ka pronksjaid auhindu kodumaa kõige olulisematelt disainivaldkonna konkurssidelt, nii Eesti Disainiauhindadelt kui ka Kuldmunalt.
Kui Liis ei ole parasjagu disainimas uusi digilahendusi kodumaa kuumimatele start-up’idele ja ettevõtetele, võib ta leida Röstist või Kohviteegist raamatut lugemas ning nautimas kvaliteetset kohvi. Tutvu multidisaineriga vimkaga ankeedi vahendusel.
Nimi: Liis Todesk
Vanus: 28
Elukutse: Multidisainer. Veebid, UId, visuaalsed identiteedid, illustratsioonid ja kogu maailm, mis nende loovprotsesside ümber keerleb.
Värvikas lapsepõlvemälestus: Lapsepõlvekodu juures on tohutult kõrge kasepuu, mille alumisele oksale sai suuuuure kivi pealt ronida. Ja nii ma seal koos oksaga tuule käes kiikusingi, kuulates lehtede sahinat ja ümbritsevaid linde. Väga meditatiivne.
Iseloomuomadus, mida väärtustan: kohusetundlikkus, siirus.
Olen hea: vaikselt nokitseja.
Olen õnnelik, kui: Olen inspireeritud ja kontrollin olukorda. Igapäevane võit on ka, kui olen värskena ärganud ja sammun ilusa ilmaga tänaval hea muusika saatel. Või, kui näen ootamatult lemmikautot.
Kui mul oleksid supervõimed, siis oskaksin: ajaga manipuleerida.
Kui saaksin üleöö midagi muuta, siis: poleks eelarvamusi ja ükskõiksust.
Kui kohtaksin tulnukat, siis ütleksin talle: “Hei!” ja küsiks, kas ta on siin ka varem käinud.
Mulle meelde jäänud või oluline tsitaat: “Me siin lorem ipsumit ei kasuta!”
Minu kirjutatud lasteraamatu pealkiri oleks: “Pätu ja Pennu”.
3 tegevust, mida soovitan teha rasketel hetkedel: hinga. Võta aega oma lemmiktegevuse jaoks. Räägi usaldusväärse isikuga.
3 põhjust, miks armastan oma elukutset: disaineri loodu on suurema mõjuga kui tunnetatakse – seda ei saa päriselt mõõta. Disaineri oskusi (mitte ainult kujundamist, vaid ka analüüsivõimet ja loovmõtlemist) saab nii paljudes valdkondades ja kohtades rakendada. Iga projekt annab ajule tööd.
Minu jaoks iseloomustab head disaini: läbimõeldud terviklahendus eesmärgist ja sisust lähtuvast visuaalist ning copy’st, mis tekitab uudishimu.
Lemmik töö, mille olen loonud on: “Eesti otsib nurmenukke” oma mõju poolest. Häppeningi uus visuaalne stiil.
3 disainerit, kelle tegemistel soovitan hoida silma peal: kindlasti Disainiauhindade iga-aastased Noored Püssid, Pallase värske veri ja HellsJells ehk Kärt Koosapoeg.
Oled suur raamatute lugeja. Palun anna 3 lugemissoovitust selleks sügiseks:
Terry Pratchett, Neil Gaiman “Good Omens” (“Head ended”). Lõputult humoorikas ja särtsakalt kirjutatud lugu inglist ja deemonist, kes peavad loomuvastaselt käituma, et ära hoida neile kalliks saanud maailma hukk.
John le Carré “Little Drummer Girl” (“Väike trummitüdruk”). Kõrgtasemel spiooniromaan, kus põimuvad omavahel poliitiliselt ärev õhkkond, külmalt kalkuleerivate niiditõmbajate varjatud motivatsioonid ja iseäralik armastuslugu.
Frank Herbert “Dune” (“Düün”). Ulmekirjanduse kuldvara, mis keskendub erinevalt tavapärastele sama žanri teostele hoopis inimkonna poliitilise ja keskkonna olustikule ning religioonile tulevikumaailmas.
Mõned Liisi tehtud tööd:
Eestimaa Looduse Fondi kampaania “Eesti otsib nurmenukke”
Toggl’i kampaania “Design your perfect week”
Häppeningi brändingCVO bränding ja koduleht
Päisepilt: Renee Altrov