“A psychedelic jazz monster from stone cold Estonia”
– Frank Raines, Funk Night Recs

Muusikaline kameeleon Estrada Orchestra pandi kokku 2013. aasta lõpus, kavatsusega mängida kummalist rütmilist muusikat, segades erinevaid mõjutusi artistidelt nagu Bohannon, Sun Ra, Mulatu Astatke, Fela Kuti, Miles Davis ja Charles Mingus. Kollektiivi koosseisus on Volodja Brodsky klahvpillidel ja süntesaatoritel, Ilja Gussarov flöödil, Sasha Petrov tenorsaksofonil ja löökpillidel, Misha Panfilov basskitarril ja löökpillidel, Madis Katkosilt trummidel ning löökpillidel.

Bändiliikmete algne idee oli miksida funki avangardiga, lõbutseda, anda laive, salvestada album ning avaldada vinüül. Oma debüüdi tegi grupp 2015. aastal, kattes ise kulud ja kasutades Misha Panfilovi “tagasihoidlikke” produktsioonioskusi. Sellest ajast alates on Estrada Orchestra andnud välja 5 albumit erinevate plaadifirmade alt ja saavutanud populaarsust underground ringkondades üle terve maailma. “Meie grupp on pidevas arengus, nii et iga järgmine album on eelmisest märkimisväärselt erinev. Estrada Orchestra alustas disko-funk-afrobeat friikidena, teisel albumil mõtlesime välja jazz-funk palasid, peale seda liikusime avangardi ja modal jazzi. Neljandal albumil läksime süvitsi krautrockist inspireeritud rütmidesse. Uusimal albumil proovime kätt ambient-improviseerijatena,” kommenteeris Misha Panfilov.

Viieliikmeline avant-garde kollektiiv esitab oma loomingut 26. novembril Fotografiskas festivali Jõulujazz raames. Eesoleva kontserdi valguses avab helilooja ja bassist Misha Panfilov meile Estrada Orchestra valitud träkkide tagamaid:

“Skating With Badamas” (albumilt “Estrada Orchestra”, ise välja antud, 2015)
Väga iseloomulik teos grupi varajasemale perioodile. Müstiline meloodia inspireeritud idamaistest motiividest, korduv rütmiline muster, metsikud soolod ja apokalüptiline lõpp. Tõeline tantsuhitt!

“Envelope” (albumilt “Jazzbeatjäätis”, Stereophonk Records, 2017)
See pala oli tihti meie esinemiste avalooks ning koosneb mitmetest osadest, mis voolavad ühest teise. Albumil “Jazzbeatjäätis” hakkasime oma muusikasse põimima jazz-funki elemente, progerokki ja sihilikku psühhedeeliat. Lisaks esinesime sel ajal tihti ning saavutasime bändina tugeva koostöö. Selle tulemusena sai album välja antud Prantsusmaa plaadifirma alt. LP võeti publiku poolt eriti soojalt vastu. Viitame tihti naljaga pooleks sellele albumile kui meie kõige popimale teosele, kuigi kompositsiooniliste struktuuride ja soolode mõttes oli see üsna rauldav.

“Liberation” (albumilt “Vaba”, Funk Night Records, 2018)
See rida, nagu ka kogu album, demonstreerib oma täies hiilguses Estrada muusikalisi vempe ja soovi eksperimenteerida. Peale küllaltki edukat albumit toimus meil stuudios kolmetunnine sessioon, kus improviseerisime ning jämmisime kasutades spontaanseid märke ja žeste. Olles seda kolme mikrofoniga salvestanud, valisin sealt 40 minuti jagu materjali ja esitlesin seda, kui spirituaalse jazzi albumit. Nimi räägib enda eest. Mulle isiklikult meeldib selle albumi “basement lo-fi” kõla ning selle taasloomise võimatuse tõttu.

“Zucker Tanzclub” (albumilt “Zucker Tanzclub”, Funk Night Records, 2019)
Neljandal albumil on illustreeritud meie armastus ambientmuusika ja krautrocki vastu, eriti nimiloos. 16-minutiline helide, rütmide ja müra torm, kus jazz kohtub rokiga ja kantakse kuulaja unustustehõlma. See ei ole trummarite jaoks just lihtsaim lugu.

“Playground part 1” (albumilt “Playground”, Sulatron Records, 2021)
Meil ei olnud peaaegu aasta aega kontserte ega proove (2019-2020). Kõigil oli omaenda asjadega tegemist. Mina tegin stuudios erinevaid salvestusi ja mängisin Volodjaga Centre El Muusas. Sasha ja Madis olid omaenda projektidesse neelatud. Peale selle elab Ilya peamiselt Saksamaal ning tegeleb õpingutega ja muusika kirjutamisega teatri ning kino tarbeks.

Meie head tuttavad tantsijad ja moodsa tantsu õpetajad Sofia Kruusamägi ja Ganna Bogomol plaanisid korraldada oma workshoppi suures saalis Tallinna kesklinnas ning palusid meid osa võtma saatva muusikalise grupina. Meile anti täielik vabadus mängida ükskõik, mida soovisime. See oli suur saal,  ainult 10 inimest, grupp kaasaarvatud. Enne alustamist seadsin üles väikese helisalvestaja, võtsin üles kõik, mis juhtus, kaasaarvatud põranda krigisemine, tantsijate naermised, sosistused. Iimproviseerisime tunnikese või kaks ning tantsijad olid meie peamised dirigendid. Kogu elamus ning muusika kujunes väga müstiliseks ja intiimseks.

Estrada Orchestra esineb festivalil Jõulujazz 26. novembril kell 21:00 Fotografiskas.
Ürituse kohta leiab infot:
Jazzkaare kodulehel
Facebookis 

Piletid on saadaval Piletilevis. Hinnad alates 13.90 kuni 18.90 €.

Tutvu kogu Jõulujazzi programmiga siit:
https://jazzkaar.ee/programm/

Estrada Orchestra sotsiaalmeedias:
Facebookis
Instagramis

Kuula muusikat:

Soeta muusikat Bandcampist:
https://estradaorchestra.bandcamp.com/

Päisefoto: Vladislava Snurnikova