Umbes-täpselt kolm aastat tagasi pidasime ühe pikema vestluse dnb-d viljeleva duoga HeadRead nende toona ilmunud lühialbumist, muusikalisest käekäigust ja paljust muust. Kaks trummi ja bassi puristi, Roland Kaur ja Mikk Saar, on hoogsalt oma loometeekonda jätkanud, avardanud piire ja avaldanud uut biiti. Täna ongi vaatluse nende kaks värsket liquid-funk-i rütmides põksuvat ning aukartust äratava Ram Recordsi alt ilmunud rada “Ungru” ja “Simple Things”. Seda muidugi läbi autorite oma sõnade. Heida pilk kahe singli saamisloo telgitagustesse ja ahmi endasse sõõm kvaliteetset bassimuusikat!

“UNGRU”
“Ungruga” kaasneb üks eriskummaline lugu. Nagu nimigi viitab, on see seotud Ungru mõisa regiooniga Haapsalus, nimelt seal asuva Ungru loomemajaga. Enne pandeemiat oli võimalik sinna taotleda Eesti Esitajate Liidu stipendiumi, mis sisaldas loomemaja ruumide ja võimaluste kasutamist ühe nädala vältel. 2019. aasta sügisel me täpselt seda ka tegime.

Pikka aega olime me loonud rohkem sellist veidi tumedamat ja klassikalist või kohati isegi eksperimentaalset trummi ja bassi. Lääne-Eesti loodusest ja loomemaja muinasjutulisest sisustusest inspiratsiooni ammutades aga otsustasime proovida midagi uut. Kuna me ei olnud tõelist liquid funk-i varem teinud ja olustik seda just soosis, siis otsustasime minna seda teed. Lugu alustades mõistsime kiiresti, et meil see nii lihtsalt ei lähe ning peame kõvasti eeltööd tegema. 

Enne esimese noodi kirjutamist kuulasime kõvasti teismepõlve lemmikuid ja muid kuulsamaid liquid funki palasid. Oli ju vaja välja juurida, mis see saladus seal on. Kuna üheks põhielemendiks selles stiilis on just meloodilised ja kohati jazzilikud käigud, siis otsustasimegi loo kandvaks põhjaks otsida ühe lummava cinematic pad-i. Igatahes sellest ja teistest avastustest laetuna õnnestus meil see träkk pooleteise päevaga valmis kirjutada. See on üks õpetlikumaid lugusid kindlasti, mis me siiani teinud oleme.

Mõned kuud hiljem saatsime tavapäraselt “Ungru” koos teiste demodega laiali erinevatele plaadifirmadele. Nagu enamik muusikuid teavad, on see demode laiali saatmine alati suhteliselt loterii – viskad õnged vette, aga midagi ei ootama igaks juhuks ei hakka. Võib siis ette kujutada meie hämmingut, kui ühel hetkel kirjutati meile Ram Recordsist – maailma kõige kuulsamast trummi ja bassi plaadifirmast. Esiteks ei olnud meie arust see lugu üldse nende kapsa aeda ja teiseks… Ram Records! No ütleme, et ei pidanud kaua mõtlema. Lisa üllatuseks oli see, et nad tahtsid loo välja anda juba loetud kuude jooksul. Elektroonilises muusikas, eriti trummis ja bassis, on tavaliselt kohane, et lood seisavad plaadifirma riiulil vähemalt aasta enne kui välja tulevad.

Kuna loomemajal oli nii suur roll selle loo sündimisel, siis sai ka loo nimeks “Ungru”.

“SIMPLE THINGS”
Lugu “Simple Things” on kusjuures tugevalt seotud eelneva palaga. Peale seda, kui “Ungru” sai sign-itud, uurisid leibeli bossid, kas meil oleks veel midagi sarnase vaibiga. Neile hullult meeldis see saund. Aga nagu eelnevast jutust juba aru oli saada, siis see oli meie esimene korralik liquid funk-i träkk. Siiski, leibeli bossidele oli raske “ei” öelda ja ronisime uuesti stuudiosse. Seekord oli meil kindel plaan astuda sammu võrra kaugemale. Kui me eelmine kord saime pad-iga naela pihta, siis sellega ei saa enam alt minna. Kuulasime läbi terve hunniku vana filmimuusikat ja otsisime mida sämpeldada. Juhtuski siis ette ideaalne kandidaat Ilene Woods’i “So This Is Love (Cinderella’s Song)”. Lõikasime selle tükkideks, lisasime natuke häid ridu ja olemas.

Nüüd oli vaja midagi sinna juurde, mingit kirssi tordil. Tihti on nii, et uus lugu peab olema kasvõi natuke parem kui eelmine. Peale veidikest arutelu otsustasime, et sinna oleks vaja ajastutruud vokaali juurde. Ja kes oleks veel parem kui vana hea Ella Fitzgerald. Tema loost “Summertime” me loos kõlava “easy” leidsimegi. 

Kuna võrreldes “Ungruga” tuli selle loo valmimine mängleva kergusega, siis panimegi talle nimeks “Simple Things”. Okei, võibolla mitte mängleva kergusega, aga kuna suurem eeltöö oli tehtud “Ungru” loomise ajal, siis võttis selle produtseerimine vähem aega. Kui nüüd väga mööda ei pane, siis valmis see päevaga. Ja üllatus üllatus, leibeli bossid sign-isid selle Ram Recordsi tütarleibeli, Program Musicu alla.

Lõpetuseks ütleks veel ära, et kui me järgmisel korral Ungru loomemajja sattusime, siis valmis seal 2 uut lugu, mis mõlemad said eelmainitud plaadifirma alla! Nii, et mingi saladus on seal paigas peidus. Soovitame soojalt.

 

Kuula HeadRead loomingut SoundCloudist:

Külasta duo Bandcampi:

https://headread.bandcamp.com/

 

Päisefoto: Mark Slavin