Ligi aasta tagasi vestlesime Joel Remmeliga tema muusikalisest teekonnast Aasta Jazzmuusik 2020 auhinna võitmise ja sooloalbumi “Live at Taff Club” väljaandmise valguses. Nii poetas muusik meile vihjeid kiidetud Eesti Draamateatri lavastuse “Lehman Brothersi” kui ka Joel Remmel Trio 10. tegevusaastat tähistava albumi kohta. Täna, aasta pärast meie vestlust, andis Joel Remmel Trio välja meloodilise jazzalbumi “Kevad”, mille salvestamiseks on eeltööd tehtud viimased kümme aastat.

Kui 10 kevadet tagasi tegi Joel Remmel Trio oma lavadebüüdi festivalil Jazzkaar, siis juubeliaasta puhul tuuakse värske helilooming kuulajateni sümboolselt augustikuus toimuval jazzipeol. Album “Kevad” on kokkuvõttev järg kahele varasemalt ilmunud lühialbumile “Puhkus” ja “Sügis”. Kõik varasemad salvestused, kontserdid nii kodu- kui välismaal, õnnestunud ja ebaõnnestunud muusikalised katsetused on tänaseks vorminud just sellise ansambli, keda plaadil kuulda saab. Täna avabki Joel meile oma sõnadega oma erinevate projektide telgitaguseid.

Joel Remmel “Turning Towards The Light” (albumilt “Live at Taff Club”)
See pala pärineb 2019. aasta detsembris toimunud sünnipäeva-soolokontserdilt, mis sai hiljem ka vinüülplaadina avaldatud. Eriti tänases kontekstis vaadatuna oli tegu äärmiselt erilise õhtuga, kui Mustpeade maja Valges saalis oli suur hulk kalleid lähedasi ja kolleege koos ning mina mängisin neile klaverit. Tegu on väga vahetu salvestusega – plaadile läks vaid see, mis tol hetkel kohapeal sündis. Ka kohe loo alguses kõlav laksatus pole miskit muud kui kellegi käekoti kukkumine, mis saalis kenasti kajab.

Antud pala sündis tegelikult kodus ühel õhtupoolikul, kui improviseerisin värskelt saadud pianiino peal kerget õhtuvalssi. Pill inspireeris ja edasisel vormimisel sai pala enam-vähem selliseks, nagu ta albumil kõlab. Mustpeade maja Steinway klaver ja kohalik akustika lisasid veel nüansse, mis siis lõpptulemusena salvestatud sai. Seda pala kuulates meenub alati too detsembrikuu sünnipäevaõhtu, mis oli väga eriline!

 

Joel Remmel Trio “Lumekristall” (albumilt “Lumekristall”)
Joel Remmel Trio esimene album “Lumekristall” sai salvestatud 2011. aasta suvel ja esitletud 2012. Jazzkaare festivalil Merepaviljonis. Kogu album – nii lugude kirjutamine, salvestamine kui ka esitlemine – on erilisena meeles, kuna tegu oli enda muusika esmaesitlusega suuremale kuulajaskonnale.

Albumi nimilugu sai inspiratsiooni Gruusia mägedest, kus õnnestus mitmel korral lumelauaga sõitmas käia. Tegu oli mu esimeste reisidega mägedesse, mis jätsid kustumatu mulje. Lumised nõlvad, sillerdav päike, nauditav lumelauasõit – need kõik resoneeruvad “Lumekristalliga”.

Tagasi mõeldes oli põnev ka trioga esimesi katsetusi teha. Olin varemgi mõned lood kirjutanud, aga nende esitamine oli pigem väiksema kaliibriga ettevõtmine. Kontserdi ja salvestuse jaoks tuli palad ära lihvida, otsida neid kõlasid, mis ansambliga kõige paremini toimiks. Tol hetkel tundusid need valikud kõige õigemad ja veel tänagi neid lugusid kuulates täitsa mõistan, miks sellised lahendused sai valitud.

Joel Remmel Trio & Liisi Koikson “Käes on aeg” (täna ilmunud albumilt “Kevad”)
Värskelt ilmunud album “Kevad” on Joel Remmel Triol järjekorras juba viies. Eriliseks muudab albumi asjaolu, et päris mitmed sõbrad on ka kaasa tegemas ja lugude kirjutamise ja arranžeerimise osas oli seega oluliselt rohkem võimalusi. Ühtlasi oli parajaks väljakutseks laulutekstide loomine, mida on elus küll ette tulnud, aga küllalt minimaalses koguses. Teised teevad seda lihtsalt tunduvalt paremini.

“Käes on aeg” esimesed alged sündisid möödunud aasta suvehakul, kui jätkuvalt oli esinemiste mõttes vaiksem aeg ja pidi iseseisvalt nokitsema. Kuigi algselt oli materjal instrumentaalne, siis oli plaan seda lugu võimalusel just koos Liisiga teha. Et pala valmiskuju võtaks, läks päris pikalt aega. Võib isegi öelda, et pole ühtki lugu nii kaua treinud. Viimane lihv, ka teksti osas, sai antud alles jaanuari lõpus, kui stuudios materjali salvestasime. Kui instrumentaalse seade kirjutasin ise, siis tekst sündis koos Liisiga. Minu esialgsed mõtted said teksti edasi-tagasi põrgatades üha lauldavama ja loogilisema vormi.

Laulu sõnum räägib leppimise otsimisest. Tundub, et elu ja inimesed meie ümber on viimasel ajal üha vastandumas ja seda on kurb tõdeda. Arusaadavalt ongi ju tegu väga stressirohke ajaga. Kindlasti peavad kõik pooled vastu tulema, et leida see tasakaalupunkt, kus ühiskonnas kõik tunnevad, et neid väärtustatakse. Ma ei oma ka illusiooni, et üks laul nüüd kõik parandab, aga ehk kedagi siiski kõnetab ja väike samm on seegi.

Ei julge lubada, et hakkan nüüd aina laule kirjutama, põhifookus on jätkuvalt instrumentaalmuusikal, aga hea ja õpetlik kogemus oli kogu see pikk protsess kindlasti.

Album on tänasest kuulatav järgmistes kanalites: Spotify, Apple Music, Deezer ja Tidal
Albumi saad soetada Laseringist, Apollost, Rahva Raamatust.

Joel Remmel Trio astub üles augustikuusse lükkunud festivalil Jazzkaar 2021. Uuendatud festivali programm avaldatakse 20. mail.

Joel Remmel Trio. Foto: Sohvi Viik

Päisepilt: Sadu