Täna on vaatluse all hinnatud bassisti, kontrabassisti ja helilooja Peedu Kassi muusika – artist tutvustab oma sõnadega kolme muusikapala läbi värvikate eluliste seikade.
Kass on peamiselt tuntud just jazzmuusika austajatele, aga suurem avalikkus teab teda ka märgilistest koosseisudest nagu Miljardid, Erki Pärnoja: Efterglow ja Anna Kaneelina. Lisaks kuuleb tema muusikat ka sümfooniaorkestrite esituses. Peedu mänguoskust on võimalik nautida enam kui kolmekümnelt plaadilt ning teravam kõrv tabab autori helikeelt ka reklaamimuusikas. Peedu poolt valitud kolm lugu näitavadki artisti mitmekülgset ampluaad instrumentalisti-produtsendi-heliloojana.
Siiri Sisask “Sumeri naine”
Siiri Sisaski “Sumeri naine” on saanud oma loomealge Uku Masingu luuletusest, millele lõi Sisask hingematvalt ilusa muusika. Kui lugu jõudis bassist Peedu Kassi kõrvu, jõudis ta veendumusele, et see ei tohi jääda ainult helilooja noodivihikusse, vaid teose ilust peaks osa saama ka publik. “Siiri on inspireeriv looja ning imetlen tema oskust puudutada loominguga kuulaja kõige sügavamaid hingesoppe. Samuti on Siiri muusikaliselt väga viljakas, aga publikuni toob ta sellest ainult killukese. Kohe esimest korda “Sumeri naise” tsükli lugusid kuuldes, olin neist haaratud ja soovisin sealt midagi inimesteni tuua. See lugu on lihtsalt nii ilusalt valus, et haarab sind jäägitult,” lausus bassist ja loo “Sumeri naine” arranžeerija-produtsent Peedu Kass.
Selle pala vahetu ja habras mõtisklus kätkeb endas igatsust kadunud tsivilisatsiooni, õilsamate hingesügavuste ja ehedama elutunnetuse järele. See on unelm paremast, ilusamast, vahetumast inimeseks olemisest, deklareerides elu ilu ja valu, kriipivat mälestust nii olnust kui olevast, kaduvast ja igavikulisest. Ent samas andes lootust, et lõpuks leiame kõik hingerahu, sest elu liigub oma tsüklis. Peedu kutsus pala esitama Eesti parimad muusikud ja ka tema head sõbrad — Erki, Kristjani ja Ülo. “Mul on tohutult hea meel, et meiega on selle loo salvestanud just need muusikud — Erki Pärnoja kitarril, Ülo Krigul orelil ja Kristjan Kallas trummidel. Loo salvestasime 2019. aasta veebruaris Peeter Salmela stuudios ning nüüd tundus õige aeg tuua see publikuni. Vahel lihtsalt on vaja oodata seda õiget momenti — tänases keerulises olukorras mõjub see lugu mulle nagu lohutusena, loodan, et ka kuulajatele,” märkis Kass. “Sumeri naise” video lõi kunstnik Martin Randalu. Loo illustratsiooni autor on Helmi Arrak.
Marten Kuningas “Sügavad tunded”
Enne veel kui eksisteeris ansambel Miljardid sai sama muusikaline seltskond kätt proovida Marten Kuninga teise autorialbumiga “Praktiline mees”. “Proovides olid juba kõik lood selgeks lihvitud ning asusime siis neid suure hurraaga salvestama stuudioks kohandatud Käsmu rahvamajas. Ühel hetkel, aga ilmus Marten ja kostis “Hei, mul on üks vana lugu veel!”,” jutustab bassist. See oligi trummar Madis Zilmeriga kahasse kirjutatud “Sügavad tunded”, mille demo kuulamine lõi bändi pahviks. “Esiteks kui äge, teiseks kui keeruline! Kogusime siis natukene julgust ja hakkasime lugu kiiresti omandama, samal ajal kui helirežissöör Kaarel Tamra meie ümber mikrofone sättis. Pool päeva hiljem oligi lugu “purgis” ja hingasime suure kergendusega, et selle etüüdiga maha saime.“
“Eriti põnevaks läks muidugi siis, kui oli käes aeg seda pala esitada kontserdil. Probleem oli selles, et palas oli äärmiselt oluline klahvipartii, mida ei saanud ära jätta. Samas olid muusikute kõik vabad käed juba kasutuses. Kogusin siis julgust ja tulin välja julge ettepanekuga, et proovin siis mängida klahvpillil vasaku käega bassi taktimõõdus 11/8+9/8 ja samal ajal parema käega mängida vajalikku klahvipartiid. Kuna korraliku üldklaveri haridust ei ole ma saanud, siis osutus see suureks katsumuseks, mida suvi otsa harjutama pidin. Ilmselt see oligi minu esimene kord mängida nn “sündibassi”, ehk siis bassipartiid klahvpilliga, mida olen nüüd saanud ohtralt praktiseerida nii Miljardite kui ka Erki Pärnoja muusikat esitades,” muigab muusik. Kogu see tööprotsess oli oluline bändile üksteise tundmaõppimiseks ja selleks, et kaks aastat hiljem sünniks ansambel Miljardid — endiselt koosseisus Marten Kuningas, Raul Ojamaa, Kristjan Kallas ja Peedu Kass.
Peedu Kass Momentum “Valgast Volgaga”
Jazztrio Peedu Kass Momentum eestvedajana on 2016. aastal ilmunud album üks olulisemaid bassisti enda jaoks. See album oli kulminatsioon mitme aasta ühistööst ning on kogunud tunnustust nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt. Kvaliteedis ei tehtud mingisuguseid järelandmisi. Plaat salvesati Göteborgis, Nilento stuudios, kus igapäevaselt musitseerivad maailma absoluutsed tipud.
Üks albumi kõige meeleolukamaid palasid kannab nime “Valgast Volgaga”: “Selle pala esialgne motiiv sündis kunagi kentsakast olukorrast, kus olin minemas oma hea sõbra ja õpetaja Raul Söödi sünnipäevale. Tahtsin Raulile leida isikupärase kingituse kuid poelettidelt ei hakanud midagi silma. Lõpuks otsustasin, et kirjutan talle hoopis ühe miniatuuri. Kuna Raul on Valgast pärit, siis kujutasin ette, kuidas väike poiss esimest korda Volga tagaistmel pealinna sõitis. Hiljem sain muidugi teada, et Volgad olid sel ajal ainult riigiametnikel ja mafiosnikutel. Sellegipoolest kõnetas mind see sõnade mäng ning komponeeritud motiiv, mis paar aastat hiljem sai täiendust ja sobis hästi Kristjan Randalu klaverimängustiiliga,” jutustab Kass.
Peedu Kassi tegemistel hoia silma peal Facebookis.
Peedu Kass Momentum Spotifys:
Päisefoto: Martin Heinmets