Täna teeme sügava kummarduse ja avaldame austust läbi must-valge fotoseeria legendaarsele fotograafile, Peter Lindberghile (23.11.1944 – 3.09.2019). Meeleolu tabava fotoloo fookuses on näitlejanna Ingrid Margus, kelle jäädvustas SADU.

Pea kaks kuud tagasi lahkus elavate seast fotograaf Peter Lindbergh, kelle must-valged fotod kuulsustest on saavutanud ikoonilise staatuse. Lindberghi käekiri rääkis millestki palju suuremast kui ilu, staatuse või kuulsuse tabamisest. Ta püüdis seda miskit, mis tungib sügavamale kestast. Seda miskit, mis avab ja tabab sügavaid hingesoppe. Ta püüdis murda iluideaalide stereotüüpe tabades naturaalset ilu:

Kui fotograafide vastutus on luua või peegeldada naise kuvandit ühiskonnas, siis mina ütlen, et selle jaoks on tulevikus ainult üks võimalus – defineerida naist kui tugevat ning iseseisevat isiksust. See peaks olema fotograafide vastutus täna, et vabastada naine ja lõpuks igaüks nooruse terrori ja perfektsionismi käest.
– Peter Lindbergh

Paljud ei tea aga, et algselt Peter Brodbecki nime kandnud fotograaf alustas oma karjääri hoopis maalikunstnikuna. Berliini Kaunite Kunstide akadeemia õpingud päädisid 60ndatel aastatel hoopis fotograafia vastu kire avastamisega. Esimesed meeldejäävad fotokatsetused tegi kunstnik oma venna laste peal.

Lindberghi mõju moefotograafia vallas on olnud suur. Must-valged portreed, vähene töötlus ja inimliku realistlikkuse tabamine on mehe käekirja aluseks. Tema tööd tuntud modellidest ja näitlejatest on jõudnud moeajakirjade nagu Vogue, Vanity Fair, Harper’s BAZAAR jmt kaante vahele. Kate Moss, Naomi Campell, Sarah Jessica Parker, Nicole Kidman – need on vaid mõned nimed legendaarsetest naistest, keda mees on jäädvustanud. Fotograafi viimaseks tööks jäi septembrikuu Vogue, mille juures tehti koostööd Meghan Markle’iga.

Peter Lindbergh on mõjutanud moe- ja fototööstust. Sealjuures ka meie loovtiimi ja fotograafe, kes unistavad suurelt ja püüavad seista parema ühiskonna eest. “Austusavaldus Peter Lindberghile” on fotoseeria, mis sai teoks tänu fotograaf ja loovjuht Sadu-Triste Juurikase kompromissitule armastusele fotograafia ja Lindberghi tööde vastu. Realistlikkus, siirad emotsioonid ja “hetke tabamine” on märksõnadeks, millest lähtusime. Inimlikkus ja inimlikud tunded pakuvad selles seerias emotsionaalset värvipaletti. Oleme ju kõik vahel tormised, vahel mõtlikud, vahel tõsised, vahel rõõmsameelsed. Oleme piisavad. Just sellisena nagu oleme.

Aitäh Ingrid Margusele avamast hinge fotosilmale.

Häppening:
Loovidee / fotograaf: SADU
Stilistika: Kristin Liias
MUA by Liisa Tooming (Ilustuudio Mimoos)
Assistent: Greta Virves