26.-28. augustil 2021 toimub Viinistu Kunstimuuseumis esmakordselt rahvusvaheline konverents Biotoopia, mida köidab elusolendite vastastikune mõju ja infovahetus ning intellekti ilmingud looduskooslustes.

Tagasihüpe 1995. aasta Berliini kevadesse – käimas on esimene ÜRO kliimapaneel, teemadeks peamiselt uhiuue paneeli protseduurireeglid, kuid vaikselt tõstab osalejates pead ka murelik arusaam, et riikide panused ja kohustused kliimamuutuse lahendamisel pole adekvaatsed. Mõned kuud hiljem avab Tallinna lumises talves uksed Sirje Helme, Eha Komissarovi ja Ando Keskküla kureeritud Sorose Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse näitus “Biotoopia. Bioloogia. Tehnoloogia. Utoopia.” Selle kataloogi sissejuhatuses on lause “Humanistlik kultuuritraditsioon ning muutuva keskkonna uued tingimused ja eluvormid ei pruugi olla võrdsed partnerid uue kujuneva reaalsuse arhitektuuris.” Need kaks sündmust ja nende tõdemused, – panuste adekvaatsus ja muutuva keskkonna uued tingimused – on mõttelised alguspunktid ka rahvusvahelisele konverentsile Biotoopia.

Biotoopiat köidab elusolendite vastastikune mõju ja infovahetus ning intellekti ilmingud looduskooslustes, kuid teeb valvsaks inimese jõuetu reaktsioon elurikkuse hoidmisel tervel planeedil. Antropotseenisajandite jooksul on inimesed sekkunud looduse iseregulatsiooni ja käivitanud arenguid, mis võivad saatuslikuks saada kogu biosfäärile. Nüüd siin 21. sajandi hakul püüame pidurdada halbu stsenaariumeid ja sõnastada looduse ja inimese uut tüüpi suhteid. Sellistele muutustele hoo andmiseks otsib Biotoopia värskeid koostöövorme kunstide, teaduse ja biosfääri vahel, et valmistada pinda uute mõttemustrite tärkamiseks.

Konverentsi Biotoopia välisesinejad on bioloog Monica Gagliano, filosoof Timothy Morton, kultuuriteoreetik Ewa Domanska, kunstnik Timur Si-Qin, bioloog ja kirjanik Andreas Weber. Lisaks ettekannetele ja vestluspaneelidele Eesti teadlaste ja kunstnikega on konverentsil ka Biotoopia teemadest lähtuv kunsti- ja muusikaprogramm ning kõikidele osalejatele avatud töötoad. Kogu Biotoopia programmi kuraator on Peeter Laurits.

Biotoopia on hübriidkonverents – selle füüsilise kohaolekuga sündmus leiab aset Viinistu Kunstimuuseumis, kuid osaleda saab ka online-keskkonnas Worksup. Konverents järgib Eesti Vabariigi valitsuse poolt kehtestatud nõudeid avalike ürituste läbiviimisel ning tagab kõikide külaliste turvalisuse ja heaolu. Konverentsile saab osta pileti Biotoopia kodulehel, kus on kuni 30. aprillini müügil ka piiratud kogus varajase ärkaja sooduspääsmeid.

Biotoopiat korraldab Estonian Anthropocene Center MTÜ. Projekt on loodud viieaastase perspektiiviga. See hõlmab endas lisaks iga-aastasele konverentsile ka uue rahvusvahelise teadlaste ja kunstnike digitaalse võrgustiku väljaarendamist ning unikaalse bioloogia õppeprogrammi loomist keskkooliõpilastele. Konverentsi peasponsor on Click & Grow. Sponsor Ecosh Life. Partner Viinistu Kunstisadam Viinistul, Kuusalu vallas.

Programmiga tutvu Biotoopia kodulehel.