Mis juhtub, kui võtta erinevate elualade loomeinimesed ja paluda neil oma tava-töö raamidest välja astuda ning panna ennast proovile sootuks teises võtmes? Sedasi läks mitmete Eesti kunstnike, disainerite, fotograafide, graafikute ja sisearhitektidega, kes osalesid „250 uut Eesti vaibadisaini“ kollektsiooni loomises. See põnev projekt sai alguse juba mõni aeg tagasi. Nimelt, kollektsiooni esmaesitlus oli juba 2017. aasta septembri lõpus Tallinna Disainifestivalil. Praegu on sellest parajalt aega möödas ning hea võimalus teha väike ülevaade sellest, kuidas on kollektsioonil läinud, mida on sellest õpitud ja kuidas on plaan edasi minna. Lisaks valisime kollektsioonist mõned tööd, mis eriliselt silma jäid.

Taustast, projekti algatajaks on Tekero põrandakatete salong, Aivi Valliste eestvedamisel.

Idee  sündis puhtalt vajadusest – eesti inimeste janust kodumaise vaibadisaini järele.

Kollektsooni loomisel osalenud inimesed tulid kokku üleskutse alusel ja on ka esindatud tulemust kokkuvõtvas mustriraamatus „250 uut Eesti vaibadisaini”. Eriliseks teeb ettevõtmise see, et kaasa löönud tegijatest on osad ka varasemalt vaipade disainimisega kokku puutunud, mõned aga üldse mitte.

Võtsime ühendust projekti eestvedaja Aivi Vallistega ning palusime rääkida kollektisooni tagamaadest ning vajalikkusest lähemalt.

“Me oleme Eesti turul vaipu pakkunud juba aastaid, põhiliselt ühiskondlike interjööride jaoks, aga ka kodudele. Olime palju aega ja energiat kulutanud välismaiste disainerite kollektsioonide promomisele, kuid ikka ja jälle põrkasime teema otsa, et disainid ei sobinud meie interjööridesse. See on selline kummaline kultuuri ja ajalooga kaasas käiv tunnetus, et kui koju vaibadisaini valitakse, siis lükatakse võõrad värvid ja mustrid kõrvale. Kallis Hispaania disain võib olla küll tunnustatud ja imehea, kuid on mingid disainielemendid ja toonide kombinatsioonid, mis tunduvad meie inimesele võõrad. Samuti näiteks ilusad Nepali, Pakistani ja Afganistani käsitöövaibad – ka need tulevad meile nii erinevast kultuuriruumist, et ülejäänud interjööriga ei pruugi sellised vaibad alati sobida. Huvitav on see, et ka Skandinaavia disainerite vaibadisainid ei müünud hästi – need on tihti üli minimalistlikud ja liiga monotoonsed –  eestlane armastab palju värvilisemat ja julgemat disaini,”
tõdes Aivi ning pööras tähelepanu kodumaise tarbija maitseeelistustele.

On äärmiselt hea meel, et eesti inimesed ise, oma soovidega, on nõudluse tekitanud ning hoiavad kodumaal loodud tarbedisaini au sees, eelistades teadlikult siin kujustatud ja toodetud vaipu. Kuid kes on need inimesed, kes meil selles valdkonnas teed rajavad?

Aivi avas kodumaise vaibadisaini telgitaguseid: “Eestis on professionaalseid vaibadisainereid vähe. On mõned, kes töötavad kohalike vaibatootjate juures ja on hulk väga häid tekstiilikunstnikke, kes teevad vaid näitusetöid. Põrandavaipadest autoritöödena on minu silmis konkurentsitult kõige tugevam tegija meie grand-old-man tekstiilikunstnik Peeter Kuutma. Vaatamata oma kaheksakümnele eluaastale on tema puhul tegemist tohutult vitaalse inimesega, kes annab kevadel meiega välja oma uue autorivaipade kollektsiooni. Tema töödes on just Eesti interjööride jaoks sobivat värvitunnetust, vajalikku geomeetrilist disaini ning kaasaegset elegantset joont.”

Kollektsiooni tulemust vaadates võib kinnitada, et häid ning huvitavaid ideid leidus palju ning kontseptsioonid said üsna erinevad. Kunst ja disain käsikäes. Seega peaks sealt igaüks enda interjöörile ja silmale sobiliku vaiba leidma. Valminud disainid on paindlikud – vaipade tonaalsust, suurust ning materjali käsitlust on võimalik koostöös disaineriga kohandada vastavalt vajadustele.

Kuna kollektsioonid on väljas olnud juba veidi vähem, kui kaks head aastat, siis on ka tarbijate lemmikud ära kaardistatud. Aivi Valliste jagas informatsiooni, et  peale esimest müügiaastat väljakujunenud lemmikuteks on näiteks Andro Kööbi vaibaseeria “Pintslitõmbed” ja noore disaineri Jorven Viiliku moodsad vaibad. Ajaloolistesse interjööridesse eelistavad inimesed Aita Teigari vaibaseeriat “1910”. Valliste selgitas, et just sellist ajaloolise hõnguga seeriat oli meie turule hädasti vaja, sest sajandi alguses loodud arhitektuuri sobivaid vaibamustreid oli seni väga raske leida. Maailmas toimuv toetab seda, et Eesti asjade üle tuntakse uhkust ja kasutatakse-kantakse Eesti disainerite tooteid väga hea meelega.

Sukeldusime sellesse kaasahaaravasse vaibamaailma ning valisime välja ka omad lemmikud:

1. Andro Kööp „Time“ – graafilise joonega õrn, minimalistlik, kuid samas jõuline disain. Kui on soov veidi pehmema tulemuse järele, saab värvitoonid valida heledamad ja ning omavahel vähem kontrastsed.

2. Andro Kööp „Pintslitõmbed“ – põneva kontseptsiooniga vaip, mis lööb „värvilaiguna“ särama ka kõige monokroomsema ja tagasihoidlikuma interjööri lisades sellele „miski“.

3. Heino Prunsvelt „Hello from Tallinn“ – humoorikas ja trendikas kollektsioon, mille keskmes on Tallinna vanalinn oma tänavate ning ikooniliste objektidega.

4. Jorven Viilik „YY“ – julged geomeetrilised vormid, mis on segatud mahedate toonide kombinatsioonidega, sekka mõned lõbusamad värvisähvatused.

5. Aita Teigar „KuuSik“ – selgelt ajaloolisest arhitektuurist inspireeritud esindusliku maiguga mitmekülgne kollektsioon.

 

6. Rita Assor „Tiled Arrow“ – kargelt põhjamaise ja selge disainiga vaip.

Eesti vaibadisaini maastik sai tänu „250 uut Eesti vaibadisaini“ projektile kõvasti särtsu juurde ning eesti inimesed on need imelised vaibad ka hästi vastu võtnud. Kuna tooteid leidub peale kodude ka avaliku- ning erasektori ettevõtete põrandatel, on ehk lootust, et meie disain põrandalaudu ka Eestist väljaspool katma hakkab. Edasise osas annab Aivi Valliste lootust, et uued disainerid on juba töölainel ning värsked ideed realiseerumas. Nimelt on varsti oodata eelnimetatud tekstiilikunstniku Peeter Kuutma kollektsiooni ja kohe-kohe tuleb välja Elmet Treieri vaibakollektsioon. Jääme ootama!

Artikli autor: Gerly Vaikre