Taaskord peab kiitma Sveta Baari programmijuhte, kes ei pelga väljaspool raame mõelda ning tuua Eesti kuulajateni säravaid ja laiemale publikule avastamata teemante. Sel laupäeval, 24. novembril, leiab Telliskivi Loomelinnaku vahetus läheduses maiuspala eksperimentaalse soul’i, gospel-muusika ja hip-hop’ilike rütmide austajatele. Seda kõike elektroonilisemas võtmes. Külla tuleb Californias resideeruv laulja, produtsent, mõtleja ja artist LeCiel, kelle seni avaldatud looming on väga kõneainerikas ja kelle kohta palju materjale ei leidu.

Autor on kirjutanud soundtrack’i filmile “The Ladies Almanack” ja avaldanud ühe kauamängiva. LeCiel’i album pealkirjaga “Dawn Of A Woman” ilmus 2017. aastal. Kõik lood on tema kirjutatud, komponeeritud, lindistatud ja produtseeritud. 13-träkine album seikleb instrumentaalide poolest elektroonilistel ning afroameerika saundi maastikel, pigem neo soul’ile omastel helilainetel. Tähelepanuväärne on tummine ja süngem lähenemine, kuhu on aeg-ajalt sisse pikitud õrnemaid ja lihtsamaid noote. Oma essentsilt on tegu justkui amatsoonilikuma versiooniga Akua Naru’st ja Erykah Badu’st, kuhu hulka on lisatud elektroonilisele muusikale omast ambient’i ja eksperimentaalsuse komponente. Ja päris palju feminismi.

Kui mõne artisti puhul ei ole eriti oluline, millist sõnumit või lüürikat ta edastab, siis LeCiel tundub olevat poeet, kelle väljaütlemistel on suurem tagamõte. Kui albumi south-flava instrumentaaliga avalugu “Dawn Of A Woman” tundub olevat kriitika patriarhaatlikule religioonile ning omamoodi ood naiste iseseisvusele, siis träkk “Phoenix” on atmosfääriliku biidi saatel sissepoole vaatav eneselahkamine armastuse teemadel. Mõneti saabki albumi läbivaks teemaks armastus – et armastus saab olla erinevates vormides, vastassugude ja samasooliste vahel. Mõte on pigem armastuse puhtuses ja energiates, mida me omavahel jagame ja endast välja saadame.

Lugu “God In Eye” on veidi teisest ooperist – eksitava ja natuke liialdatud kitarriliku intro ning üleliigsete magusate akordidega, on see samal ajal kõlalt maskuliinne. Loo sõnum ei pruugi olla paljudele meeltmööda just oma radikaalsuselt: materdades agressiivset meeste ülemvõimu, preach’ides naiste jumalalähedusest just läbi universumi tajumise ja armastuse kultiveerimise. Lüürikaliselt võtab LeCiel’i looming ka koguni new-age’iliku esoteerilise kuju, näiteks palas “Children Of the Sun”.

Album “Dawn Of A Woman” on konstrueeritud isiklikele mõtetele ja oma tõe levitamisele. See ei ole lõbus muusikaformaat, pigem poeetiline eneseväljendus hirmudest ning igatsusest. Keskne narratiiv on enese avamine “ebatraditsioonilisele” ja naisenergia kummardamine. Nõustute te artisti tekstidega või mitte, albumi helirännak on võimas ja esitaja on eriline. Huvitav sulam modernse ühiskonna identiteedi küsimustest, uutest tõekspidamistest ja soul’i ajatusest elektroonilises võtmes.

LeCiel’i täispikk album on kuulatav ja soetatav siit:
https://leciel1.bandcamp.com/album/dawn-of-a-woman 

Kontserdi kava:
19:00 avatakse uksed.
20.00 astub lavale soojendusesineja Yasmyn. Ta on kodumaine esitaja, kelle looming hõljub alternatiivse r&b ja modernse soul’i piirimail ning kes manab oma lüürika tihti ka trap’ilikele biitidele. Mikstuur magusast naiselikkusest ja toorest jõust.
21.00 esineb kaasaegne soul’i amatsoon LeCiel.

Pileti hind 5€.

Lisainfot ürituse kohta leiab Facebookist:
https://www.facebook.com/events/200650880834753/