Täna tutvustame erirubriigis “ERKI Moeshow Ankeet” järgmist finalisti. Eesti Kunstiakadeemia tudeng Andreas Kübar on üks Very Hard Store asutajatest, töötanud viimased kaks aastat disainerina cool-faktorist pakatavas Ellen Richardis, teadmisi kogunud Taanis Design School of Koldingus ja praktiseerinud Henrik Vibskovi moemajas. Vähem teada fakt on aga see, et lisaks moedisainile kuuluvad Andrease oskuste arsenali trummi- ning kossumäng.

Kui küsisin Andreaselt, et mida saame ERKI Moeshowl näha, avas disainer oma ebatavalise lähenemise tagamaid: “Minu kollektsioonis puuduvad rõivad ning mood jõuab kliendini tekstina. Esiteks seepärast, et kirjasõnalise meediumiga mood ei soovi/näe vaeva tegeleda, teisalt et pakkuda moekogemust, mida ise igatasen ja milles ennast ära tunnen. Kollektsioon on kriitiline, humoorikas ja mänguline vaade Eesti moele. Lugeda saab Eesti moest kui sokkidest, telgist, plätudest, tagurpidi pükstest, kaelakeest, voodist ja vaibast. Südamesse võtta ei tasu, meelde jätta ning tegutsema hakata aga kindlasti.
Erkil saab minu kollektsiooni osta oma algupärasel kujul ehk raamatuna. Teos Telk on Eesti keeles, hind 20eurot (minult ette tellides 15€).” Lisaks innovaatilisele lähenemisele korraldab loovik ka Eesti moeruumi arutelu eesmärgiga astuda esimesi samme Eesti moeruumi parandamise suunas. Põhilised murekohad: tööpuudus, puudulik ühine eesmärk, moeharidus, klientide teadlikus, noorte võimalused, riiklikud toetused moele kui kultuurivaldkonnale.

Intrigeeriv? Tutvu lähemalt!

Nimi: Andreas Kübar

Vanus: 04.07.1997

Elukutse: Disainer, Eesti Kunstiakadeemia, Moedisain BA.

Olen hea: paljude komadega lausete moodustamises. Oskan väga hästi orienteeruda suvalistes linnades ja koordineerida oma jalgu ja käsi liikuma kummalistes rütmides.

Olen õnnelik, kui: pole väsinud ja vaim on värske. Kui minu lähedastel läheb hästi ning ükski mure ei takista edasiliikumist.

Iseloomuomadus, mida väärtustan: võimet tajuda biiti ja oskust võtta elu rahulikult

Moepisikuga nakatusin: Keskkoolis otsustasin kampsuneid jalas kandma hakata, ilmselt sealt kraeaugust too pisik sisse ronis.

Kui saaksin üleöö midagi muuta, siis…: Saangi! Eilsest ööst alates on Eestis võimalik moeloojana ära elada ning kõikidele BA lõpetajatele tuleb hulgaliselt häid erialaseid pakkumisi. Moelooja elukutse pole enam haldjatolm, vaid väga füüsiline kaissuhaaratav tolmune haldjas.

Minu lemmik moelooja läbi aegade on: Onu Bella, MC Lord ja Iggy Pop on oma loominguga mind kõige rohkem unistama ja mõtlema suunanud. Onu Bella karakter on super tabav. MC Lordi sõnad jäävad kummitama, Iggy Pop oma nime ja olekuga teitab tunde kuidas hästi suur maailm tõmbub väikeseks herneks ja mahub mulle taskusse. Nimekaid moedisainereid ei ole endale kunagi eeskujuks seadnud, kuna nendega peaks ennemini vastanduma. Veidi provokatiivne mõte ja kindlasti mitte 100% tõsi (winkwink).

Moedisaini puhul hindan kõige rohkem: otsekohesust ja ausaid vastuseid küsimustele miks-kellele-mida.

ERKI Moeshowl osalemine tähendab mulle: võimalust enda loomingut erialainimestega jagada ning veeta üks tore töine päev väljaspool enda iganädalast elurütmi.

Kui peaksin iseloomustama oma ERKI Moeshow 2021 kollektsiooni ühe sloganiga, siis oleks see: “Android on sitt, aga Andreas on ok, Eesti uus moenokia on kinnise sabaga lahtine nokk!”

Minu ERKI Moeshow 2021 kollektsioon räägib: Eesti moest. Kuna kodumaise moeruumiga tuleks ühiselt tegeleda ning ükski valdkond ei arene kui puuduvad eesmärgid ja ühtekuuluvustunne.

Kui looksin oma moebrändi, siis selle käekiri oleks: Minu moebrändi käekiri oleks moe pakkumine ilma füüsilise tooteta, tekstid, helid, olukorrad ja see kõik ainult 99.- euro eest!

3 põhjust, miks armastan oma elukutset: armastan oma elukutset kuna peale praktilise väärtuse luua riideid, on moel ka kirjeldamatu cool juures. Moelooja elukutse on küllaltki vaba ja vahetu, ükski päev pole päris selline nagu oli eile. Kohtub palju uute inimestega ning vastupidiselt näiteks arsti elukutsega, peab moelooja ainult reegleid rikkuma.

ERKI Mosehowle soovitan tulla, sest: ”no veits ikka põnev ju”

Erirubriik “ERKI Moeshow Ankeet” tutvustab legendaarse moedemmi selleaastaseid finaliste. 34. korda toimuv ERKI Moeshow toimub 28. augustil Patarei Merekindluses. Piletid tulevad Piletilevisse müüki juuli alguses.