Esmakordselt toimuva rulafilmifestivali Tallinn VX Weekend raames esitletakse kahte Eesti rulatajate poolt värskelt valminud klippi “Ou, lähme streeti!” ning “Motherfuckin’ Berlin”. 

Kahepäevase minifestivali avab täna, 12. novembril kell 21 kinos Sõprus Meelis Ermi loodud ligi 40-minutiline klipp „Ou, lähme streeti,“ kus lööb lisaks Ermile endale kaasa terve plejaad kodumaiseid rulatippe. Materjali koguti 2021. aasta suvel ning tegemist on Ermi debüütfilmiga. Ermi sõnul saigi seekordne film loodud seetõttu, et talle endale meeldib filmindus ja videote töötlemine. „Lisaks loodan, et saan selle klipiga anda oma panuse pikemate rulafilmide loomise kombe taaselustamiseks,“ rääkis Erm ning lisas, et tal on hea meel, et filmis on kasutatud lisaks Eesti rulatajatele ka ainult kodumaist muusikat.

Teise filmi taga seisab viimastel aastatel Eesti kõige produktiivsemaks rulafilmide loojaks kujunenud Siim Sild. Seekordne projekt sündis koos ettevõttega VLND Burger, kelle initsiatiivil ning abil saadeti neljaliikmeline seltskond Berliini filmima. Kuus ja pool minutit pikk rulareisiklipp kannab nime „Motherfuckin’ Berlin“ ning on omalaadne videopäevik nädal kestnud reisist, näidates lisaks rulasõidule ka kohalikku olustikku ning reisimuljeid. Film linastub 13. novembril kell 21 restoranis Põhjala Tap Room.

Kinos Sõprus ning restoranis Põhjala Tap Room toimuva filmifestivali korraldaja Kris Süldi sõnul sündis ürituse idee juhuslikult, kui mõlemad linastuvad filmid sisuliselt samaaegselt valmis said ning presenteerimisvõimalust otsides ühisosa leidsid. Rulafilm kui žanr on maailmas väga levinud ning olnud alasiseselt oskuste näitamise kohaks ja mõõdupuuks. Kris Süldi sõnul on Eestis rulatamise filmijaid ja filmiks loojaid vähe, sest suurem osa harrastajatest tegelevad rulatamisega hobikorras. Kuna filmi loomine on aja- ja ning ressursimahukas ettevõtmine, napib ka neid, kes asja ette võtaksid „Loodetavasti võimaldab filmide näitamine laiemale publikule tuua kodumaisele rulamaastikule juurde ka just filmimisest ja monteerimisest huvitunud rulafänne,“ avas Süld.

Tallinn VX Weekendil oma filmi „Motherfuckin’ Berlin“ esitlev Siim Sild toob välja, et digiajastul on ära unustatud võime esitlemisega oodata ning materjali koguda, et seda seejärel korraga – filmi kujul – näidata. Lisaks arvas Sild, et korraliku teose loomine on kallis ning tihti jääb puudu lihtsalt ka vahenditest, et videotehnikat ja kulumaterjale (nt. kassetid) soetada. Kahjuks napib ka ettevõtteid ja toetajaid, kes panustada sooviksid. „Ettevõtetele meeldib rulatamise populaarsuse arvelt käivet teha, aga rulatamisesse tagasi investeerida eriti ei taheta,“ nentis ligi kaks kümnendit rulatanud ning täna veebipõhist rulaklikki Kaifuun Network haldav Siim.

Festivali nimi Tallinn VX Weekend on austusavaldus rulamaailmas asendamatuks kujunenud kassetile salvestavale videokaamerate seeriale Sony VX, mille mudeleid 1000, 2000 ja 2100 kasutatakse rulatamises alates 1995. aastast selle kasutusmugavuse ning videopildi esteetika pärast. Ka mõlemad näitamisele tulevad filmid on talletatud just Sony VX seeria kaameratega.

Festival on tasuta.

 

Link festivali Facebooki sündmuseni:
https://fb.me/e/20ecxAAzy

Lisainfo:
Kris Süld
krissyld@gmail.com

 

Fotod:
Kristo Õismets