Mis teile meenub, kui öelda tikud ja Viljandi? Õigus, Viljandi tikutopsimees, kes on inspireerinud lisaks muusikavaldkonnale ka disainimaastiku noort uustulijat – Laura Saksi. Laura on noor, joviaalne ja tahtmist täis disainer, keda mäletan kooliajast osava rätsepakäe ning põnevate ideede poolest. Sel kevadel tuli noor naine turule oma esimese tootekollektsiooniga Tikusaks, mille fookuses on just see sama etnohõnguline Viljandi mehike. Alustuseks said inspireeritud nii kikilipsud, pusad kui ka sokid.
Ühel sügiseselt kuldsel päeval kohtusime Lauraga Kuressaare kitsastel tänavatel ning lahkasime põgusalt tema maailma, loomemõtteid ning edasiseid tulevikuplaane. Tutvuge lähemalt!

Alustame algusest, alustame Sinust. Kes on Laura Saks, kes oled Sa inimesena?

Olen noor tugeva iseloomuga tüdruk, kes on oma elu rajanud loovatele tegevustele. Minu jaoks on oluline puudutada inimesi oma loominguga.

Olen hariduselt nii rätsep, stilist kui ka kokk, seega looming on seotud kõigi nendega. Minu kohta võib vast öelda hunt kriimsilm üheksa ametiga. Rõivadisain on seejuures kõigist tegemistest kõige südamelähedasem.

laura_saks7-toon

 

Mis Sind inspireerib? 

Soov luua midagi erilist ja isikupärast inspireeribki mind.

Inspiratsiooni tuleb nii minevikust, ümbritsevast olevikust kui ka tulevikust. Tahan inimestele oma disainiga pakkuda emotsiooni.

Kooliajal olid teada moehuviline ja Su loomingut sai korduvalt moelaval näha. Kuidas leidsid tee disainerloominguni?
Moehuvi on olnud juba tõesti kooliajast. Esimese kollektsiooni tegin 2007 aastal, mil olin veel põhikooliõpilne ning nende aastate jooksul on kogunenud mitmeid komplekte, millega olen osalenud erinevatel koolinoorte fashionshow’del.

Kas kujutasid ette, et omad juba nii noores eas oma tootebrändi?
Kindlasti ei kujutanud ma veel eelmisel aastalgi seda ette, aga kõige alus oli idee, mis toimis.

Sul on kaks suunda, autorinime alt kuvad rõivadisaini ja Tikusaksa alt lood etniliste sugemetega disainkikilipse. Räägi neist palun lähemalt!
Autorinime alt teen rõivaid, millel ei ole hetkel kindlat suunda. Selle alt saan väljendada erinevaid ideid ja mõttevälgatusi.
Tikusaksa puhul on vastupidiselt kindel suund teha etnilise suunitlusega mugavaid ja isikupäraseid tooteid, mida esindavad disainkikilipsud, -pusad ja -sokid.

Lähme kohe Tikusaksa juurde. Kuidas tuli Sul idee Viljandi tikutopsimehikesega tooteid hakata tegema?

Mind inspireeris tol hetkel minevik, nostalgia – tikumehe taassünd kui ka emotsioon midagi uuesti kasutusele võtta.

Tikusaks on väga rahvusliku suunitlusega. Kas Su kohta võiks öelda patrioot?
Ei ütleks, et oleksin just patrioot. Pigem tahtsin luua inimestele taasavastamisrõõmu.

Kellele on Tikusaksa tooted mõeldud?
Tikusaks on mõeldud inimesele, kes mäletab Viljandi tikutopsimehikest. Mõnel kliendil on antud tikutopsiga oma isiklik seos, näiteks mõni on süütanud oma esimese sigareti temaga või on tulihingeline tikutooside koguja.
Hetkeseisuga on kliendiks enamjaolt meesterahvas, kes tahab olla silmapaistev. Kuid tuleb ka ette naisterahvaid, kes soovivad endale mõnusat puuvillast pusa või näha ertit šikk välja kikilipsuga.

tikusaks67Tikusaksa tooteliin on ühtpidi hästi suure potentsiaali ja nostalgilise väärtusega. Teistpidi seab ühe graafilise figuuri kasutamine suured piirangud. Kuidas on su edasised plaanid Tikusaksaga?
Tõesti ühe graafilise figuuri kasutamine loob mingil moel piiranguid, kuid selle nostalgiline väärtus loob uusi võimalusi. Samuti ei ütle nimi “Tikusaks” ka seda, et kasutusele võiks jääda vaid ühe tikutopsi kujutis. Tikusaks elab kindlasti veel edasi ja tõenäoliselt võib varsti näha midagi uut ka tootevalikus.

Räägime autorinimelisest loomingust. Kas saame üks päev näha SAKS DESIGN’ i alt rõivakollektsioone?
Arvan, et kindlasti tuleb see päev, millal saan enda nime alt luua mõningad rõivakollektsioonid. Mõtteid on päris palju, hetkel lasen loomingul omasoodu lennata.

Praegu olen veel otsingurännakul, kus olen leidmas oma käekirja ja suunda. Tikusaks on osake sellest.

Mida soovitaksid teistele noortele, kes on leidmas oma teed ja tahaksid alustada isikliku ettevõtmisega?
Kõigil, kellel on soov midagi ise teha, olgu järjepidevad. Tehke oma asja ja tehke seda korralikult. Algus on väga raske, ka minul on hetkel raske, kuid ma ei jäta jonni. Kes ei riski, see šampust ei joo. Tuleb tööd ja vaeva näha et tuleks tulemus. Võtta tuleb asja loominguliselt ja kirega.

Kelle tegemisi jälgid?
Noorest peale olen suure aupaklikkusega jälgind Piret Pupparti loomingut.
(Siit ka vihje järgmisele intervjuule.)

Päeva lõpuks tahan teha teha enda asja ja olla võimalikult originaalne oma tegemistes.

Lõpetuseks, kui sa poleks oma sõrme andnud disainile ja Tikusaksale, siis kus Sa praegu hoopis oleksid ja mida teeksid?
Hetkel on seda raske ennustada, kuna lapsepõlvest saati olen tegelenud kreatiivsete tegevustega. Tõenäoliselt oleksin siiski loomevaldkonnas. Lisaks disainile on mu teine südamelähedane valdkond kokakunst, mis on samuti väga loominguline.

Disainer: Laura Saks (Tikusaks)

Häppeningi tiim:
Intervjuu/fotograaf/stilistika: Kaisa Tooming
MUA by Liisa Tooming
Soeng: Hair by Kerttu Salujärv (Ilustuudio Mimoos)
Stilistika assistent: Kristin Liias

Riided: ZARA
Jalanõud: Shoeshoplaura-saks_1laura-saks9NB! Fotode autoriõigused kuuluvad väljaandele Häppening. Häppening lubab kasutada fotosid AINULT juhul, kui meid informeeritakse ja terve tiimi referentsid märgitakse nähtavalt. Piltide kasutamiseks palun kontakteeruda: toomingkaisa@gmail.com.