On suvi, aasta on 2018. Meid on ootamas ees lugematul arvul põnevaid, omanäolisi ja vapustavate esinejatega festivale. Ehk isegi nii palju, et vahel tundub informatsioon hoomamatu. Keda kuulama minna ja millal? Kuidas meelt lahutada ja mis neil festivalidel siis täpsemalt aset leiab? Sel puhul on silm peal festivalil I Land Sound.

Koostasime taskuteatmiku selle suve ühest mõnusamast linnast-välja-festivalist, mis randub juba teist aastat Saaremaa Illiku laiul.

Millal ja kus?
12-15 juuli 2018. Saaremaal, Orissaares, Illiku laiul – tegemist on muinasjutulise mereäärse rannaga, kus festivalist välisel ajal läbi aasta tegutseb klubi nimega Piidivabrik. Täpsem asukoht on väikesel mini-poolsaarel, mida ümbritseb rahustav meri, piirideta taevavõlv ja tuulest viidud kõrkjad. Laadige telefonid, krabage polaroidid või võtke oma fotoaparaadid kaasa, tegemist on niivõrd miljööväärtusliku alaga, kus valgus on terve päev ja öö täpselt õige ning iga hetk on jäädvustamist väärt.

Miks?
I Land Sound kuulub festivalide alamkategooriasse elamusfestival. See on loodud, et pakkuda külastajatele täisväärtuslikku ja võimalikult looduslähedast kogemust, ühendada inimesi läbi muusika, kunsti ja loodussõbralike väärtuste. Loodud kummarduseks Eesti suve ees, et kõik saaksid siira, õige ja pretensioonitu kogemuse sellest, mida meie kõigi lemmik-aastaajal siin riigis pakkuda on. Kasvõi üheks nädalavahetuseks.

Mis?
Läbi kolme öö ja nelja päeva on elamusfestivali tubli tiim hoolikalt täitnud programmi erinevate tegevuste, inimeste, artistide ja loojatega, et täita iga meel ja maitse. Töötubadest loenguteni, kinolinastustest etendusteni. Kunst, tuleskulptuurid, installatsioonid, jooga ja saun. Ja otseloomulikult meri, muusika, muusika ja veelkord muusika. Kokku 8 lava, 29 koosseisu ja üle 100 kodumaise DJ. Lisaks muusikale ja muule põnevale on kolmel festivalipäeval käimas ka juba mainitud loengusari ehk vestlused põnevate inimestega nagu Sven Grünberg, Ingrid Peek, Tuul Sepp, Aro Velmet, Anne Türnpu ja Valle-Sten Maiste. Igale päevale on loodud oma teema, milleks on “I”, “Land” ja “Sound”.

Lisategevused muusika kõrvale on jaotatud loominguliselt nelja kategooriasse. KÄSILOOM ehk käsitöö, tarbekunst ja praktilised anded. HELILOOM ehk muusikalised töötoad, pillide tutvustamine ja tegevused läbi heli. SISELOOM ehk liigutamine, jooga ja sisemine rahu. MÄNGULOOM ehk ekstreemsemad ja füüsilisemad töötoad, üldine fun ja kehaline kasvatus. Lisaks on igal päeval mitu erinevat kinolinastust koostöös kino Sõprusega.

Teie ees on ajajooneline kokkuvõtte meiepoolsetest muusika-, töötubade- ja (filmi)kunstisoovitustest:

Neljapäev, 12.07

11:00 – 18:00 KOOLIMAJA / KÄSILOOM
Käsitöö ürdisiirupite ja koduveinide tasting, mis leiab aset “koolimajas”. Töötoas saab maitsta kümneid erinevaid veine ja ürdisiirupeid. Osalemine on eelregistreerimisega. Kes ees, see mees! Ehk on veel vabu kohti? Piiluge kindlasti osaluse saadavust ka teistel festivali päevadel.

18:00 – 04:00 TERRASS / MUUSIKA
Terrassi laval saab kuulda ööklubi-liikumise LEKKER valikut suitsusest house’i ja techno paremikust. Berliini vaib sumedas Eesti suves.

18:00 – 04:00 CHILLALA / MUUSIKA
Chillala vallutab esimesel õhtul kohalik Saaremaa lemmikklubi UIM. Aeglased ja voolavad rahulikud biidid läbi päeva, õhtu ja öö.

19:00 – 04:00 KAI / MUUSIKA
Meie lemmikul, Kai laval on esitamisel R2 raadiosaade ja pikaajaline peosari ÖÖTÖÖ ehk DJ’d TSR, Kaspar Leivo ja Jaan Jaago. Põnevat muusikat vanakooli hip-hop’ist modernse elektroonikani.

21:00 – 06:00 PIIDIVABRIK / MUUSIKA
Piidivabriku klubiruumides kütavad saali kuumaks Tartu oma müstiline SÜNK, underground house’i, techno ja elektroga. Sobilik sügavama elektroonilise muusika fännidele.

Reede, 13.07

10:00 KINOLINASTUS / FILM
Näidatakse filmi “Lõputu poeesia”. Režissöör Alejandro Jodorowsky. “Visuaalselt ja sisult paeluv film põimib mälestusi mõjusamatest eluhetkedest filosoofilise reflektsiooniga, kus vana Jodorowsky ekraanil noorele endale elu õpetab. Ehkki tegemist on tema varasema loominguga võrreldes emotsionaalsema, ja nagu nii mõnigi kriitik on osutanud, üllatavalt vaatajasõbraliku filmiga, ei puudu siitki Jodorowskyle omane sümbolism ja sürrealism.” – filmisemiootik Katre Pärn.

12:00 – 14:00 METSALAVA / HELILOOM
Metsalaval viib läbi parmupillile keskendunud töötoa meie oma Eesti parmupillihull Meisterjaan. Kelle teise juhendamisel veel parmupilli õppida, kui mitte tema? Jaan Tätte juunior viib festivalikülastajad teise dimensiooni.  

12:00 – 14:00 CHILLALA / KÄSILOOM
Chillalal tutvustab Projekt “Kodu” taaskasutatavatest materjalidest päikesepaneele. Töötoa fookuses on loodussäästlik elu, isetehtud päikesepaneelid ja kogu nende know-how, kuidas maailma hoida. Austame sääraseid vaateid ning soovitame minna väärtuslikke teadmisi ammutama.

12:00 – 16:00 TÖÖTUBADE ALA / KÄSILOOM / MÄNGULOOM
Nelja tegusa tunni sisse mahutab Töötubade ala palju praktilist ja loovat: djembe trummide töötuba Ian Mikael Kirss poolt pakub mõnusta muusiklaist eneseväljendust; Bret Baasi juhitud õppetuba teemal “taaskasutatavatest materjalidest ehted” võib anda uue suhtumise ja sihi materjalikasutuses; King of Cuddles unenäopüüdjad pakuvad lihtsat silmailu ning näputööd, Ronimisministeeriumi slackline uuteks kehalisteks väljakutseteks.

13:00 KINOLINASTUS / FILM
Näidatakse filmi “Pidu”. Režissöör Sally Potter, Suurbritannia, 2017. Kaspar Viilup kirjutab: “”Pidu” mõjub (üli)humoorika kommentaarina Briti klassiühiskonnale ja selle absurdsusele, näidates, et sa võid olla kui tahes äge hüperfeminist või finantsmaailma staar, mingil hetkel saab elu sind ikka kätte.” Film, mille tegevustik toimub kitsas ruumis, kuid hoiab oskuslikult filmilikkust, muutumata teatrilavastuseks. Kõlab huvitavalt.

14:00 – 16:00 VESTLUSRING
Vestlusring teemal “I” ehk mina/inimene. Kas oodata on filosoofilisi mõttevahetusi Id, ego ja superego tasanditest? Räägitakse inimeseks olemisest vaimses-esoteerilises mõttes? Praktillises? Või tegu on hoopis teaduslikust sõnavõtust evolutsiooniteooriast? Oleme põnevil.  

15:00 – 20:00 TERRASS / MUUSIKA
Terrassi laval toimub liikumine HELIND: džässi, maailmamuusikat, pehmet rütmi, veidi ehk peidetumaid vanu Eesti pärleid. Sügavalt maitsekas ja chill liikumine.

15:00 – 00:00 KAI / MUUSIKA
ESTONIAN FUNK EMBASSY ehk Eesti funk’i suur-liikumine ja esindus, meie oma funk’i suursaatkond tantsutab festivalilisi Kai laval. Lausa terve päeva ja õhtupooliku, kuni hilisõhtuni välja.

16:00 – 22:00 CHILLALA / MUUSIKA
Chillalal mängib EUFOONIA – pehmekõlaline ja hingega elektrooniline muusika. Kuuetunnine hüpnoos.

18:00 – 22:00 GALERII / MUUSIKA
Galerii saalis leiab aset üritusesari Play. Mängitakse suvist house-muusikat ja pehmet tehno‘t. Muide, tegu on muusikamaastikul uue elektroonilise muusika sarjaga, palume mitte ajada segamini lausa ajaloolises klubi-baaris Balou kujunendu hip-hop sarjaga PLAY!. 

20:00 – 04:00 TERRASS / MUUSIKA
HAIGLA PIDU oma täies hiilguses! Tallinna rulapoisid kütavad peo, rütmi- ja tantsumuusikat omas maitsekalt obskuurses võtmes läbi öö. 

20:00 – 04:00 METSALAVA / MUUSIKA
Metsalaval toimub VÄLK: kui oled käinud paari aasta jooksul mõnel eriti erilisel ja kreisilt korraldatud peol, kus upud palmidesse, maitsekasse kitši ja kuuma muusikasse, siis tead küll, kellest jutt.

21:00 – 06:00 PIIDIVABRIK / MUUSIKA
Piidivabriku klubiruumides teada tuntud TJUUN IN: peaaegu 20 aastat tegutsenud trummi ja bassi juhtiv gild Eestis. Eestvedajateks dnb suurkujud Qba, L.Eazy ja To-Sha. Kindla peale serveeritakse atmosfäärilist liquid’it ja ka rajumat trummi-bassi andmist.

00:00 – 04:00 KAI / MUUSIKA
Maagilisel Kai laval on rahvast tantsutamas TIKS. Kergemuusika/musta muusika/kvaliteetmuusika peosari, mis sai kunagi alguse baarist nimega Hoov, kerge tiksuna. Tänaseks vallutanud tantsuplatse ja naiste südameid juba 6 aastat. Eelmisel aastal olid Sander Möldri ja Peeter Ehala I Land Soundi set’id magusad ja kaasahaaravad. Ootused on suured!

Laupäev, 14.07

10:00 KINOLINASTUS / FILM
Näidatakse filmi “Mao embus”. Režissöör Ciro Guerra, Kolumbia, 2015. “Mao embus” on eksootiline rännak Kolumbia Amazonasse. Visuaalselt hüpnotiseeriv lugu inimesest, loodusest ja kolonialismi hävitavast jõust. Seikluslugu tuletab meelde, et võimsa looduse rüpes iidsest põliskultuurist võrsunud indiaanlase ja valge mehe üksteisemõistmise vahel haigutab laastav kuristik. Geniaalne film, mida vaadata looduskaunis kohas.

12:00 – 14:00 TÖÖTUBADE ALA / SISELOOM
K
eha tunnetamine ja enese piirjoonte teadvustamine Siret Teris juhendamisel. Hea viis alustamaks uut päeva – joogaga. Võtke kaasa joogapüksid!

12:00 – 18:00 TÖÖTUBADE ALA / KÄSILOOM / MÄNGULOOM
Heidi Hanso kukesupp Pajuvärava moodi ja Andrus & Juhan kalapuhastuse A&O. Kasulik ja eluks vajalik! Soovitame osa võtta, eriti linnainimestel.

14:00 – 16:00 VESTLUS
Laupäevase vestlusringi teemaks on “Land” ehk loodus ja keskkond. Kuidas saaksime keskkonnaga paremini ümberkäia? Kuidas elada loodusega harmoonias ja mõista ökoloogilise jalajälje vähendamise tähtsust? Loodame, et puudutatud saavad väga olulised teemad ning inimesed lahkuvad I Land’ilt uute mõtete ja veendumustega. 

17:00 – 04:00 CHILLALA / MUUSIKA
I-FI Soundsystem viib sume-bassisele rännakule ka kõige kapriissema helitehnika huvilise. Chillalal kohtuvad loodus ja bassimuusika. 

21:00 – 07:00 GALERII / MUUSIKA
Kas tead salapärast lokaali Tallinnas, mis on avatud õhtust keskpäevani järjest?! Galerii saali vallutab terveks ööks ja hommikuks just nimelt klubi UPS. Väsimatutele külastajatele.

00:00 – 04:00 KAI / MUUSIKA
Ihkad tantsumaratoni järele? Kai laval valib muusikat kodumaa juhtiv disko-liikumine DISCO TALLINN

Pühapäev, 15. juuli

12:00 – 14:00 TÖÖTUBADE ALA / SISELOOM
Oled festivalitamisest väsinud? Tõmba jalga joogapüksid ja mine aktiivse vinyasa flow jooga tundi. Ave Reimanni juhendamisel saad osa joogast, kus fookus on pooside korrektsel sooritamisel, kehatunnetuse parendamisel ning hingamise ja liikumise sünkroniseerimisel. Kõik, mida tarvis peale suuri pidustusi, et normaalsesse ellu sukelduda.

12:00 KINOLINASTUS / FILM
Näidatakse filmi 
“Teispool lootust”. Režissöör Aki Kaurismäki, Soome, 2017. “Nukker komöödia „Teispool lootust“ on sadamalinnade triloogia teine film, milles Kaurismäki vaatleb elu ja ühiskonda väikese inimese tasandilt, nagu ikka. Ei langeta ta poliitilisi otsuseid ega mõista kohut religioonide üle, vaid teeb ligimeste hüvanguks seda, mida ise oskab ja armastab,”- kirjutab Mart Rummo.

14:00 – 16:00 VESTLUS
Pühapäevase vestlusringi teemaks on ”Sound” ehk muusika ja helid. Ideaalne viis lõpetamaks 2018. aasta I Land Sound festivali – rääkides muusikast. Jõust, mis on võimeline muutma maailma. Just muusika on kogu festivali üheks kokku sidunud ja inimesed kohale toonud.

Foto: Kaspar Viilup

Läbi kogu tegevuse, muusika ja olengu kaunistavad maagilist Illiku laidu erinevad kunstiteosed. Iga lava ja kunstiline detail on erinevate loovgruppide mõeldud, loodud ja ehitatud, et anda festivalile omanäoline ja eriline iseloom.

Loodame, et saad unustamatu kogemuse, emotsiooni ja mälestuse võrra rikkamaks. Loodame, et avastad enda jaoks palju uut muusikat, kunsti ja andeid. Ja loodame, et meie teejuht juhib Sind võimalikult paljude eriliste ja ägedate tegevuste, pidude, inimeste ja olenguteni.

Terviklik festivaliprogramm on saadaval I Land Sound’i kodulehel.

Festivali päevapiletid ja passid saadaval Ticketeris.
Päevapilet €35.
Festivalipass €67.
Pass koos telkimisalaga €77.

Head festivalitamist, festivaligurmaan!

Artikkel: Girti Suun ja Sandra Leushina