GoGo Penguin on Suurbritanniast, Manchesterist pärit trio, kes segab džässi elektroonilise muusikaga. Bänd esineb Eestis 21. aprillil Vabal Laval. Kollektiivi kuuluvad pianist Chris Illingworth, kontrabassist Nick Blacka ja trummar Rob Turner. Liikmed on varasemalt mänginud ka mitmetes teistes bändides, kuid mitte üheskoos. Pärast aastaid kestnud sõprust otsustati proovida koos musitseerimist. Üllatuslikult toimis koostöö ideaalselt ja nii jäädigi kokku. Tulemuseks žanrite piire hajutav maastikulise kõlaga kooslus.

Kollektiiv alustas loomingu komposeerimist praegusest erinevas koosseisus teistsuguse eesmärgiga. Tollal oli tegu lihtsalt vaba aega sisustava projektiga. 2012. aastal avaldati album “Fanfares”, mida saatis edu ning mille tagajärjel saadi aru, kuhu suunas liikuda soovitakse. “Fanfares” on vaieldamatult silmatorkav kauamängiv oma ebatraditsionaalse elektroonika+klaveridžässi suuna tõttu. Seepärast ka ideaalseks teerajajaks keerulisel muusikamaastikul. Albumit kirjeldab koherentsus, kus kõik kolm pilli on võrdväärselt positsioneeritud ja kannavad edasi pulbitsevat energiat. Autorid on nimetanud oma eeskujuks näiteks geniaalset elektroonilise muusika produtsenti Aphex Twin. Mõjutusi on tunda ka nende loomingus, kus veidike kaootiline džäss kulmineerub luupivaks elektrooniliselt kaasahaaravaks muusikaks.

Bändi teine stuudioalbum nägi ilmavalgust 2014. aastal ning sellele anti pealkiri “V2.0”. Kauamängiv on  justkui uueks alguseks: kollektiivis vahetus bassist. Kui varasemalt kuulus ansamblisse Grant Russell, siis nüüd liitus Nick Blacka. Album nomineeriti ka auväärsetele Mercury auhindadele. LP’ga kaasnes muutus pundi eesmärkides. Hakati sihtima kõrgemale ning kaugemale.

That’s kind of why we called is V2.0; it was a bit like starting from scratch. It was almost like a new band in a way. I joined, we started writing, within three months we had recorded it, and it just kind of took off after that point. If you change 1/3 of a trio, it’s inevitably going to be different, isn’t it? We all had similar interests and we all wanted the same thing when I joined.
– Nicka Blacka (Student Newspaper: 2016)  

LP “V2.0” on ülesehituselt vaheldusrikas ja pakub mõtteainest kõigest kolme instrumendiga keerulise helipildi loomise üle. Uus bassimees on toonud kollektiivi rohkem break-beat’ilikkust. Albumisse on sisse põimitud kiire tempo. Võrreldes varasema loominguga veelgi rohkem kaootilisust ning gruuvivat rütmi. Näiteks lugu “Garden Dog Barbecue” meenutab pigem trummile ja bassile omast tempot ja intensiivsust, mida on tõenäolisem šanss kuulda kusagil techhouse klubis kui laivina kontserdilaval. Siiski on Gogo Penguin nii erinevad žanrid oskuslikult kokku sobitanud ning laiv-muusikana lavale toonud.

Bändi värskeim kauamängiv pealkirjaga “Man Made Object” anti välja 2016. aastal. LP on kolmest kõige elektroonilisema loomuga. Paljud träkid on saanud alguse pianisti Chris’i katsetustest Abelton ja Logic programmidega (Pitchfork: 2016). Valdavat osa albumist iseloomustab maastikulise ja orgaanilise kõla kokkupõrge masinlikkusega. GoGo Penguin on läbi instrumentaali loonud väga tugevat sõnumit edasi kandvat heli, kus kuulaja rändab mööda oma fantaasia poolt konstrueeritud ruumis ning ei vaja selleks vokaali juhendamist. Nende loomingus oleks vokaal ausalt öeldes ka üleliigne. Läbi albumi on tunda intensiivset tehislikku kulminatsiooni, kust ei puudu ka meditatiivsed puhkepausid näiteks “Surrender To Mountain” näol.

“That title – Man Made Object – is partly inspired by my fascination with ideas of robotics, transhumanism and human augmentation. We’re recreating electronic music on acoustic instruments. It’s like a man-made object that has become humanised and it seemed like a good album title, one that also means something different to each of us, and hopefully to each listener.”
– Chris Illingworth (Whats On Live: 2016)

GoGo poolt viimane väljaantud singel “All Res” võtab kokku kõik eelpool mainitu. Träkk on kahe maailma sümbioos. Ühelt poolt traditsiooniline ja orgaaniline džäss-klaver, teiselt poolt kulmineeruv elektrooniline rütmika. Kahe maailma kokkupõrge kannab edasi üsna tugevat energeetilist plahvatust, mis üsna järsku ka katkeb. Jättes enda järel magusa tühjuse ja tahtmise replay nuppu vajutada.

Bändi geniaalne žanrite piiride hajutamine tekitab uutmoodi helielamust. GoGo Penguin on ideaalne kooslus näiteks noorte kuulajate jaoks, kes võib-olla ei ole leidnud džässis võlu ning pidanud seda vanamoeliseks stiiliks. Kahtlemata on tegu suurepärase muusikaga ka vanemale kuulajaskonnale, pakkudes naudingut džässist ja avastamisrõõmu elektroonilise muusika sügavusest. Kollektiivi looming hõlmab endas hämarat klubikultuuri, biidimuusikat ja klassikalist klaveri helikeelt. Soovitame minna kuulama.

Mehi saate näha ja kuulda Jazzkaar 2017 raames:
Kuupäev: 21. aprill
Asukoht: Vaba Lava, Tallinn
Piletid: €25-30 Piletilevist
Lisainfo leiad: Facebookist

Tehke kõrvadele ja hingele pai!