Kas tead seda tunnet, kui süda valutab emakese Maa pärast, Sul on tunne, et olukord on muutumas aina hullemaks ja midagi peab selles pildis muutuma? Just sedalaadi olukorras otsustasid Grete Riim ja Mihkel Tamm, et enam ei piisa vaid teadlikest otsustest, vaid peab tegutsema planeedi heaolu nimel. Nii otsustasid noored saastavale plastikkõrrele luua alternatiivse biolaguneva lahenduse pilliroost joogikõrre näol – alguse sai Pillirookõrs.
Rohelise maailmavaatega kaasmõtlejad rõõmustasid. Ei möödunud kaua aega brändi sünnist, kui kõrred ringlesid juba erinevatel festivalidel ning septembris nopiti Eesti Disainiauhindadelt Elumuutva tootedisaini auhind. Inspireerituna sellest võimsast teekonnast otsustasime piiluda loo telgitagustesse ning vestsime juttu Pillirookõrre loojate, Grete ja Mihkliga.
Grete ja Mihkel, alustame algusest. Millest tekkis idee hakata tootma pilliroost joogikõrsi?
MIHKEL: Minu jaoks sai Pillirookõrs alguse juba ammu enne seda, kui lõpuks reaalse tooteni jõudsime. Tootsin üritusi tehes liialt palju ühekordseid asju – valutasin südant, kuid käitusin vastupidiselt. Ühekordselt sai kasutatud tuhandeid kaelakaarte, kilomeetreid punaseid vaipu, õhupalle, konfetti jne. Rohelise mõtlemisega on ikka nii, et kui klõps ära käib, siis hakkad märkama neid asju, mis on mitmetes kohtades halvasti. Hakkasime ennast rohkem kõigega kurssi viima – dokumentaale vaatama, lugema ja toimuvat jälgima ning siis tuli Aasia reis, mis pani kõige suurema põntsu nähtu tõttu. Seejärel sündiski Pillirookõrs.
GRETE: Mina olin kuidagi ripakil oma asjadega. Ei leidnud päris hästi enda kohta. Olen küll turundustaustaga, kuid mingi hetk tundus vale inimestele kaupa pähe määrida. Eriti veel selliste toodete, mida neil tegelikult väga vaja ei ole. Ehk otsisin kohta, kus äri oleks eetiline ja tehtud loodusega kooskõlas. Pillirookõrs tuli meie ellu väga äkki ja väga suure hooga.
Idee kasvas välja bambuskõrtest, kuid nende importimine jätaks suure jalajälje. Algselt tundus ise tootma hakkamine liiga keeruline, kuid nii Mihkli isa kui ka minu ema istutasid meile selle mõtte pähe ning sealt see enam minema ei pääsenud. Kuu aega peale mõtte istutamist, oli esimene kõrs valmis.
Miks tundsite, et Pillirookõrre loomine on vajalik?
GRETE: Viimane õlekõrs…
MIHKEL: …ja sellest viimasest õlekõrrest millegi reaalse valmis tegemine.
Viimane õlekõrs kõlab dramaatiliselt, ent nii õigelt. Milleks üldse roheline mõtteviis?
GRETE: Ühel päeval tammusin õhtul kodus ringi korrutasin, et kas 7 põlvkonna pärast on meil siin hea elada. See oli mõte, mida kuulsin ühe ETV keskkonnakuu raames jooksnud dokumentaali alguses, kus rääkis Katrin Pärgmäe terveilm.ee-st. See mõte jäi kummitama.
Sain aru, et tegelikult ei piisa ainult rohelisest mõtteviisist, tegutsema peab.
MIHKEL: Mind hirmutab mõte, et meil on juba palju varem märksa kehvem siin elada kui 7 põlvkonna pärast, kui me midagi ette ei võta. Meie põlvkonnal on võimalus parandada teadmatusest tehtud otsuste tagajärgi, mis nüüd kogu maailma mõjutavad. Mulle tundub, et meie põlvkond hoolib millise maakera me endist maha jätame. Ma loodan, et me ka hoolime sellest, mida teeb meie tegevus loodusele ja kuidas ta selle tulemusena käitub.
Ehk teisisõnu, kas usute, et üks inimene võib maailma muuta?
MIHKEL: Eks meil kõigil on oma maailm ja oma maailma suudab igaüks muuta igal juhul! Kui oma maailm on muudetud, siis saab meie maakera aitama hakata.
Suurest pildist peendetailidesse, kuidas näeb välja ühe kõrre loomislugu?
GRETE: Ma arvan, et järgnev video annab väga toredalt edasi ühe kõrre loomisloo.
Tänaseks on vaatepilt küll natuke edasi arenenud, kuid augusti alguses sai veel kõrre loomislugu alguse nii.
Kaua läheb aega ühe Pillirookõrre valmimiseks?
MIHKEL: Aastaid. Kuid nagu videost näha, siis koosneb ühe kõrre tootmisahel vägagi mitmest eri liigutusest. Ajaga küll suudame tootmist veidi täiustada, kuid meie jaoks jääb siiski see töö paljuski käsitööks ja liigutusi kipub aina juurde tulema.
Maailmas on mitmeid sarnaseid tootenäiteid. Mille poolest erineb Pillirookõrs teistest omalaadsetest?
MIHKEL:
Leian, et igasugune alternatiiv ühekordse plastiku kasutuseks on väärt ettevõtmine. Loodan, et selliste alternatiivide esiletõus paneb inimesed aina enam tähelepanu pöörama nendele ühekordsetele esemetele, mis nende teele satuvad.
Pillirookõrre puhul sümpatiseerib aga eriti see, et me teeme justkui mitte miskist midagi. Midagi, mis on nii lihtsalt ilus ja mida endale kätte võttes ei saa inimesed arugi, et tegemist on pillirooga.
Vormist telgitagustesse. Lisaks tööalasele suhtele olete eraelus paar. Kuidas selline dünaamika töötab?
GRETE: Nii toredalt esitatud küsimus. Ma arvan, et kuna me oleme eelkõige paar ja seejärel alles töökaaslased, siis on see hästi võimalik. Muidugi see vajab veidi veel harjumist, kuid kui võtad ka aega teineteisele ja saad kõigest rahulikult rääkida, siis on see hoopis suurepärane võimalus midagi väga võimast ära teha.
Minu jaoks on Mihkel mu suurim motivaator, nõustaja, sõber, julgustaja ja rahustaja, ilma kelleta ma sellist teekonda küll ei oleks julgenud ette võtta.
MIHKEL: Grete üks tingimus koos äri tegema hakata oli, et me ei tohi äri pärast tülitseda ja see kõik peab meile lõbus olema. Ja see on siiani olnud nauditav teekond – üheskoos millegi tegemine, mis päriselt ka huvitab, on üks suurepärane tunne. Motivatsioon, end igapäevaselt Gretele tõestada, paneb mind kõige enam liigutama. Grete on ennast hakanud muidugi teisest küljest näitama. Ja seda ainult kõige paremas mõttes.
Kõlab väga inspireeriva ja teineteist täiendava koostööna. Millised olid alustades teie jaoks suurimad valukohad?
GRETE: Ma tunnen, et suurimad valukohad on alles ees, kuna praegu on kõik veel väga alguses. Peame natuke atra seadma. Meil on tänaseks tekkinud meeskond, keda koolitada ja ühtseks tiimiks sulatada, nuputame kuidas tootmist kiiremaks, mugavamaks ja sujuvamaks saada, ühtlasi unistame Pillirookõrre tootmishoonest. Palju põnevat ja palju esmakordset on toimumas. Hetkel jääb küll 24 tunnist päevas väheks.
Ja rõõmustavad osad?
GRETE: Kindlasti rõõmustab meid väga positiivne tagasiside. Seda on tõesti armas vaadata, et meil on mõned Pillirookõrre fännid ja palju inimesi, kes tahavad meie tegemistele kaasa aidata. Jätkusuutlikkus kõnetab inimesi ja see ongi kõige rõõmustavam.
MIHKEL: Mul nii hea meel, et me selles Gretega koos oleme. See on kõige rõõmustavam igal juhul.
Kuidas rakendate rohelist mõtteviisi oma elu muudes aspektides?
MIHKEL:
Me hoidume kasutamast ühekordseid asju, kui esemetest loobume, siis suuname need järgmisele ringile.
Me sorteerime prügi, ei võta tasuta näidiseid. Käime poes oma kotiga ja kilekotte ei kasuta. Enamjaolt käin maalt liinibussiga tööl.
GRETE: Aina rohkem liigub meie mõttemaailm ka minimalismi suunas. Soovime, et meil oleks kodus ainult asjad, mida päriselt kasutame ja niisama asju ostmas ei käi.
Kindlasti on suured muutused toimumas ka mu riidekapis. Selles leidub aina enam taaskasutatud kauneid rõivaid ja vähem kiirmoe brändide tooteid. Moe tarbimisharjumused on kindlasti väga palju muutunud.
Millised oleksid teie 6 loodussõbralikku soovitust, mida võiksid inimesed oma igapäevaelus jälgida?
Need lihtsad tegevused:
- Kui näed maas prügi, siis korja see ära ja viska prügikasti;
- Poes käies ära paki oma asju kilekotti (ära lase ka pakkida);
- Hoolitse oma asjade eest nii, et need kestaksid;
- Sorteeri oma prügi vähemalt nii palju, et viskad toiduained eraldi;
- Taaskasuta või anna taaskasutusse;
- Ütle ei ühekordsele plastikule ja loobu kõrrest. Kui aga soovid ikka kõrt, siis osta endale isiklik Pillirookõrs;
Võitsite sellel aastal Eesti Disainiauhindadel elumuutva disaini kategooria, palju õnne. Kirjeldage seda hetke, kui teid välja hõigati, millised tunded teid valdasid?
GRETE: Mihkel küll teadis, et me midagi võidame, kuna keegi suutis selle kogemata välja rääkida. Kuid ta hoidis väga hästi saladust. Ma ei teagi, mis sellel hetkel tema sees võis toimuda, aga eks ma ikka natuke lootsin, et Pillirookõrs ära märgitakse.
Parima elukeskkondliku toote disaini kategoorias jagati auhind välja esimesena ja olin tegelikult pettunud, et meid isegi ära ei mainitud. Saime ju ikkagi rahva lemmikuks ja mingi märke oleks võind ehk saada. Seda, et me aga Elumuutva Disainiauhinnaga pärjatud saame ei julgenud ma isegi unistada!
MIHKEL: Mulle räägiti sellest jah kogemata, aga ega enne ei usu, kui auhinda päriselt pole kätte antud. Kuna meie kandideerimine antud konkurssile oli uitmõte, siis seda meeldivam on antud tunnustus meile. See auhind ei ole midagi, mille nimel me oleksime need kõrred teinud, aga see on ääretult toredaks boonuseks tänu millele on meile avanenud juba vägagi mitmeid uusi koostöövõimalusi.
Mis mõte mulle aga selle auhinna juures kõige rohkem meeldib on see, et nüüdsest võib Eesti Disainiauhind igaühe oma kodus olla Pillirookõrre näol.
Millised on Pilirookõrre järgmised suuremad väljakutsed?
GRETE: Meil on unistused, mis on eesmärkideks sirgunud, kuid räägime nendest siis, kui need valmis on.
Täitsa oma Pillirookõrre saad soetada kodulehelt.
Jälgi Pillirookõrt Facebookis ja Instagramis.