Põhjamaine elektropopi trio I Wear* Experiment muusikasõpradele pikka tutvustamist ei vaja. Bändi koosseisu kuuluvad Johanna Oden (vokaal, klahvpillid), Hando Jaksi (kitarr, klahvpillid, sämpler) ja Mikk Simson (trummid) ning nad on koos tegutsenud juba pea üheksa aastat. Selle aja jooksul on antud välja 1 album ja 6 EP-d, tuuritatud edukalt Euroopas ja Aasias ning osaletud Eesti Laulu konkursil. Hetkel on I Wear* Experiment finalist arendusprogrammis HEMI Music Awards, mille eesmärgiks on artistide rahvusvahelise karjääri edendamine. Samuti on ansamblil tulemas uut muusikat. Sellest kõigest nüüd natuke lähemalt. Meie küsimustele vastas Hando.

Kuidas on teie jaoks viimane, muusikasektori jaoks eriliselt keeruliseks osutunud, aasta möödunud?
Seda viimast aastat võib võtta kokku lausega, et when life gives you lemonsmake lemonade.

Saime päris varakult aru, et igasugune tuuritamine on pigem keeruline kui mitte võimatu ja esinemised Eestis on ka pigem keerulised. Seega kogu see aasta on läinud uue muusika kirjutamise, salvestamise ja planeerimise peale. Uute avastuste osas oleme kindlasti kõvasti arenenud nii salvestamise ja laulukirjutamise osas – võiks isegi öelda, et see n-ö vaheaasta kontserttegevusest on isegi kasulik olnud. 

Foto: Ako Lehemets

Milliseid eesmärke olete endale seoses rahvusvahelise karjääri arendamisega seadnud ja kuidas olete saanud nende poole liikumist jätkuvalt ebakindlas maailmas planeerida?
Neid eesmärke võib jagada kaheks. Üks oluline pool on jätkata tuuritamist Aasias ja suhteid fännide, teiste bändide ja koostööpartneritega hoida ning tugevdada. Teine pool on “eksperimenteerimine” Euroopas asuvate riikidega – et millistes riikide meie muusika tekitab väikest tormi või mitte. HEMI programm on andnud palju uusi mõtteid selles suhtes.

Praeguses ebakindlas maailmas mingite tuuride planeerimine vajab palju lootust ja paindlikkust oma lootusi muuta. Meie manager John ikka vahepeal kirjutab meile, et Q4 2021 in Asia – NO CONCERTS ja siis mõni nädal hiljem, et võib-olla kuskil midagi võib toimuda. Ja siis jälle kõik muutub.

Meil ei ole kindlasti mingit soovi nii enda, oma meeskonna kui ka fännide tervist ohtu seada nii, et pigem ootame ja siis tulistame täie rauaga.

Rääkige lähemalt HEMI Music Awards programmis osalemisest. Miks otsustasite arendusprogrammis osaleda ja mida on programm juba praegu teile andnud?
HEMI programm tundus meile igati loogiline ja mõistlik asi, kus osaleda ja kui nüüd väga aus olla, siis ei saanud mitte osalemise ettekäändeks tuua, et oh nii palju kontserte on, et lihtsalt aega ei ole.

HEMI sihtriikide seas olid mõned riigid nagu Ungari ja Tšehhi, kus on meil minevikus hästi läinud ning ootus oli saada nendes riikides uusi kontakte ja teadmisi, kuidas nendes riikides asjad käivad. Programmis on ka mitu riiki, kus me kunagi mänginud ei ole ja meile pakkus huvi, et kuidas indie-bändid nendes riikides elavad.

Lisaks sellele on mentorite nimekiri muljetavaldav ja juba praeguseks on palju kasu olnud 1-1 sessioonidest.

Mis arvad, miks on sellised arendusprogrammid või üldiselt programmides osalemine muusikute jaoks olulised?

Nii arendusprogrammides kui ka näiteks laulukirjutajatelaagrites osalemine on hea reality check su enda oskustele ning teadmistele. Intensiivses koostöös teistega õpid ja arened hästi kiiresti. Kuidagi rahustav on ka näha, et vahet ei ole, kas tegutsed Eestis, Madagaskaril või Jaapanis, siis bänditegemise mured ja rõõmud on samasugused.

Ja kui enda silmaring on veidi rohkem avanenud, muutub  ebaoluliste asjade pärast stressamine väiksemaks.

Oletegi ju valitud HEMI programmi finaali – kui oodatud või ootamatu see I*WE jaoks oli? Mis ootab teid sellega seoses veel ees?
See oli veidi ootamatu, sest meie n-ö vastasteks olid Lexsoul Dancemachine ja Puuluup – need mõlemad kollektiivid on igati imetlusväärsed ning kõvad konkurendid. Üleüldse selline ansamblite võistlus on tobe asi – väga raske on mõõta ja paremusjärjestusse panna erinevat muusikat.

Meid ootab ees veel mitu mentorlussessiooni ja osade mentoritega ka kordussessioon. Ehk siis palju analüüsimist, kuidas ning miks oleme teinud osasid asju niipidi ja teisi teistpidi, kuidas tulevikus saaks asju paremini teha.

Foto: Ako Lehemets

HEMI Music Awards’i finalistidel toimub 23. mail virutaalne live-kontsert HMA Live Sessions. Telgitagustesse piiludes – mida sellelt kontserdilt oodata võime?
Higi, vilkuvaid tulesid ja meie uut lugu.

Jaa! Teil on 4. juunil ilmumas uus singel – kas annaksite väikese vihje, millist muusikat oodata on?
Paar aastat tagasi andis Sybil Vane välja loo “Thousand Words”. Selle loo fiil oli nii lihtne, in your face, aus ja viisakas. Mingil metatasandil inspireeris kirjutama meie uut singlit nimega “Hunger”.

Kas see tähendab ka, et ilmuv singel annab lootust uue albumi ilmumiseks?
Mõni nädal tagasi kuulasime lugude demosid ja äkitselt tekkis selline tunne, et nendest lugudest saaks ju päris bänger albumi kokku panna. Aga see kõik võtab veel aega, sest mitu lugu, mille üle me ise oleme väga õnnelikud, vajavad veel mitu kuud tööd. Kui peakski album tulema, siis need lood saaksid kindlasti sellel albumil olema.

Lõpetuseks, üks kultuurisoovitus Häppeningi lugejale.
Podcast nimega Song Exploder: https://open.spotify.com/show/10lMwCjvzLCLwth2AW6cLG?si=kMrQfxp0T8Cm6gn2tK-eUA

 

Intervjuus mainitud HMA Live Sessions kontserti on võimalik näha 23. mail Eesti aja järgi kell 20.00 otseülekandena HEMI Music Hub’i Facebook’i lehel ja YouTube’s.

Foto: Kiur Kaasik

Foto: Kiur Kaasik

Intervjuu: Ann Mäekivi