7.-8. augustil täideti Intsikurmu metsapark kodumaa parimate artistide ning festivalile omase õdususega. Kaheksandat korda toimuv Intsikurmu Festival pakkus erandlike aegade kiuste ka ebatavalist kontseptsiooni ja intiimsust Telefestivali näol.

Kuna kevadel kogetu – digitaalsed näitusetuurid ning kontsertide ülekanded jätsid mind pigem külmaks, siis otsustasin sündmust minna kohapeale kogema. Ühtpidi kutsus line-up, teistpidi intrigeeris mõte, et hoomamatusse suurusesse kasvanud üritus omab sel aastal Telefestivali kontseptsiooni ning võõrustab kuni kahte tuhandet külastajat tehes justkui tagasivaatava kummarduse sündmuse algusaegadele.

Telefestivali kontseptsioonist
Kui mai lõpus hakati sosistama Intsikurmu uuest formaadist oli õhus palju küsimusi ning vähe vastuseid. Juuli keskpaigas avaldatud programm tõstis pärast piirangute leevendamist lootusi, kuid põletav küsimus jäi hinge närima – kas toimubki vaid Telefestival? Kommunikatsiooni jälgides jäi kohati tunne, et kohapealne elamus samuti olema ekraanide vahendusel. Hinnates tunnetuslikult külastajatearvu, siis tundub, et ma polnud ainsana segaduses. Kuid mis siis ikkagi toimus?

Festivalialal oli üles seatud kaks põhi- ning üks telelava, hellitavalt Jõe lava. Põhilavadel sai kaasa võnkuda live-esinemistele, samal ajal kui telelava kontserte kanti üle nii kohapeal läbi suure ekraani külastajateni kui ka televaatajeteni. Ehk teisisõnu ⅔ festivalist sai nautida vahetut muusikaelamust ning ⅓ oli täidetud video-elamustega. Üllataval kombel toimis kohapealne video-kontsert tänu professionaalsele teostusele vägagi hästi. Produktsiooni osas jagus nii meil kui ka kohapealsetel muusikutel ja kriitikutel vaid kiidusõnu. Saab vaid loota, et teisel pool ekraani viibinud muusikanautlejatele suudeti head võnked edasi anda.

Suurfestivali energia jäi vastutustundlikult kohapeale saabumata
Ei saa salata, kaheksas Intsikurmu viis kogemuslikult tagasi festivali algusaastatesse, mil lavasid oli vaid kaks ning kohvikuid ja rahvamassi vaid käputäis. Polnud väsitavaid järjekordi ning inimesed ei pidanud elementaarsete käikude jaoks pool tundi oma teekonda ette planeerima. Ühtpidi mõjus festivali väiksus nostalgiliselt ning pakkus intiimsust, teistpidi oli meel nukker, et ühest väikese kogukonna koosolengust välja kasvanud suurfestivali energia jäi vastutustundlikult kohapeale saabumata. Ilmselt polnud see Telefestivali formaati silmas pidades ka eesmärk.

Nostalgilist tervikpaketti jäi vaid kummitama küsimus – kuhu jäid kohvik Tillu juusturullid?

Programm jättis sügavama mulje kui nii mõnelgi varasemal aastal
Lõpuks jõuame ühe muusikafestivali olulisima osa ehk artistide juurde. Nagu eelpool mainisin, siis line-up oli juba kirjamustal sümpaatne. Kuigi suur osa muusikutest on varasematel aastatel juba Intsikurmu lavalaudadel üles astunud, jättis programm sügavama mulje kui nii mõnelgi varasemal korral.

Reedesest kavast tõi festivali külastaja, Lexsoul Dancemachine’i assistent ja merch lady Raili Ots esile Jarek Kasari ja Erki Pärnoja kontserdid: “Jarek Kasari laiv oli temale omaselt muhe ja intiimne, kuigi ta astus üles Jõe laval, kuhu publik ei pääsenud. Erki Pärnoja imelised instrumentaalpalad puudutasid aga hinge. Seda peab ise kogema,” kiitis muusikagurmaan esitusi.

Laupäevase programmi meeleolukaima elamuse pakkus vaieldamatult Lexsoul Dancemachine oma ülevoolava energiaga täites lavaesise ennastunustavalt tantsivate fännidega. Programmis oli teisigi eristuvaid tähti. jonas.f.k võlus publikut isegi läbi videosilla. Soulidiiva Rita Ray tõmbas rahva käima juba pärastlõunal poetades vihjeid uuest materjalist ning Yasmyn hullutas kuulajaid r&b võngetega. Laupäevale pani väärika punkti tugeva lavalise kohaolu ja eeterliku energiaga Anna Kaneelina, kelle laivide kvaliteedis ei pea kunagi pettuma.

Intsikurmu selleaastane Telefestivali kontseptsioon toimis intrigeerivalt ning üllatas oma kvaliteediga. Kuigi suurfestivalidele omane energia jäi kohapeale saabumata, nautisin nostalgilis-intiimseid kontserte ning mõtteruumi sellevõrra rohkem. Aitäh korraldajatele ja artistidele elamuste, suurepärase produktsiooni ning kummarduse eest algusaegadele. Elame teile kaasa ning loodame, et tulevastel aastatel õnnestub pidada festivale juba oma tuntud headuses.

Fotod: Jüri Põld

Intsikurmu on järelvaadatav:
Telia Eesti kliendile:
Reede, 7. august: https://www.teliatv.ee/#/film/27205
Laupäev, 8. august: https://www.teliatv.ee/#/film/27206

Mitte Telia kliendile:
Reede, 7. august: https://intsikurmu.com/paev-1/
Laupäev, 8. august: https://intsikurmu.com/paev-2/

NB! Fotode autoriõigused kuuluvad väljaandele Häppening. Häppening lubab kasutada fotosid AINULT juhul, kui väljaande ja fotograafi referentsid märgitakse nähtavalt.