Maailmatasemel interpreetidest koosnev Ameerika bänd FORQ esineb sel kevadel Eestis. Eriti rõõmustav uudis on see neile, kes naudivad elektroonilise kõlaga jazz fusion’i saatel gruuvimist ning erilist tantsumuusikat. Jah, Forq serveerib vägagi omanäolist, et mitte öelda kiiksuga elamust, mille toovad kuulajani klahvpillimängija Henry Hey, kitarrist Chris McQueen, trummar Jason “JT” Thomas ja bassimees Kevin Scott

FORQ on moodustatud oma valdkonna tippude poolt ning saamisloo juured ulatuvad legendaarse Snarky Puppy’ni välja. Bändi asutasid produtsent, helilooja ja klahvpillimängija Henry Hey, kes on teinud koostööd näiteks David Bowiega; ja Snarky Puppy looja ning hinnatud bassist ja helilooja Michael League. Kuigi tänaseks on nende hingekiri muutunud, on mehed jäänud truuks saundile, mida on viljeletud alates esimesest albumist “Forq”. 

Meie tähelepanu võitis kollektiiv oma vimkaga lugude, elektroonilise saundi ning instrumentaalosavusega – nende heliloomes on midagi väga kummituslikku. Oma meloodilise helikeelega võiks koosseisu asetada afrobeat’i, synth-pop’i, pehme roki ja klassikalise jazzi riiulitele. Läbi põnevate riffide ja järgnevuste on tajuda eksperimenteerimist ja muusikute naudingut oma plahvatuseni kasvavatest improvisatsioonidest. FORQ on lapselikult mänguline ja küpselt katalüseeruv. Täpselt see õige annus reede õhtusse sobivat tantsulisust, mida oleme kevadesse igatsenud.

Kui sageli jääb elektroonilist muusikat viljelevate koosseisude kõla mõneti ühekülgseks ja monotoonseks, siis FORQ murrab siin piire oma virtuooslikkusega. Nende saund on mahlakas ning instrumentaalid peavad omavahelisi diskussioone – kohati täiendavad teineteist, siis jälle vastanduvad. Henry Hey ja Chris McQueeni omavahelised dialoogid on siin tajutavaks võtmefaktoriks. Erilist naudingut pakub klahvpillimäng. Hey mängib stiilselt doseerides sündist kõla väga oskuslikult ning isutekitavalt. 

Tänaseks kuulub FORQi diskograafiasse neli plaati, millest “Forq”, “Batch” ja “Threq” anti välja Snarky Puppy plaadifirma GroundpUP Music alt. Viimane kauamängiv nimega “Four” lansseeriti 2019. Aastal FORQi enda poolt. Albumit “Four” on kriitikud kiitnud öeldes, et see kõlab läbimurdeliselt: “Pala Mr. Bort teeb plaadile vimkaga eneseiroonilise sissejuhatuse öeldes “Võta kaasa peomütsid”, kuid samaaegselt ei reeda lugu ühtegi vihjet ülejäänud plaadi helikeelest,” kiidab plaadi terviklikkust ja unikaalset lähenemist muusikakriitik Mike Jacobs ajakirjast All About Jazz. 

Kevadine Jazzkaar toob kodumaa lavale koosseisu, mis eristub nende põhiprogrammist oma žanrite ülese lähenemisega ning kohati isegi pentsiku kooskõlaga, mis kutsub jalga keerutama. Seetõttu soovitamegi FORQi kuulama minna. Klubivööndi ääremail tegutsevat dünaamilise helikeelega koosseisu saad näha ja kuulda esinemas 24. aprillil algusega 22:00 Telliskivi Loomelinnakus Vabal Laval

Kuupäev: 24. aprill
Asukoht: Vaba Lava, Tallinn
Algus: 22:00
Pilet: al. €15 Piletilevist (märtsi alguseni)  

Lisainfo leiad: Facebookist